به روز شده در: ۲۶ مهر ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۲
کد خبر: ۲۷۳۴۵
|
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۵
خبردنا: افزایش سه برابری وام ازدواج هر چند بار مالی بالایی روی دوش بانک‌ها گذاشت، اما آخرین اخبار حکایت از پرداخت وام به اکثر متقاضیان و از بین رفتن صف وام ازدواج دارد. هر چند افزایش سه برابری وام ازدواج تا حدی توانست این وام را معنادار کند، اما همچنان چنین وامی مشوق آن‌چنانی برای ازدواج نیست و کارشناسان بر این باورند که باید میزان این وام افزایش یابد.

اخیرا و در جریان بررسی برنامه بودجه سال 97 یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: در نخستین جلسه بررسی بندهای مربوط به کمیسیون اجتماعی از بودجه 97 پیشنهادات متعددی بررسی شد و یکی از بندهایی که روز گذشته مورد تصویب قرار گرفت افزایش تسهیلات ازدواج جوانان از 10 به 15‌میلیون تومان بود. عباس گودرزی افزود: این مصوبه قطعا در کمیسیون تلفیق نیز به تصویب نهایی خواهد رسید و در صحن مجلس نیز مخالفی نخواهد داشت. هر چند هنوز مشخص نیست که آیا وام 15‌میلیونی ازدواج به تصویب مجلس می‌رسد یا نه، اما یک مسئول ارشد بانکی گفته است در صورت تصویب مشکلی برای پرداخت چنین وامی وجود ندارد.

رئیس شورای هماهنگی بانک‌های دولتی در ارتباط با طرح مجلس مبنی برافزایش وام ازدواج از 10 به 15‌میلیون تومان و اینکه آیا بانک‌ها می‌توانند این وام را پرداخت کنند؟ اظهار داشت: چراکه نه؛ وام سه میلیونی به 10‌میلیون تومان افزایش یافت و بانک‌ها آنرا پرداخت کردند. به گزارش تسنیم، محمدرضا حسین‌زاده با تاکید براینکه منابع بانک‌ها محدود است،‌افزود: هرچقدر رقم وام ازدواج بیشتر شود، تعداد افراد کمتری می‌توانند آنرا دریافت کنند و در نهایت صف طولانی می‌شود. او با بیان اینکه هر چه مجلس در این خصوص تصویب کند، بانک‌ها آنرا اجرا می‌کنند، گفت: ما مطیع تصمیم مجلس و بانک مرکزی درباره وام ازدواج هستیم و مشکلی در این خصوص نداریم.

پیش از این دبیرکل کانون بانک‌های خصوصی نیز گفته بود: در صورت تصویب وام ازدواج 15‌میلیون تومانی، بانک‌ها این وام را پرداخت می‌کنند. وی اما تاکید کرده بود که به دلیل کمبود منابع، افراد کمتری این وام را دریافت خواهند کرد و در نهایت صف وام ازدواج طولانی می‌شود. در نخستین جلسه بررسی بندهای مربوط به کمیسیون اجتماعی از بودجه 97 پیشنهادات متعددی بررسی شد و یکی از بندهایی که مورد تصویب قرار گرفت افزایش تسهیلات ازدواج جوانان از 10 به 15‌میلیون تومان بود.

وام ازدواج بیشتر می‌شود؟

در سال ۱۳۹۴ و در جریان تصویب لایحه بودجه ۱۳۹۵ پیشنهاد افزایش وام ازدواج از سه به ۱۰‌میلیون تومان مطرح شد که با توجه به رشد سه برابری آن و از سویی دیگر نبود منابع کافی برای این پرداخت با مخالفت بانک‌ها مواجه شد، حتی بانک مرکزی در واکنشی اعلام کرد که چنین رشدی با توجه به منابع قرض‌الحسنه‌ای که بانک‌ها در اختیار دارند قدرت اجرایی ندارد، ولی به هر صورت نمایندگان بر پیشنهاد خود پافشاری کرده و در نهایت به تصویب رسید. از این‌رو با توجه به اینکه منابع قرض‌الحسنه به عنوان منبع اصلی پرداخت وام ازدواج رو به کاهش بوده و از سویی دیگر تقاضای وام نیز در سطح بالایی قرار دارد، در نهایت برای افزایش ۳۰۰‌درصدی مبلغ این وام بانک‌ها به سمت استفاده از منابع جاری حرکت کردند، آن هم در شرایطی که عنوان می‌شد این منابع راه تنفس بانک‌ها بوده و نقدینگی در جریان است و نباید برای پرداخت وام‌هایی با بازپرداخت چند‌ساله صرف شود، ولی به هر صورت از اوایل سال گذشته بود که وام ۱۰ میلیونی ازدواج در دستور شبکه بانکی قرار گرفت. اما اکنون با تمام اما و اگرهایی که برای وام ۱۰ میلیونی همچنان وجود داشته و مدیران بانکی نسبت به تامین منابع آن همواره اعلام کرده‌اند که با مشکل مواجه بوده و منابع قرض‌الحسنه موجود پاسخگوی این منابع نیست، از سویی با اولویت قرار دادن وام ازدواج سهم سایر بخش‌های قرض‌الحسنه تقریبا به صفر رسیده است، با این حال دوباره موضوع افزایش وام مطرح شده است و البته نمایندگان تاکنون هیچ‌توضیحی درباره چگونگی تامین مالی آن ارائه نکرده و مشخص نیست که رشد ۵۰‌درصدی تسهیلات وام ازدواج چگونه قرار است در شرایطی که رشد منابع قرض‌الحسنه با کاهش همراه شده اجرایی شود. این در حالی است که آخرین آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد حجم مانده منابع قرض‌الحسنه در مهرماه امسال به ۶۶‌هزار و ۹۰۰‌میلیارد تومان رسیده که در مقایسه با مهرماه سال ۱۳۹۴ که حدود ۳۲‌هزار تومان بود دو برابر شده است، ولی از رشد آن کاسته شده است، به‌گونه‌ای که منابع قرض‌الحسنه در مهرماه سال ۱۳۹۵ نسبت به سال قبل 6/32درصد رشد داشته، ولی در مهرماه امسال نسبت به سال گذشته به 1/26رسیده که روندی کاهشی دارد، اما در مجموع این مبالغ به معنی وجود این حجم از منابع قرض‌الحسنه نقد در بانک‌ها نیست و تنها مانده تسهیلات پرداختی به شمار می‌رود. درحال حاضر سالانه حدود یک‌میلیون تا یک‌میلیون و ۲۰۰‌هزار فقره تسهیلات ازدواج پرداخت می‌شود که نزدیک به ۱۲‌هزار‌میلیارد تومان منابع نیاز دارد.

اگر قرار باشد سقف وام ازدواج به ۱۵‌میلیون تومان برسد باید سالانه تا ۱۸‌هزار‌میلیارد تومان منابع قرض‌الحسنه برای پرداخت وام ازدواج تامین شود که با توجه به عملکرد فعلی غیرممکن به نظر می‌رسد، مگر اینکه بانک‌ها از سایر منابع خود برداشت کرده و برای پرداخت تسهیلات ازدواج ۱۵ میلیونی صرف کنند که در شرایط تنگنای مالی موجود چندان منطقی به نظر نمی‌رسد.نام:
ایمیل:
* نظر: