به روز شده در: ۰۳ مهر ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۰
کد خبر: ۲۷۵۷۴
|
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۵
خبر دانا: رییس پلیس فتا استان مرکزی گفت: افرادي که با ترغيب شهروندان به خريد يك برنامه موبايلي، آن‌ها را به درگاه جعلي بانكي هدايت كرده و در حدود 3 ميليارد ريال از حساب فریب‌خوردگان برداشت كرده بودند در تحقيقات پليس فتا استان دستگير شدند.
پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس فتا: سرگرد ‌احسان آنقی‌ اظهار کرد: در پی تحقیقات کارشناسان مرکز مبارزه با جرائم سایبری استان و کنترل مجرمان سابقه‌دار در حوزه فضای مجازی مشخص شد يك سایت اینترنتی با استفاده از درگاه جعلی بانک نسبت به برداشت غیرمجاز از حساب بانکی افراد اقدام می‌کند که رسیدگی به موضوع در دستور کار این پلیس قرار گرفت.

وی افزود: در تحقیقات پلیس، متهم که دارای چندین فقره پرونده کلاهبرداری اینترنتی است، شناسایی و در عملیاتی با هماهنگی مقام قضائی دریکی از شهرستان‌های استان دستگیر شد.

این مقام ارشد انتظامی با اشاره به اعتراف متهم به برداشت غیرمجاز از حساب شهروندان با همدستی دو نفر از دوستان خود، گفت: متهمان به‌ منظور انجام اين سرقت‌های اينترنتي، سايتي را راه‌اندازی كرده و مشاهده‌کنندگان اين سايت را براي خريد يك برنامه موبايلي به درگاه جعلي يك بانك هدايت می‌کردند.

سرگرد آنقي تصريح كرد: اين افراد با طراحي اين سايت موفق شده بودند به‌حساب بانكي 2 هزار و 620 نفر دسترسي پيدا كنند و در حدود 3 میلیارد ریال از حساب 250 نفر برداشت كنند.

وی بابیان اینکه همدستان متهم نیز شناسایی و در عملیاتی جداگانه دستگیر شدند، خاطرنشان کرد: متهمان پس از تشکیل پرونده به مراجع قضائی معرفی شدند.

رئيس پليس فتا فرماندهي انتظامي استان مركزي ضمن هشدار به شهروندان گفت: کلاه‌برداران اینترنتی با استفاده از شگردهای خاص اقدام به تحریک و ترغیب افراد کرده و با تشویق آن‌ها به خرید نرم‌افزارهای ممنوعه با هدایت به درگاه‌های جعلی از حساب این افراد برداشت می‌کنند.
 
وی در توصیه به کاربران تاکید کرد: در هنگام خرید آنلاین و در زمانی که پس از انتخاب کالا به درگاه پرداخت الکترونیکی بانک رهنمون می‌شوید، دقّت کنید که حتماً آدرس صفحه‌‌ درگاه پرداخت الکترونیکی، متعلّق به همان بانکی باشد که آرم و لوگوی آن را در صفحه مشاهده می‌کنید.
 
سرگرد آنقی یادآور شد: سیستم پرداخت الکترونیکی همه‌ بانک‌ها از SSL و روش‌های مطمئن رمزنگاری استفاده می‌کند. دقّت کنید که در نوار آدرس کنار آدرس اینترنتی صفحه‌ پرداخت بانک، نماد یک قفل یا عبارت https:// درج شده باشد. در غیر این ‌صورت قطعاً صفحه جعلی است و قصد به سرقت بردن اطّلاعات کارت بانکی شما را دارد.

سرگرد آنقی در پایان به شهروندان توصیه کرد در صورت مشاهده صفحات جعلی و موارد مشکوک، مراتب را از طریق سایت اینترنتی به نشانی www.cyberpolice.ir به‌صورت برخط با کارشناسان پلیس فتا در مرکز فوریت‌های سایبری مطرح كنند.
نام:
ایمیل:
* نظر: