به روز شده در: ۰۳ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۵
کد خبر: ۲۹۰۵۹
|
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۷
خبردنا: یک فعال سیاسی اصلاح طلب در کهگیلویه و بویراحمد تاکیدکرد که آرای کسب شده نامزد اصلاح طلبان کهگیلویه بزرگ در انتخابات مجلس دهم شورای اسلامی براساس آرای ایل و تباری بوده و هیچ ربطی به جریان سیاسی وی نداشته است.

دکتر" محمدقاسم زارع قلات " در گفت و گو تشریحی با خبردنا از تهران به دلایل شکست گزینه اصلاح طلبان کهگیلویه بزرگ در انتخابات مجلس دهم شورای اسلامی پرداخت و اظهارداشت: با بررسی اجمالی بخوبی می توان گفت که شکست " علی کامرانی " بعنوان گزینه اصلاح طلبان کهگیلویه بزرگ در انتخابات گذشته به سه دلیل بوده است.

وی مشهور نبودن " کامرانی " در بدنه مدیریت اجرایی استان و شهرستان، انسجام نداشتن جریان های سیاسی اصلاح طلب شهرستانی و نگاههای ایلی و قومی را سه دلیل اصلی شکست گزینه اصلاح طلبان کهگیلویه بزرگ در انتخابات گذشته مجلس شورای اسلامی در این حوزه انتخابیه عنوان کرد.

این استاد دانشگاه گفت: آقای کامرانی فاقد سابقه مدیریت اجرایی بود و متاسفانه بدلیل مشهور نبودن در این حوزه برای مردم کهگیلویه بزرگ فردی ناآشنا بود اگرچه وی در حوزه سیاسی، فردی شناخته شده برای جریان های سیاسی شهرستانی و استانی محسوب می شد.

زارع قلات، مشهور نبودن گزینه نهایی اصلاح طلبان کهگیلویه بزرگ در انتخابات گذشته در بین توده مردم روستایی و شهری را اولین دلیل شکست وی در این انتخابات برشمرد و خاطرنشان کرد:‌ متاسفانه نبود انسجام بین نیروهای اصلاح طلب تحت عنوان شورای هماهنگی در کهگیلویه بزرگ دومین دلیل ناکامی نامزد اصلاح طلبان این حوزه انتخابیه در انتخابات گذشته بود.

** نیروهای اثرگذار سیاسی در بویراحمد از کامرانی حمایت نکردند

وی افزود: نیروهای اثرگذار سیاسی جریان اصلاحات در حوزه بویراحمدنشین کهگیلویه بزرگ از " آقای کامرانی " حمایت نکردند و تعداد محدودی که حمایت کردند نیز نتوانستند آرای مردمی و توده ها را جلب کنند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب در استان کهگیلویه و بویراحمد، نگاههای ایلی و قومی را سومین دلیل شکست گزینه این جریان در حوزه انتخابیه کهگیلویه بزرگ ذکر و اظهارداشت: اغلب آرای کسب شده آقای کامرانی توسط ایل و تبار خود بوده است.

زارع قلات گفت: اگر به خروجی صندوق ها در انتخابات گذشته نگاه بکنیم بخوبی می بینیم که رای غالب آقای کامرانی در حوزه بهمئی بوده و در حوزه بویراحمد نشین اتفاق خاصی برای پیروزی ایشان صورت نگرفته بود.

** لاهوتی توفیقی برای کامرانی نداشت

وی با بیان اینکه کسی که در کهگیلویه رای بالایی داشته می تواند پیروز و برنده انتخابات مجلس شورای اسلامی باشد، یادآورشد:‌ نیروهای موسوم به حامیان " آقای لاهوتی " که بعنوان یک جریان سیاسی قدر یاد می شود توفیقی برای آقای کامرانی نداشت.

رئیس اسبق دانشگاه علمی کاربردی استان کهگیلویه و بویراحمد با طرح این سوال که آقایان بگویند که چه تعداد آراء برای آقای کامرانی درحوزه کهگیلویه و بویراحمد نشین کسب کردند؟ مشهور نبودن کامرانی و ناکارآمدی جریان سیاسی حامی وی در کهگیلویه بزرگ نتوانست توفیقی برای وی در انتخابات دهم مجلس شورای اسلامی بهمراه داشته باشد.

زارع قلات گفت: توفیق آقای کامرانی بعنوان گزینه نهایی اصلاح طلبان کهگیلویه بزرگ در انتخابات گذشته مجلس شورای اسلامی ربطی به جریان سیاسی وی نداشت و توفیق وی تنها به جریان ایل و تباری وی برمی گردد.

** آقایان بگویند در حوزه بویراحمدنشین چرام و بخش مرکزی برای کامرانی چه کردند؟

وی باتاکیدبراینکه آرای آقای کامرانی در انتخابات گذشته همگی به ریشه و تبار بهمئی برمی گردد، یادآورشد: آقایان بگویند که برای کسب آرای حوزه بویراحمد نشین مانند چرام، بخش مرکزی کهگیلویه و حتی حوزه طیبی چه کردند؟ 

این فعال سیاسی اصلاح طلب در استان کهگیلویه و بویراحمد افزود:‌ ما معتقدیم نامزد انتخاباتی که قصد پیروزی در انتخابات مجلس شورای اسلامی در کهگیلویه بزرگ دارد نباید به آرای زادگاه خود توجه داشته و باید ببیند می تواند در چرام بعنوان یک کنشگر سیاسی پایگاه داشته باشد  یا خیر؟ 

زارع قلات گفت:‌ آقای کامرانی باید بداند که آرای حوزه بویراحمدنشین بخش مرکزی و چرام تعیین کننده بوده و آرای ایلی و تباری وی به تنهایی نمی تواند سبب توفیق شود.

این استاد دانشگاه با تاکیدبراینکه خروجی صندوق های اخذ رای نشان داد که آقای کامرانی در حوزه بویراحمدنشین هیچ توفیقی در انتخابات گذشته نداشت، ادامه داد:‌ در این حوزه به اندازه یک صندوق واقعی هم ایشان رای نیاورد.

** اصلاح طلبان در کهگیلویه بزرگ تا 50 سال آینده توفیقی ندارند

وی در پاسخ به این سوال که در صورت روند موجود آیا جریان اصلاحات در کهگیلویه بزرگ موسوم به جریان " منطقیان و لاهوتی "‌، در انتخابات یازدهم مجلس شورای اسلامی به اتحاد و موفقیت می رسند؟ هم اظهارداشت: از الان نمی توان پیش بینی نمود و مشخص هم نیست و بستگی به گزینه هایی دارد که قرار است نامزد شوند.

زارع قلات گفت: وزن گزینه های انتخابات آینده مهمترین ملاک اتحاد این 2 نفر بعقیده من خواهد بود یعنی اینکه گزینه ای که دارای شرایط خاص باشد می تواند عامل اتحاد این آقایان باشد.

وی با تشریح ویژگی های گزینه خاص برای اتحاد جریان اصلاحات در کهگیلویه بزرگ، تصریح کرد:‌ اگر یک نیروی کنشگر سیاسی بزرگی را خارج از کهگیلویه و یا از کهگیلویه ای هایی که مورد اجماع این 2 نفر باشد و مورد تائید صلاحیت قرار گیرد امید و موفقیت 100 درصد خواهد بود.

فعال سیاسی اصلاح طلب در کهگیلویه و بویراحمد افزود:‌ اگر روند کنونی همنند روند گذشته باشد و وزن و قیاس کاندیداهای انتخاباتی همان وزن و قیاس گذشته باشد بطور حتم تا 50 سال آینده اتحاد و توفیقی در جریان اصلاحات کهگیلویه بزرگ نخواهیم داشت.

زارع قلات با بیان اینکه حمایت " دولتی ها " یکی از عوامل پیروزی نامزدهای انتخاباتی در کهگیلویه بزرگ نیز هست، اظهارداشت: آقای کامرانی بعنوان گزینه دور گذشته اصلاح طلبان کهگیلویه بزرگ فاقد چنین ملاکی بود.

وی گفت:‌ آقای بزرگواری نماینده گذشته کهگیلویه بزرگ در مجلس شورای اسلامی از این امتیاز برخوردار نبود و البته نه به این معنا که دولتی ها در کار انتخابات دخالت دارند و منظور ما این است که انتصابات و عزل و نصب ها می تواند یکی از ملاک های پیروزی یک نامزد انتخاباتی در این حوزه انتخابیه باشد.

** 2 و سه نفر انحصارطلب عامل ناکامی اصلاح طلبان کهگیلویه بزرگ 

رئیس سابق دانشگاه علمی کاربردی استان کهگیلویه و بویراحمد در پاسخ به این سوال که آیا شما بعنوان یک فعال سیاسی معتقدید که آقای کامرانی باید از آقایان منطقیان و لاهوتی حرف شنوی داشته و یا تابع خردجمعی باشد؟ بدون اشاره به نام فرد یا افرادی تاکیدکرد که متاسفانه بدلیل انحصارطلبی 2 و سه نفری که جریان اصلاحات را در کهگیلویه بزرگ رهبری می کنند شاهد موفقیت و کامیابی این جریان در این حوزه انتخابیه بیش از 20 سال است که نیستیم.

زارع قلات، از انحصارطلبی این 2 و سه نفر بعنوان آفت جریان سیاسی اصلاحات در کهگیلویه بزرگ یاد کرد و ادامه داد: اینکه ما 2 و سه نفر را خردجمعی یک جریان بدانیم بعقیده من تفکر نادرستی است.

** کامرانی نباید حرف شنوی از عده ای محدود داشته باشد به مذاق ما خوش نمی آید

وی در پاسخ به این سوال که آیا در انتخابات یازدهم مجلس شورای اسلامی در کهگیلویه بزرگ برای بار دوم از " علی کامرانی " نامزد دور گذشته این جریان حمایت می کنید؟ هم تاکیدکرد که اگر " آقای کامرانی " بخواهد عده ای محدود کارگردان برنامه های وی باشد و برای ایشان خط و مشی بدهند و ما فقط بعنوان حامی و رای دهنده باشیم این اتفاق به مذاق ما خوش نمی آید.

زارع قلات گفت: مخالفت خاصی با نامزدی دوباره " آقای کامرانی " در انتخابات آینده مجلس شورای اسلامی  در حوزه انتخابیه کهگیلویه بزرگ نداریم و قطع یقین درصورتی که در حوزه ستادی، رای شان نافذ بوده و عده ای خاص برای وی تصمیم نگیرد از ایشان حمایت می کنیم.

وی افزود: بطور حتم از هر نیروی سیاسی شهرستان بهمئی که قصد ورود به انتخابات آینده مجلس یازدهم شورای اسلامی را داشته باشد حمایت می کنیم و البته بعقیده من باید اکنون منتظر آرایش شهرستانی و استانی جریان اصلاحات باشیم.

این فعال سیاسی اصلاحات در کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه اگر جریان سیاسی اصلاحات برروی نامزد دیگری بغیر از " کامرانی " به توافق رسید باید آقای کامرانی از آن نامزد حمایت کند نیز خاطرنشان کرد: ایشان هم بایستی از جریان سیاسی در صورت اتحاد اصلاح طلبان کهگیلویه بزرگ برروی گزینه دیگر حمایت کرده تا شاهد توفیق این جریان بعد از سال های سال باشیم.

خبرنگار – سیروس کریمی 


غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲۶
اصلاح طلب منتقد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
1
0
سلام اقای دکتر زارع قلات درود به شهامت و شجاعتت ، درود بر صداقت شما ، درود بر روشنگری شما به خوبی اشاره کردی دلایل شکست را، پرده ها باید کنار زده بشه اماهیت اقایان لیدر های اصلاحطلب برا برای عموم مردم روشن شود، هر چند مردم خودم اگاه و فهیم هستند و مسائل را بخوبی رصد می کنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
1
0
درود بر دکترکامرانی چهره شاخص و اصیل اصلاحات
بویراحمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
1
0
بنظر من درست گفته ایشون و اصلاح طلبان بایستی گزینه جدیدی وارد انتخابات کنند
ایلم چرام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
0
1
باسلام/ امکان نداره یک گزینه بهمئی پیروز انتخابات سرزمین بویراحمد بشود. بخوبی اشاره شده در این مصاحبه و قطع یقین امثال دکتر کامرانی نمی توانند پیروز باشند چون مورد مقبول نیفتادند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
0
1
تعیین کننده رای نهایی دهدشت می باشد، بهمئی، چرام، لنده، هیچ شانسی ندارند، این به وضح اثبات شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
0
1
تا لاهوتي و منطقيان تصميم گير هستند هيچ توفيقي حاصل نخواهد شد و واقعا جاي سوال است هنوز نيروهاي سياسي دور ور لاهوتي و منطقيان را مي گيرند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
0
1
اگه این دو نفر انحصار طلب هستند ، چرا باز میخایید نامزد ائتلاف از استین این دو بیرون بیایید
بزرگوار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
0
0
آقای زارع قلات, بعضی از خواص و لیدرهای بهمئی معنی و مفهوم واقعی اصلاح طلبی را نمیدانند و آن را در نوکری منطقیان و لاهوتی خلاصه میکنند
در ضمن آقای....... یک معامله گر هست هر جناحی حاکم باشه سهمیه ش محفوظه از مناصب و مدیریت ها, رمز پیروزی اصلاح طلبان طرد و یا سکوت منطقیان و لاهوتی هست
مهرداد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
0
0
بهترین تحلیل ممکن از حوزه انتخابیه کهگیلویه بزرگ را دادی، البته انتظار داریم امثال حضرتعالی بیشتر ازین شفاف سازی کنید و مردم را از کم و کیف اتفاقات اگاه کنید
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۲۰:۴۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
1
0
نیروی مورد نظر و موردحمایت محمود منطقیان از هم طایفه ای های خودش هست موسی خادمی استاندار سابق و استاندار فعلی لرستان
ناشناس
|
United States
|
۲۲:۳۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
1
0
کاندید اصلی بهمیی در انتخابات مجلس آتی جوانمرد بخشدار سرآسیاب نیروی قوی و اصلاح طلب ناب هست
اصلاح طلبان واقعی لاهوتی و منطقیان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
0
0
چرا بدنبال خلیفه کشی هستید؟ وقتی که استاد لاهوتی و آقای منطقیان سردمدار جریان اصلاحات بودند اغلب ملت نمی دانستند جریان اصلاحات چیست اصلا و حالا یه عده چنان اصلاحات اصلاحات میگن که اون بنده های خدا سکوت می کنند. آدم هست که به موحد رای داده، به بزرگواری هم رای داده، با ناطق نوری بوده، دوست احمدی نژاد هم بوده و یه بار هم به خاتمی رای داده و میگه اصلاح طلبم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
0
0
یکی از اصول گرایان دیشموک انشاء الله در صورتی که کامرانی بتواند با اصلاحطلبان هزار چهره برخورد مناسب نماید به ایشان رای خواهیم داد
همشهری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
0
0
سلام در شهرستان کهکیلویه اصلا جناحی جواب نمیده بیشتر عوام پسندند و کامرانی هم در این حد نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
0
0
من با دیدگاه اقای زارع قلات مخالفم اولا حوزه ایلی و تبار دکتر کامرانی(بخش ثلاث) تقریا ایشان با اختلاف اندکی از دو گزینه قلدر و پولدار جلو بود بعد هم خواص اصلاحات از اقای دکتر کامرانی حمایت نکرده اند
تیرک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
0
0
کهگیلویه بزرگ چند نفر چهره شاخص داره که این افراد در تهران یا سایر کلانشهر ها مسوولیت های مهمی دارند فقط این اشخاص چهره جدید هستند و قابلیت رای اوری دارند
حرف حق
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۷
0
0
ایل بهمئی هیچ وقت در طول تاریخ فرزندران خود را تنها نذاشت و نخواهد گذاشت، این باید برای بقیه درس عبرت شود، حالا که دلایل عدم رای اوری مشخص شد پس دوستان بویراحمد نشین چه توضیحاتی دارن ؟ اینهمه .وعده حمایت دادن چی شد؟ دکتر زراع قلات بخوبی اشاره کرد: صندوقهای رای نشان داد که کامرانی در بویراحمد رای نداشت.
ایا اصلاح طلبی یعنی قوم گرایی! پس تربیون به دستان این همه شعار همدلی، ائتلاف، اتحاد دادین چی شد؟ منش اصلاح طلبی اقایان بویراحمد نشین کجا بود؟
خوش خلق
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۹
0
0
مخالف تفکر قومی، ایلی هستم اما مزیت ورود کامرانی: اتحاد مردم بهمئی نشان داد، همدلی بجود اورد بین ایل بهمئی ،بهترین فرصت برای اتحاد کهگیلویه بزرگ بود اما طیف منطقیان حمایت نکرد، که خودش در اینده متوجه خواهد شد ،فرصت طلایی از دست رفت، و این خود اختلافات عمیق خواهد کرد
اصلاح طلب واقعی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۲
0
0
این لباس برای کامرانی گشاده و به تنش زار می زنه اصلاح طلبان باید برای موفقیت به فکر نیروی جدید و تاثیر گذار باشند
خطاب به اصلاحطلبان واقعی لاهوتی و ...
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۴
0
0
مردم هنوز هم نمی دونن اصلاحات چیه ، فقط صدای یه دهل از دور می شنون.
یعنی عملا این دو بت نتونستن اصلاحات رو برای مردم یه تعریف مختصر کنن
بهمئی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۰
0
0
من به نمایندگی از جمع کثیری از مردم بهمئی که سالیان سال ازاصلاح طلبان حمایت کردیم همین الان وازاین طریق اعلام می نمایم اکثریت اصلاح طلبان بهمئی مصمم هستیم تحت هیچ شرایطی ازکاندیدای اصلاحات که معرفی شده قسمت بویراحمد نشین باشدوموردحمایت منطقیان حتی اگرطیبی باشد به هیچ وجه حمایت نکرده وبرعکس به رقیب رای خواهیم داد هرگز رای تحقیرآمیز چرام و دهدشت ولنده حتی دیشموک رافراموش نمی کنیم ...این هشدارنیست وقطعا نتیجه را خواهید دید.
شاهرخ
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۹
0
0
ماهیچگاه نه ازطیبی ونه ازبویراحمدحمایت نمی کنیم وهم چنان روی پای خودمان ایستاده ایم می خواهیم تاصدسال سیاه اصلاحات برنده نشود درتلاش هستیم برویم جزءخوزستان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۶
0
0
جای تامل و تعقل هست که می گویند کامرانی مشهور نبود! چطور کسی در طی 48ساعت 30هزار رای میاره! اقای زارع قلات چگونه این 30هزار رای را تعریف می کنید؟
جوانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۹
0
0
ارای براساس خط مش اصلاح طلبی بوده ، مگر عدل هاشمی در بهمئی 4هزار رای نیاورد! اگر ایلی بود عدل نباید در بهمئی رای می اورد، اتفاقا من بر عکس اقای زارع قلات معتقدم اگر دوستان اطلاح طلب زودتر جمع بندی می کردنند بهتر هم میشد تبلیغ کرد چون اقای کامرانی زمان زیادی برا تبلیغ نداشت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۳۱
0
0
من بانظر آقای زارع قلات مخالفم چون اگه کامرانی رای ایلی می آورد طبیعتا میبایست در دیشموک که همه بهمئی تبار هستند اول می شد در صورتی که در آن بخش عدل هاشمی اول شد کامرانی قربانی خواص اصلاح طلب بویراحمد شد
سمیع
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۱
0
0
آقایان اصلاحات دیگه تمام شدنوبت استراحتش توکهگیلویه هیچگاه برای مجلس موفق نمی شه هرچندبزرگانش هم یکی شونددیگه تمام تمام تمام بله بایدتنورانتخابات راگرم کنیدونانش راهاشمی بپزد
نام:
ایمیل:
* نظر: