به روز شده در: ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۹
کد خبر: ۳۸۴۰۵
|
تاریخ انتشار: ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۳
خبردنا: طرح های عمرانی بسیاری در سراسر کشور و نیز کهگیلویه و بویراحمد کلنگ زنی شده است که بعضی از آنها با وجود اهمیت بسیار در توسعه و با گذشت دهه ها از زمان اجرایی شدن همچنان بهره برداری نشده اند.

به گزارش"خبردنا"، طرح های عمرانی بسیاری در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد که نیمه تمام هستند و با گذشت سال ها از زمان کلنگ زنی، به دلایل مختلفی به ثمر ننشسته اند.

براساس آخرین آمار بدست آمده یک هزار و 800 طرح نیمه تمام در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد که باعث ایجاد شکاف های عمیق در اعتبارات عمرانی شد و در طول این مدت ده ها هزار میلیارد ریال هزینه صرف اجرای آنها شده است.

** طرح های عمرانی باعث توسعه کشور می شوند

مصطفی خانزادی عضو هیات علمی دانشگاه که در این زمینه تحقیق کرده است عنوان می کند: استفاده از درآمد ارزی حاصل از فروش منابع نفت و گاز، تبدیل منابع پایان پذیر به ارزش افزوده و فرصت سازی در مناطق مختلف همواره یکی از دغدغه های دولتمردان و سیاستگذاران کشور در سطح کلان بوده و هست.

به اعتقاد وی این مهم میسر نمی شود مگر با توجه ویژه به طرح های عمرانی ملی و زیربنایی که در خط مقدم مبارزه با فقر و توسعه نیافتگی هستند، لذا با درک اهمیت طرح های عمرانی بخصوص طرح های عمرانی ملی در مسیر توسعه کشور، بررسی زوایای مختلف و شناسایی نتایج آنها می تواند راهگشا باشد.

** تاخیر در اجرای طرح ها تهدیدی برای توسعه است

خانزادی در پژوهش عنوان می کند: اگرچه اجرای به موقع طرح های عمرانی فرصتی است برای جهش سریع توسعه کشور، تأخیر در اجرای آنها این فرصت را به تهدیدی برای توسعه تبدیل می کند و از بین رفتن توجیه پذیری طرح، افزایش قیمت تمام شده طرح، تحمیل نرخ تورم بر کشور و زیان حاصل از عدم بهره برداری همه از نتایجی هستند که با تأخیر طرح های عمرانی کشور از قبل آنها متضرر می شود.

برخی از تحقیقات انجام شده توسط محققان عدم انجام تعهدهای پیمانکاران را موثرترین عامل و عوامل محیطی را کم اثرترین عامل در تاخیر پروژه ها می داند.

** رعایت نشدن قانون حجم بالایی از طرح های نیمه تمام را سبب شده است

دکتراحمد توکلی عضو هیات علمی دانشگاه نیز که در این زمینه تحقیق کرده معتقد است: برای داشتن یک اقتصاد با بهره وری بالا مجموعه ای از کالاهای سرمایه ای به عنوان پیش نیاز باید در دسترس قرار گیرد تا بخش خصوصی بتواند دست به تولید و توزیع بزند، این کالاهای سرمایه ای بدون سرمایه گذاری دولت قابل تامین نیست.

به گفته وی سرمایه گذاری عمرانی دولت مقدمه ضروری کارکرد مولد بخش خصوصی است؛ مشروط بر آن که خود با بهره وری، همراه و از نظر حجم و ترکیب با وضعیت کلان اقتصادی سازگار باشد.

توکلی در پژوهش عنوان می کند: عدم رعایت قانون در تهیه و اجرای پروژه های عمرانی، طی سالیان دراز، حجم عظیمی از پروژه های ناتمام را بر اقتصاد ملی تحمیل کرده و سبب شده است تا دوره احداث، بسیار طولانی شود. این پدیده، تورمی بوده و باعث کندی نرخ رشد است؛ و بدیهی است که نارضایتی اجتماعی ، کاهش مشروعیت و اقتدار سیاسی نیز از ثمرات آن خواهد بود.

طبق یافته های توکلی راه حل میان مدت، تلاش برای اصلاح فرآیند سیاسی و اداری تصمیم گیری، باز تعریف نقش دولت، مبارزه با فساد و اصلاح نظام فنی اجرایی است.

این پژوهشگر معتقد است که در کوتاه مدت باید، جز در مورد ضرورت ها، از شروع پروژه جدید خودداری کرد و ادامه طرح های ناتمام موجود را نیز با 2 شاخص کارایی و عدالت اولویت بندی کرد تا مجموع عملیات، همواره از منابع در دسترس فراتر نرود.

** طرح های نیمه تمام مجانی به بخش خصوصی داده شود

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در نشست با فعالان اقتصادی کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج گفت: تنها راه نجات کشور کمک به بخش خصوصی است و ظرفیت‌های خوبی در بودجه سال 98 برای شتاب به حرکت بخش خصوصی در نظر گرفته شده است.

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی افزود: در کشور 74 هزار طرح نیمه تمام وجود دارد که تا الان بیش از هزار هزار میلیارد ریال برای آن‌ها هزینه شده است.

وی با اشاره به اینکه منابع دولتی قادر به تکمیل طرح های نیمه تمام نیست، تصریح کرد: اگر این طرح های راکد برای تکمیل و بهر‌ه‌برداری، مجانی به بخش خصوصی داده شود، دولت ضرر نمی‌کند.

** مهمترین اولویت سال 98 تکمیل طرح های نیمه تمام است

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: مهمترین اولویت استان در سال جدید تکمیل طرح های نیمه تمام به ویژه در حوزه های اقتصادی، عمرانی و زیربنایی است.

احمدی افزود: در سال 1397 با وجود تهدیدها و تحریم های کم‌سابقه دشمنان انقلاب اسلامی دستاوردهای خوبی در استان ایجاد شد.

وی بیان کرد: در حوزه‌های مختلف با تلاش همه مدیران و دست‌اندرکاران و مجموعه خدمتگزاران ، مردم استان شاهد بهره‌برداری از ده‌ها طرح مختلف در حوزه‌های عمرانی ، زیربنایی و اقتصادی بودند.

احمدی تصریح کرد: در سال جاری بسترهای لازم اجرایی و عملیاتی این طرح‌ها با تخصیص منابع دولتی و استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی و ایجاد سرمایه گذاری فراهم می شود.

** 2300 میلیارد ریال به تکمیل طرح ‌های کهگیلویه و بویراحمد اختصاص داده شد

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: این میزان اعتبار از محل منابع ملی برای تکمیل طرح های عمرانی نیمه تمام تأمین و پرداخت شده است.

جعفر گوهرگانی افزود: اعتبار مورد نظر برای طرح ‌های عمرانی نیمه تمام بالای 60 درصد پیشرفت فیزیکی تخصیص داده شد.

وی بیان کرد: هم اینک 400 طرح عمرانی نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی بالای 60 درصد در حوزه های مختلف در این استان شناسایی شده است.

گوهرگانی عنوان کرد: تلاش می ‌شود که با اعتبار 2 هزار و 300 میلیارد ریالی اختصاص یافته این تعداد طرح عمرانی نیمه تمام کهگیلویه و بویراحمد تکمیل و به بهره برداری برسند.

یکی از هزار پروژه عمرانی نیمه تمام در کهگیلویه و بویراحمد طرح جاده ملی پاتاوه به دهدشت است که بیش از 2 دهه از کلنگ زنی آن می گذرد اما هنوز به بهره برداری نرسیده است.

جاده ملی پاتاوه - دهدشت به طول 136 کیلومتر از مصوبات سفر سال 1373 رهبری فرزانه انقلاب به کهگیلویه وبویراحمد است و تکمیل این پروژه نقش مهمی در رونق استان خواهد داشت.

** جاده ملی پاتاوه-دهدشت تا شهریور 98 افتتاح می شود

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: جاده پاتاوه به دهدشت مشکلی در زمینه اعتبار ندارد و در صورت شتاب بخشی از سوی پیمانکار، تا شهریور امسال به بهره برداری خواهد رسید.

علی محمد احمدی اظهار داشت: دفتر مقام معظم رهبری سال گذشته افزون بر یک هزار و 100 میلیارد ریال به طرح ملی جاده پاتاوه- دهدشت ابلاغ کرد ولی با این وجود و تامین اعتبار لازم، مجری و پیمانکار همچنان در انجام تعهدات خود نسبت به اجرای طرح کوتاهی می کنند.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: مجموع 136 کیلومتر این طرح در چهار قطعه طراحی شده که 63 کیلومتر آن(قطعه سوم) یکی از سخت ترین مراحل اجرای آن محسوب می شود.

افزون بر 2 هزار میلیارد ریال از محل سفر رئیس جمهوری و هیات دولت به استان در مرداد سال 1396 و یک هزار و 110 میلیارد ریال نیز در سال گذشته توسط دفتر رهبر معظم انقلاب برای شتاب بخشی در ساخت و تکمیل جاده ملی پاتاوه - دهدشت اختصاص یافت.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: میزان اعتبار مورد نیاز برای تکمیل و بهره برداری جاده ملی در حال ساخت پاتاوه - دهدشت افزون بر 2 هزار و 500 میلیارد ریال برآورد شده که تاکنون همین مبلغ برای آن هزینه شده است.

کهگیلویه و بویراحمد حدود 6 هزار کیلومتر راه اعم از بزرگراه، راه اصلی، فرعی و روستایی دارد که از این میزان 142 کیلومتر بزرگراه، 505 کیلومتر راه اصلی، یک هزار و 238 کیلومتر راه فرعی و مابقی نیز روستایی است.

در شرایطی که کشور دچار تحریم است و نوسانات نرخ ارز باعث تعطیلی برخی از پروژه ها شده است این نیازمندی بیشتر احساس می شود که طرح های نیمه تمام را برای تکمیل شدن براساس کارایی اولویت بندی کرد.

همچنین برای تعریف پروژه های جدید به منظور جلوگیری از اتلاف سرمایه ها، جوانب کار با دقت بیشتری در نظر گرفته شود.
نام:
ایمیل:
* نظر: