به روز شده در: ۰۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۶
کد خبر: ۳۸۹۲۶
|
تاریخ انتشار: ۰۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۴
خبردنا: شهر دهدشت مرکز شهرستان کهگیلویه روز به روز رنجور و خسته‌تر شده و و چاله چوله‌های خیابان‌های این شهر بر روی روان مردم راه می‌رود.

به گزارش"خبردنا"، در سال‌های اخیر وضعیت بد آسفالت‌ خیابان‌ها و وجود بیش از اندازه چاله چوله‌ها و دست انداز‌ها تردد در داخل شهر دهدشت را برای همه دارندگان خودروها سخت کرده است، مسئولان شهرداری نیز از گلایه شهروندان باخبر هستند اما تا به امروز هیچ اقدام مؤثری در این خصوص انجام ندادند.

سال‌های زیادی است که چاله‌های سطح خیابان‌های شهر دهدشت به عنوان یکی از مهمترین مشکلات در خیابان‌های این شهر خودنمایی می‌کند و علی‌رغم ناراحتی و گلایه شهروندان اما هر روز شاهد بدتر شدن اوضاع و عمیق‌تر شدن این زخم‌های کهنه بر پیکر نیمه‌جان شهر هستیم.

وجود این چاله‌ها و دست اندازی‌ها هر از چندگاهی خسارت‌های زیادی را به خودروها بخصوص خودروهای حمل و نقل عمومی وارد می‌سازد و اشک و آه رانندگان را درآورده است، با اینهمه گویا اینچنین مشکلاتی حل‌شدنی نیست و مجوعه شهرداری و شورای شهر به فکر راه‌حل اساسی برای ترمیم این چاله‌ها نبوده و نخواهند بود.

رانندگان و نیز سرنشینان وسایط نقلیه شخصی و عمومی به طور جدی از این موضوع خسته و عاصی شده‌اند و از اینکه حق و حقوق شهروندی آنان به سادگی هرچه تمامتر نادیده گرفته می‌شود و مدیران مجموعه مدیریت شهری در این خصوص بی‌توجهی می‌کنند، به حال خود تأسف می‌خورند.

دهدشت یک شهر جدید التأسیس نیست، کهگیلویه شهر هفت گنبد قدمتی دیرینه و تاریخی دارد و نام این شهر همچون نگین درخشانی بر تارک فرهنگی این استان می‌درخشد و خودنمایی می‌کند، ضرورت است که مدیران مدیریت شهری برای رفع مشکلات خاصه این شهر عزم خود را جزم نمایند و دست به اقدام جهادی بزنند.

یک شهروند دهدشتی به خبرنگار تسنیم گفت: وضعیت آسفالت بعضی از خیابان‌های شهر و نیز برخی از کوچه‌ها آنچنان نامناسب است که انگار در روستا زندگی می‌کنیم و این وضعیت حرکت خودروها را در این خیابان‌ها و کوچه‌ها سخت کرده است.

وی ادامه داد: در شهر دهدشت کمتر خیابانی را می‌بینیم که چاله چوله نداشته باشد و این چاله‌ها مربوط به چندسال اخیر باشد.

سلیمان یکی از رانندگان تاکسی شهردهدشت به خبرنگار تسنیم گفت: چاله‌های بزرگ و دهان بازکرده در سطح خیابان‌های شهر دیگر امان‌مان را بریده است و رمقی برایمان نمانده است که بتوانیم کار بکنیم.

وی افزود: مگر روزانه من راننده تاکسی چقدر درآمد دارم که بخواهم هم با آنان امرار و معاش کنم و هم خودرویم را تعمیر کنم، نرخ قطعات خودرو آنچنان بالا رفته است که کسی جرأت نمی‌کند بخواهد قطعه ی آسیب دیده‌ی خودرویش را تعویض کنید.

ابراهیم راننده تاکسی دیگری به خبرنگار تسنیم گفت: از صبح تا شب برای زن و فرزندمان تلاش می‌کنیم لقمه‌ای روزی حلال بدست آوریم، ده جور قسط باید در طول ماه واریز کنم، اجاره خانه و خرد و خوراک هم باید بخرم، باور کنید همین چاله‌ها و تعمیر خودرو از همه چی برایمان عذاب‌آور تر است.

راننده دیگری به خبرنگار تسنیم گفت: وضعیت بد آسفالت‌ خیابان‌ها و وجود بیش از اندازه چاله چوله‌ها و دست انداز‌ها تردد در داخل شهر را برای همه دارندگان خودروها سخت کرده است، مسئولان شهرداری نیز از گلایه رانندگان تاکسی‌ها و خودروها هم باخبر هستند اما در خواب بی‌خیالی خود بسر می‌برند و اصلأ غم‌شان نیست که ما چه می‌کشیم.

اسفندیار مرد مو سپید و راننده تاکسی نیز گفت: خبرنگاران و سایت‌های خبری دیگر حنایشان پیش ما رنگی ندارد، حتی از صداوسیمای استانی برای حل مشکل چاله چوله های شهر نیز در همین ایستگاه تاکسی با ما مصاحبه کردند و قول مساعد دادند اما تا امروز هیچ خبری از آنها نشد که نشد، لطفأ وقت خودتان را هدر ندهید.

وی افزود: من از شما و کارتان ناراحت نیستم، اتفاقأ ممنونتان نیز هستم که به ما رانندگان توجه کردی اما این وضعیت درست شدنی نیست و شهرداری هم چاره ای برای خیابان‌ها نمی‌کند.

این راننده با بیان اینکه برای رد شدن از چاله چوله‌های خیابان‌های شهر ناچاریم به‌صورت زیگزاگی حرکت کنیم که در بیشتر اوقات باعث بروز تصادف و خسارت می‌شویم عنوان کرد: مسئولان و مدیران شهرستانی نسبت به این وضعیت و معضل چندین ساله به‌خوبی واقف هستند و حتی تعداد حفره‌های ایجاد شده را بهتر از ما میدانند اما با این وجود اصلأ در پی حل این معضل نیستند.

یکی از شهروندان دهدشتی به خبرنگار تسنیم گفت: پر‌کردن چاله‌ها و حفره‌های خیابان‌های سطح شهر چقدر سخت و هزینه بردار است که عوامل شهرداری از ترس تحمیل هزینه‌های گزاف نسبت به رفع آنها اقدامی نمی‌کنند، شاید هم به این دلیل کاری نمی‌کنند چون با رانندگان میانه خوبی ندارند و تنها به فکر پرکردن جیب لوازم یدکی فروشان و تعمیرکاران خودرو هستند.

وی افزود: صاحبان خودروها و شهروندان دهدشتی باید شکایت خود را به کجا ببرند تا رسیدگی کنند، وضعیت نامناسب آسفالت خیابان‌ها و کوچه‌ها کم بود حالا باید چاله‌های بزرگتر را هم تحمل کنند و دم نزنند، به چه دلیل باید شهروندان دهدشتی تاوان کم‌کاری و ندانم‌کاری مسئولان شهر را بپردازند، اگر اهل کار و خدمت به مردم نیستند چرا اینهمه شعار می‌دهند؟

ابراهیم حسینی یکی دیگر از شهروندان دهدشتی گفت: در بعضی از خیابان‌های شهر که ادارات خدمات رسان خاکبرداری و گود‌برداری کردند در بیشتر اوقات مشاهده شده است که مسیرهای کنده کاری شده را با گل پر کردند و به مرور زمان این گل متراکم شده و پایین رفته است و این کنده‌کاری تبدیل به چاله ای بزرگ شده است.

وی افزود: مسئولان شهرداری و اعضای شورای شهر که به نمایندگی از شهروندان در این پست گمارده شدند و براساس شنیده‌ها حقوق و پاداش‌های آنچنانی می‌گیرند باید در خصوص این مشکل پاسخگو باشند.

یک راننده آژانس به خبرنگار تسنیم گفت: آسفالت خیابان های شهر دهدشت اصلأ کیفیتی ندارد و مربوط به سی تا چهل سال پیش است و از آن زمان تاکنون هیچ تعویض و یا ترمیمی نشده‌اند.

وی افزود: شهروندان و رانندگان و صاحبان خودروها بصورت سالانه نسبت به پرداخت عوارض در وجه شهرداری دهدشت اقدام می‌کنند اما مدیران این نهاد مردمی از ترمیم آسفالت خیابان‌ها که هزینه چندانی ندارند خودداری می‌کنند و با این اهمال، خسارات مالی بسیاری را به صاحبان خودروها تحمیل می‌کنند.

رحیم جویا به خبرنگار تسنیم گفت: گاهی اوقات رد کردن ناگهانی چاله‌ها و دست انازها موجب تصادفات رانندگی می‌شود و رانندگان یکدیگر را مقصر می‌دانند که اگر سانحه دیدگان آشنایی کاملی نسبت به حقوق شهروندی خود داشته و صبرو حوصله لازم برای شکایت کردن را داشته باشند به طور حتم می‌توانند خسارت‌های تحمیل شده برخود را از شهرداری بگیرند تا شاید برای رفع این مشکل حادثه آفرین تلاش کنند.

سید‌حجت تقوی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در خصوص آسفالت ضعیف و نیز چاله چوله‌های سطح شهر اظهارداشت: میزان 3 هزارتن قیر در اختیار شهرداری دهدشت گذاشته شده است، هم اکنون تعداد 3 پیمانکار با دارا بودن تمامی تجهیزات و ماشین آلات راهسازی توسط شهرداری تعیین و مشخص شده و با مکاتبه با شورای شهر درخواست کردیم تعداد 3 پیمانکار دیگر را نیز به شهرداری دهدشت معرفی کنند.

معاون شهردار دهدشت با اشاره به زمان آغاز عملیات بازسازی عنوان کرد: به محض اینکه 3 پیمانکار دیگر از سوی شورای شهر دهدشت به شهرداری معرفی شدند با تعداد 6 پیمانکار مجهز به تمامی تجهیزات لازم عملیات بازسازی و ترمیم آسفالت سطح شهر دهدشت را آغاز می‌کنیم.

وی با ضرورت بازسازی بافت فرسوده شهردهدشت تصریح کرد: مقدار 500 تن قیر برای ترمیم و بازسازی بافت فرسوده شهردهدشت به شهرداری اختصاص داده شد و به محض اینکه این میزان از محل بازآفرینی شهری تأمین و در اختیار شهرداری دهدشت قرار گرفت بلافاصله نسبت به آسفالت بافت فرسوده اقدام می‌شود.

تقوی بیان کرد: این مژده را به شهروندان دهدشتی می‌دهیم که در آینده بسیار نزدیک عملیات بازسازی و روکش اکثر خیابان‌های سطح شهر آغاز خواهد شد و این نوید را خواهیم داد که این‌بار آسفالتی باکیفیت و بانظارت کامل و رعایت استانداردهای لازم انجام شود.

معاون شهردار دهدشت درخصوص ترمیم چاله چوله‌های خیابان‌های سطح شهر عنوان کرد: شهرداری دهدشت در چند روز آینده نسبت به بازسازی تمام چاله چوله‌های سطح شهر اقدام خواهد کرد و امیدواریم بتوانیم پاسخ مناسبی به دغدغه شهروندان بدهیم تا مردم دیگر در این زمینه دغدغه و نگرانی نداشته باشند.

وی با اشاره به حفاری‌ها و گودبرداری‌های غیراصولی ادارات خدمات رسان ابراز کرد: از ادارات خدمات‌رسان بخصوص آبفای شهری بابت گودبرداری‌های غیرکارشناسی خود در معابر سطح شهر بسیار گلایه‌مندیم، این ادارات در معابر سواره رو حفاری می‌کنند و سپس آن را رها می‌کنند.

وی ادامه داد: انتظار داریم این ادارات به صورت اصولی و فنی عملیات اجرایی خود را نظارت کنند تا دیگر شاهد خیابانی مثل خیابان گلزار نباشیم.

تقوی خاطرنشان کرد: قبول داریم که عملیات اجرای فاضلاب شهردهدشت یک پروژه مهم و ملی بوده و باید در سطح شهر اجرایی شود اما نباید بعد از اتمام کار، گودبرداری‌های سطح شهر را نصف و نیمه رها کنند و با این اقدام ضمن دوباره کاری‌های مکرر و هدررفت پول بیت‌المال، باعث ناراحتی و دلخوری شهروندان شوند، ضرورت دارد که ادارات خدمات‌رسان بخصوص آبفای شهری نهایت همکاری را با شهرداری دهدشت داشته باشند.


نام:
ایمیل:
* نظر: