به روز شده در: ۲۳ آبان ۱۳۹۸ - ۰۰:۴۳
کد خبر: ۴۰۱۹۷
|
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۷
جعفر گوهرگانی با بیان اینکه صادرات کالا از سایر گمرکات مزیتی برای استان ما ندارد، افزود: صادرات کالاهایی مانند پودر اوره به اسم استان کهگیلویه و بویراحمد جای شبهه است زیرا واحد‌های کوچکی که در شهرک‌های صنعتی ما دایر شده پودر اوره تولید نمی‌کنند.
خبردنا : اتفاقی عجیب  بنام کهگیلویه و بویراحمد رخ داده است که می طلبد مسئولان استانی با دقت آن را پیگیری و نتایج پیگیری های خود را  به مردم نیز اعلام نمایند .

به گزارش " خبردنا "
، در نشست کارگروه صادراتی استان ، موضوعی  مطرح شد که جالب بود و آن اینکه کالاهایی بود که به اسم استان کهگیلویه و بویراحمد از سایر گمرکات به خارج از کشور صادر می‌‌شود که مدیرکل گمرک در این رابطه آماری تعجب‌برانگیز از کالاهایی را ارائه داد که هرگز در این استان تولید نشده‌اند اما به اسم این استان به خارج از کشور صادر می‌شود که از آن جمله می‌توان به برنج اروگوئه‌ای، چیپس، یک محصول پتروشیمی و پودر اوره اشاره کرد.

معاون اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد در این باره گفت: باید بررسی کنیم که چرا کالاهایی که در استان ما تولید نشده به اسم کهگیلویه و بویراحمد صادر شده است که ممکن است فرد صادرکننده اهلیت کهگیلویه و بویراحمدی داشته باشد و یا خوراک اصلی از استان بوده و یا شاید صادرات کالا به اسم استان ما مزایایی برای آن صادرکننده داشته است.

جعفر گوهرگانی با بیان اینکه صادرات کالا از سایر گمرکات مزیتی برای استان ما ندارد، افزود: صادرات کالاهایی مانند پودر اوره به اسم استان کهگیلویه و بویراحمد جای شبهه است زیرا واحد‌های کوچکی که در شهرک‌های صنعتی ما دایر شده پودر اوره تولید نمی‌کنند.

وی بیان کرد: باید مشخصات افراد صادرکننده را از طریق نامه محرمانه‌ای احصاء کنیم تا اگر از نام استان ما برای صادرات سوءاستفاده می‌شود اعلام کنیم که ما توان تولید این محصولات را نداریم.

معاون اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: از طرفی در استان کالاهایی مانند برنج اروگوئه‌ای تولید نمی‌شود و اگر عمده‌فروش یا دلالی این محصول را به اسم توزیع در استان به خارج از کشور صادر کرده است بحث خود رادارد و باید شرکت بازرگانی غله و صنعت و معدن در این مورد پاسخگو باشند.

گوهرگانی ابراز کرد: چیپس از دیگر کالاهایی است که به اسم استان ما از سایر گمرکات به خارج از کشور صادر شده این در حالی است که استان ما کارخانه فرآوری این محصول را ندارد.

وی با بیان اینکه از 53 کارت بازرگانی که توسط اتاق بازرگانی استان صادر شده تنها چهار مورد درگیر بحث صادرات هستند، گفت: باید بحث صادرات را تنها در این چهار شرکت خلاصه نکنیم و آن را گسترش دهیم.

معاون اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد با تأکید بر اینکه باید واحدهای تولیدی استان را الزام کنیم که از طریق گمرک استان خودمان صادرات‌شان را انجام دهند، گفت: ادارات کل صنعت و معدن، جهاد کشاورزی و گردشگری مواردی را که خودشان به استناد سند توسعه صادرات مشخص کرده‌اند و افراد مرتبط را شناسایی کرده و ساز و کار لازم را با همکاری اتاق بازرگانی در زمینه صادرات انجام دهند.

گوهرگانی همچنین از اتاق بازرگانی استان خواست در راستای اجرایی کردن سند توسعه صادرات نسبت به تأسیس یک شرکت توسعه مدیریت صادرات اقدام کرده و ظرف دو هفته آینده تکلیف این بحث را مشخص کند.

 عملکرد ضعیف تیم اقتصادی استان کهگیلویه و بویراحمد در چند سال اخیر نشان می‌دهد که این تیم توان توسعه صادرات استان را ندارد و شاید جایگزین کردن یک تیم جوان و باانگیزه بتواند تا حدودی گره از مشکلات بی‌شمار حوزه اقتصادی این استان بگشاید.


مدیرکل گمرک کهگیلویه و بویراحمد در این نشست به ارائه آمارهایی از صادرات استان در طول سال‌های 88 تا 97 پرداخت، آمارهایی که نشان می‌دهد بیشترین میزان صادرات این استان با حدود 6 میلیون و 183 هزار دلار به سال 91 و دولت دهم مربوط می‌شود و کمترین میزان آن با حدود سه میلیون و 319 هزار دلار به سال 97 و دولت دوازدهم مربوط می‌شود.

بهنام احمدی اظهار داشت: در سال 88 حدود 119 فقره کالا به ارزش پنج میلیون و 380 هزار دلار، در سال 89 حدود 67 فقره کالا به ارزش چهار میلیون و 45 هزار دلار، در سال 90 حدود 94 فقره کالا به ارزش چهار میلیون و 988 هزار دلار، در سال 91 حدود 144 فقره کالا به ارزش 6 میلیون و 183 هزار دلار و در سال 92 حدود 257 فقره کالا به ارزش 6 میلیون و 83 هزار دلار از گمرک این استان به خارج از کشور صادر شد.

مدیرکل گمرک کهگیلویه و بویراحمد به آمار صادرات استان در طول سال‌های 93 تا 97 اشاره کرد و افزود: در سال 93 حدود 121 فقره کالا به ارزش چهار میلیون و 953 هزار دلار، در سال 94 حدود 59 فقره کالا به ارزش چهار میلیون و 398 هزار دلار، در سال 95 حدود 59 فقره کالا به ارزش چهار میلیون و 61 هزار دلار، در سال 96 حدود 74 فقره کالا به ارزش چهار میلیون و 868 هزار دلار و در سال 97 حدود 76 فقره کالا به ارزش سه میلیون و 319 هزار دلار از گمرک استان به خارج از کشور صادر شد.

اما آنگونه که آمار نشان می‌دهد ضعیف‌ترین آمار صادرات غیرنفتی استان در طول سال‌های 88 تا 97 با تنها سه میلیون و 319 هزار دلار صادرات به سال 97 مربوط می‌شود و این اتفاق در زمان مدیریت استانداری رخ داد که قرار بود با مدرک دکترای اقتصادش در این استان شق‌القمر کند.

هرچند مدیرکل گمرک استان کهگیلویه و بویراحمد و مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان علت کاهش بیش از یک میلیون دلاری صادرات استان در سال 97 در مقایسه با سال 96 را کاهش ارزش کالای شرکت آسه عنوان کرده‌اند، اما این موضوع هیچگاه نمی‌تواند دلیل قانع‌کننده‌ای برای توجیه عملکرد ضعیف تیم اقتصادی این استان در حوزه صادرات باشد.

البته مدیرکل گمرک کهگیلویه و بویراحمد به آمار صادرات استان در سه ماهه نخست امسال هم اشاره کرده و این آمار را حدود 295 هزار دلار عنوان کرد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که یک میلیون و 155 هزار دلار بوده (اینجا بخوانید) کاهش قابل توجهی را نشان می‌دهد و به نظر می‌رسد اگر استاندار کهگیلویه و بویراحمد فکری برای تغییر تیم اقتصادی و مدیران کل دستگاه‌های اقتصادی استان که سال‌هاست بدون هیچ عملکرد مثبتی در حوزه صادرت بر صندلی‌های خود تکیه زده‌اند، نیندیشد صادرات این استان در سال 98 وضعیت به مراتب بدتری را نسبت به سال 97 تجربه خواهد کرد.

مدیرکل گمرک کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه تنها شرکت صادرات‌محور این استان شرکت آسه است، ابراز کرد: شرکت سیمان مارگون از سایر گمرکات کشور کالاهای خود را به خارج از کشور صادر می‌کند.
نام:
ایمیل:
* نظر: