به روز شده در: ۰۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۶
کد خبر: ۴۰۲۲۹
|
تاریخ انتشار: ۲۲ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۴
آنچه مشارکت مردم را پایین خواهد آورد رانت خواری ها و بی عدالتی هایی عده ای است که در شعار امید موکلان را فریب دادند و امروز با پررویی و وقاحت تمام همچنان سخن از انتخاب از سوی مردم می گویند .
خبردنا - نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در یادداشتی در روزنامه اش گفته " هنوز نمی توان تحلیل درستی از انتخابات پیش رو امسال داشت "!!

به گزارش " خبردنا " ،  "محمد علی وکیلی " در این یادداشت گفته است :

امسال انتخاباتی در پیش داریم که ارزش راهبردی برای جمهوری اسلامی دارد. میزان حضور مردم در این انتخابات می‏تواند نقشی تعیین‏ کننده در مناسبات ما در جهان داشته باشد. پس از جنگ اقتصادی-امنیتی آمریکا با ایران، این انتخابات می‏تواند نقشی راهبردی ایفا کند.

البته تحلیل آرایش انتخابات اکنون بسیار زود است. تا انتخابات زمان نسبتاً زیادی وجود دارد. سرعت تحولات بسیار بالا رفته است و به گمانم تا آن زمان تغییرات میدانی در پیش داریم.

متغیرهای حاکم بر آرایش نهایی و چگونگی انتخاب مردم هنوز عیان نشده و از اکنون نمی‏توان تصور دقیقی از انتخابات داشت. هرچند انباشت مشکلات جاری مردم و کشور اجازه تمرکز بر انتخابات و فکر‏کردن به این موضوع را نمی‏دهد اما تا به اکنون یک چیز روشن شده است؛ و آن اینکه یک جریان پیشاپیش خود را پیروز انتخابات فرض کرده و پیش از موعد سرودِ پیروزی نواخته است.

این جریان تمام امیدش برای پیروزی، سرخوردگی مردم و مشارکت پایین آنان است. این جریان امید دارد در سایه مشارکت پایین، پیروز قاطع انتخابات شود؛ به‏ عبارتی این جریان توفیق خود را به نیامدن مردم در صحنه گره زده است.

تجربه ثابت کرده که اگر امید به اصلاح امور بالا برود، در نتیجه آن نشاط سیاسی و اعتماد عمومی هم بالا خواهد رفت و مشارکت در انتخابات‏ها افزایش پیدا خواهد کرد.

در چنین وضعیتی اساساً اقبال جریان اصلاح ‏طلب بلندتر از رقیبش خواهد شد. این یعنی رقابت میان دو جریان است که یک طرف امیدش به نیامدن مردم پای صندوق‏های رای است و طرف دیگر تنها در سایه مشارکت بالای مردم می‏تواند حیات داشته باشد. ناگفته پیدا است که گذشته از همه مشکلات و گلایه‏ ها، کدام جریان مردم‏ باور است و کدام جریان مردم‏ گریز!

اما این انتخابات فارغ از نتیجه آن، برای نظام ارزش مضاعف دارد. این انتخابات اولین حضور مردم پس از «کارزار فشار حداکثری» جهت نابودی ایران است. پس از آن است که بزرگترین جنگ اقتصادی تاریخ را متحمل شده ایم.

حضور مردم می‏تواند تمام رشته‏ های ترامپ را پنبه کند و او را بر جای خود بنشاند. راستش تا کنون نیز عدم توفیق آمریکا در این جنگ محصول تاب‏ آوری، تحمل و صبوری مردم بوده است. یعنی بارِ این جنگ را مردم بر دوش کشیده ‏‏اند و تا کنون آن‌ها بودند که ایستادگی کردند.

مردم به درستی دریافتند که هدف ترامپ نابودی کلیتی به نام ایران است. لذا با وجود همه گلایه ‏ها و مشکلات مقاومت کرده‏ اند. به نظرم کمترین حق مردم این است که اکنون توقع داشته باشند حکومت و ما مسئولان نسبت به سلایق آنان احترام حداکثری قائل شویم.

باید مقدمات حضور حداکثری آنان در انتخابات را فراهم کنیم. این امر زمانی محقق می‏شود که مردم حس کنند به سلایق آنان احترام گذاشته شده و دامنه انتخاب‏ هایشان وسیع شده است.

از طرف دیگر حس کنند که صاحب «رای موثر»اند! بدین‏ معنا که جلوه و نتیجه انتخاب ‏هایشان را در نوع کشورداری مشاهده کنند. در این صورت می‏توانیم منتظر حضور حداکثری مردم در انتخابات باشیم، انتخاباتی که نظام نگاهِ راهبردی به آن دارد.

-----

مردم شما را قطعا انتخاب نخواهند کرد

خبردنا : از نوع نگاه و  تحلیل این عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی می توان فاصله عمیق مسئولان با مردم را بخوبی تشخیص داد .

اگر جناب وکیلی و سایر دوستانشان در مجلس صادقاته در میان توده های مردم رفت و آمد می کردند متوجه عمق نارضایتی مردم از آنها می شدند شاید هم متوجه این عمق عمیق نارضایتی همراه با عصبانیت  هستند اما صادقانه بیان نمی کنند !

برخلاف ایشان که فضا برایش مشخص نیست باید گفت اتفاقا فضا کاملا مشخص است و مردم دیگر ایشان و سایر کسانی که با لیست امید به مجلس رفته اند را قبول ندارند و کاش شورای نگهبان همه افرادی که مد نظر همین اقایان بود تایید می کرد تا می دیدند چگونه از سوی مردم برای همیشه حذف خواهند شد .

جناب وکیلی بهتر از همه وضع سرخوردگی مردم از اقدامات آنها را می داند و چه خوب بود که صادقانه شکست خود را در انتخابات پیش رو به عملکردشان نسبت می دادند تا فیلتر شورای نگهبان و البته پیشنهاد می شود شورای نگهبان یک بار برای همیشه بخصوص در اسفندامسال این دریچه را باز نگه دارد تا سیه روی شود هرکه در او غش باشد !

آنچه مشارکت مردم را پایین خواهد آورد رانت خواری ها و بی عدالتی هایی عده ای است که در شعار امید  موکلان را فریب دادند و امروز با پررویی و وقاحت تمام همچنان سخن از انتخاب از سوی مردم می گویند .

آقای وکیلی خوب بود پاسخ دهند که کدام جریان شور و اشتیاق مردم را به یاس تبدیل کرده است ؟ خوب بود پاسخ دهند عملکرد خود ایشان بعنوان یک مشت از نمونه ای خروار در میان مردم چگونه است ؟ آیا حاضر است یکبار برای همیشه در مناظره ای زنده با حضور علاقمندان فقط عملکردش را پاسخگو باشد ؟

مردم حتما رفوزه شده ها را انتخاب نخواهند کرد و آنها را برای همیشه به زباله دان تاریخ می سپارند .

نتایج اسفند از امروز مشخص است .
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
یزدگرد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
0
0
فقط حرف و طبل توخالی. ایشون که وکیل الدوله هستند نه وکیل ملت...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۳
0
0
درست ميفرماييد اگه فقط يه دور ديگر مردم فريب شعارهاي شما ها را بخورمد واحتمالا اگر يك دور ديگر موفق شويد اگر فرزند ...برادر... برادراده اي ...كه در اين دوره نمايندگي تان به سن اشتغال نرسيده اند در دور بعد حل شود و رضايت مردم كامل ميشود !!!!!!مخصوصا در شركتهاي دولتي حياط خلوت مجالس و دولتهاي مختلف ...و دورهاي بعد همسان همين دوره قدرت و ثروت مشكلات را حل خواهد كرد .......كاش اگر هم دروغ ميگفتيم خودمان بارومان نميشد و گاهي حس ميكرديم هستند كساني كه ميفهمند اين بازيها را......
نام:
ایمیل:
* نظر: