به روز شده در: ۰۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۲:۲۳
کد خبر: ۴۰۹۳۴
|
تاریخ انتشار: ۱۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۳
وی تصریح کرد: بررسی شود اگر طرح تفضیلی شهر یاسوج پاسخگوی شهروندان یاسوجی نیست مورد بازنگری قرار گیرد.
خبردنا: معاون فنی و اجرایی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کهگیلویه و بویراحمد با انتقاد از ساخت و سازهای غیرمجاز در شهر یاسوج گفت: پشت پرده‌هایی مانع ساماندهی ساخت و سازهای شهر یاسوج می‌شود.

به گزارش "خبردنا"، سید انتظام سهمگین در نشست شورای فنی با اشاره به اینکه برخی از پروژه‌ها در سطح شهر یاسوج وضعیت مناسبی ندارند، افزود: وضعیت ساخت و سازهای ناپایدار در استان فاجعه است و آسیب‌های زیادی به شهر یاسوج وارد می‌کند، در سطح شهر یاسوج با قانون نظام مهندسی ساختمان‌های خشکه چین احداث شده و به شدت در حال ترویج است که تعرض به حقوق شهروندی است.

معاون فنی و اجرایی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: در نشستی با حضور استاندار و معاون امور عمرانی این وضعیت بررسی شد اما مسائل پشت پرده اجازه نمی‌دهند ساخت و سازهای شهر یاسوج ساماندهی شوند.

وی با انتقاد از نبود رابطه قانونی میان شهرداری، راه و شهرسازی و راهداری گفت: رابطه میان این سه دستگاه وجود ندارد به همین دلیل مطالبات شهرداری منجر به نتیجه نمی‌شود.

این مسوول خواستار تشکیل کمیته‌ای برای بررسی طرح تفضیلی شهر یاسوج شد و تصریح کرد: بررسی شود اگر طرح تفضیلی شهر یاسوج پاسخگوی شهروندان یاسوجی نیست مورد بازنگری قرار گیرد.

سهمگین از ساخت و سازهایی با عنوان تجاری در همه قسمت‌های شهر یاسوج انتقاد کرد و گفت: هر شهروندی به اختیار خود تغییر کاربری می‌دهد که هیچ شهری از کشور را سراغ نداریم که به اندازه یاسوج ساخت و ساز غیرمجاز با عنوان تجاری داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه یکی از ریشه‌های تخلف در ساخت و سازهای غیرمجاز خود مهندسان هستند، افزود: در فرآیند صدور مجوز برای نقشه ساختمانی گردش‌های مالی وجود دارد و دلال‌ها و واسطه‌ها استارت طرح و نقشه را می‌زنند که یکی از عوامل فساد همین موضوع است.

در ادامه رمضانی معاون شهرداری یاسوج گفت: قدرت اجرایی برای تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز نیست و شهرداری به تنهایی قادر به تخریب این قیبل ساخت و سازها نیست.

در ادامه احمدرضا خورشیدی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان در خصوص ساخت و سازهای ناپایدار و غیرمجاز افزود: تا زمانی که روند کمیسیون ماده 100 جریمه نقدی و تخریب ساختمان که اجرایی نمی‌شود باشد وضعیت ساخت و سازها بهتر نخواهد شد.

در پایان نشست هم معاون امور عمرانی استانداری کهگیلویه و بویراحمد خواستار تشکیل کمیته‌ای با حضور راه و شهرسازی، شهرداری، دفتر امور شهری و چند دستگاه دیگر برای جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز شد و اظهار داشت: اعضای این کمیته ظرف یک ماه بازدیدی از وضعیت شهر داشته و جلوی ساخت و سازها بی‌رویه و غیرمجاز را بگیرند.
نام:
ایمیل:
* نظر: