به روز شده در: ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۲۸
کد خبر: ۴۱۴۳۵
|
تاریخ انتشار: ۰۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۴
مدیرعامل بانک صنعت و معدن افزود: بانک مرکزی به علت حجم بالای تعهدات ارزی بانک صنعت و معدن، از ما خواسته که چند سالی وارد تعهدات ارزی نشویم تا در این زمینه تعادلی ایجاد کنیم.
خبردنا؛ سرمایه‌گذار پروژه نیروگاه سیکل ترکیبی دهدشت با بیان اینکه مراحل زیادی را برای اخذ مجوزات این پروژه پشت سر گذاشتیم و به بن‌بستی به اسم بانک صنعت و معدن رسیدیم، گفت: هشت ماه است که بین بانک صنعت و معدن و صندوق توسعه ملی در رفت و آمد هستیم اما مشکل تسهیلات برطرف نشده اشت.

به گزارش"خبردنا"، پروژه نیروگاه سیکل ترکیبی دهدشت با اعتبار 325 میلیون یورو از مهم‌ترین پروژه‌های استان کهگیلویه و بویراحمد است که نقش مهمی در تامین برق پایدار شهرستان کهگیلویه دارد.

مشکلات این پروژه که یکی از از مصوبات سفر رئیس‌جمهور به استان کهگیلویه و بویراحمد است در نشست امروز شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان با حضور معاون امور حقوقی و مجلس وزارت اقتصاد و دارایی بررسی شد.

سرمایه‌گذار پروژه نیروگاه سیکل ترکیبی دهدشت در این نشست با بیان اینکه استان کهگیلویه و بویراحمد بیشترین افت ولتاژ شبکه و ضعیف‌ترین شبکه برق کشور را داشته و در طول فصل تابستان 46 درصد خاموشی را تجربه می‌کند، اظهار داشت: در راستای بهبود وضعیت برق این استان، در سال 95 در سفر رئیس‌جمهور مکلف شدیم یک نیروگاه در منطقه دهدشت بسازیم.

سروش سالم با بیان اینکه مراحل زیادی را برای اخذ مجوزات پروژه نیروگاه سیکل ترکیبی دهدشت پشت سر گذاشتیم و به بن‌بستی به اسم بانک صنعت و معدن رسیدیم، افزود: بانک صنعت و معدن ارزیابی توانمندی اقتصادی سرمایه‌گذار این پروژه را حدود یک سال و نیم طول داد و ما بعد از تاییدیه، 10 میلیون یورو از منابع داخلی خود را به شرکت ایتالیایی طرف قرارداد پرداخت کردیم.

سرمایه‌گذار پروژه نیروگاه سیکل ترکیبی دهدشت با اشاره به اینکه برای اولین بار در خاورمیانه و به عنوان دومین مکان در آسیا بعد از ژاپن چنین توربینی در کهگیلویه و بویراحمد نصب می‌شود، گفت: میزان سرمایه‌گذاری پروژه نیروگاه سیکل ترکیبی دهدشت 325 میلیون یورو بوده و ما مصوبه هیئت مدیره بانک صنعت و معدن را با میزان تسهیلات و وثایق در دست داریم.

سالم عنوان کرد: با وجود سنگین بودن وثایق و تضامین بانکی، آنها را تامین کردیم اما هشت ماه است که بین بانک صنعت و معدن و صندوق توسعه ملی با عصا و کفش آهنی در رفت و آمد هستیم.

وی با اشاره به اینکه طرح آبرسانی به چهار شهر کهگیلویه و بویراحمد بزرگ‌ترین پروژه درحال اجرای این استان است که 90 مگا وات برق نیاز دارد و این میزان برق را باید از طریق نیروگاه سیکل ترکیبی دهدشت تامین کنیم، گفت: ما در شرایط سخت تحریم توانستیم مجوز صادرات تأسیسات این نیروگاه را از دولت ایتالیا بگیریم اما مجوزات من سال آینده باطل می‌شود و با این روند همه تلاش‌ها و 10 میلیون یورو سرمایه این کشور از دست می‌رود.

سرمایه‌گذار پروژه نیروگاه سیکل ترکیبی دهدشت عنوان کرد: به ما گفته‌اند که اگر پرونده نیروگاه از بانک صنعت و معدن به صندوق توسعه ملی بیاید مشکل حل می‌شود اما بانک صنعت و معدن با صندوق توسعه ملی به مشکل برخورده و می‌گویند به خاطر بالا بودن تعهدات ارزی بانک، قرارداد نمی‌بندیم.

در پی اظهارات سرمایه‌گذار پروژه  نیروگاه سیکل ترکیبی دهدشت، معاون امور حقوقی و مجلس وزارت اقتصاد و دارایی در تماسی با حسین مهری مدیرعامل بانک صنعت و معدن پیگیر موضوع شد که مهری در پاسخ گفت: در سال 98 قرارداد عاملیت ارزی با صندوق توسعه ملی نداریم که بتوانیم طرح‌ها را پذیرش کنیم بنابراین نمی‌توانیم وارد این پروژه شویم.

مدیرعامل بانک صنعت و معدن افزود: بانک مرکزی به علت حجم بالای تعهدات ارزی بانک صنعت و معدن، از ما خواسته که چند سالی وارد تعهدات ارزی نشویم تا در این زمینه تعادلی ایجاد کنیم.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد هم در این تماس تلفنی با بیان اینکه پروژه‌ نیروگاه سیکل ترکیبی دهدشت از پروژه‌های مهم و اساسی استان کهگیلویه و بویراحمد است، گفت: این پروژه از مصوبات سفر رئیس‌جمهور به استان است و اگر مشکل تسهیلات ارزی توسط بانک صنعت و معدن حل نشود این موضوع به رئیس‌جمهور گزارش می‌شود.
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
0
0
من که برداشتم اینه این آقای به اصطلاح سرمایه گذار هدفش کار نیست و میخواد تسهیلات را بگیره و بعد هم خداحافظ کهگیلویه و بویراحمد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۹
0
0
خبردنا لطفا نظرات تو درج بفرما
نام:
ایمیل:
* نظر: