به روز شده در: ۰۶ مهر ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۸
کد خبر: ۴۳۴۰۲
|
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۰

خبردنا: رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری جبهه اصلاح‌طلبان با بیان اینکه شخصا هم از همه اصلاح‌طلبان در استان‌های مختلف که کاندیدای اصلاح‌طلب برای معرفی دارند درخواست می‌­کنم تمام تلاش خود را برای حضور موثر مردم در انتخابات و پیروزی کاندیداهای خود به کار بندند، تاکید کرد: اینکه یک حزب بخواهد کاندیداهای خود را معرفی کند یا با جمعی از احزاب دیگر، به تصمیم خودشان بازمی‌گردد اما از لوگو و برند شورای­‌عالی نمی‌­توانند استفاده کنند.

 محمدرضا عارف در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در پاسخ به سوالی درباره موضع شورای‌­عالی سیاست­گذاری جبهه اصلاح‌طلبان درباره انتخابات مجلس یازدهم گفت: شورای‌­عالی سیاست­گذاری جبهه اصلاح‌طلبان یک نهاد اجماع‌ساز در خانواده جریان اصلاحات است که وظیفه انسجام‌بخشی این جریان را بر عهده دارد و یکی از وظایف این شورا تلاش برای بالا بردن مشارکت مردم در سرنوشت خود از جمله در انتخابات‌­های گوناگون است و در چند انتخابات اخیر نیز شورای­‌عالی اصلاح‌طلبان به وظیفه ذاتی خود عمل کرده است و اگر بگویم مشارکت مردم در انتخابات­‌های اخیر بواسطه نقش‌آفرینی این شورا بیشتر بوده سخن بیراهی نیست.

وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی بر مبنای حضور مردم شکل گرفت از همه اقشار مردم با سلایق گوناگون برای حضور در مراسم سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران دعوت کرد.

رئیس فراکسیون امید در ادامه با اشاره به جلسات مختلف شورای‌­عالی اصلاح‌طلبان درباره انتخابات مجلس یازدهم گفت: بعد از اعلام نظر هیات­‌های استانی درباره صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس یازدهم در چندین جلسه شورای­‌عالی اصلاح‌طلبان به بحث و تبادل نظر درباره چگونگی حضور در عرصه انتخابات پرداخت و اعضای این شورا نظرات خود و احزاب وابسته را مطرح کردند و در یکی از جلسات هم دبیران کل احزاب حضور داشتند و دیدگاه­‌های خود را بیان کردند.

وی تصریح کرد: همه اعضای شورای­‌عالی سیاست گذاری جبهه اصلاحات در جلسات اخیر نظرات خود را مطرح کردند و دلسوزانه درباره چگونگی حضور اصلاح‌طلبان نقطه نظرات خود را اعلام داشتد و از آنجا که از ابتدا اصل بر مشارکت در انتخابات مجلس بود به نهادهای مسئول در امر انتخابات اعلام کرده بودیم که در بررسی صلاحیت‌­ها به گونه­‌ای عمل شود که زمینه برگزاری رقابتی عادلانه برای انتخاباتی باشکوه و در طراز نظام جمهوری اسلامی فراهم شود که متاسفانه با رد صلاحیت چهره­‌های اصلاح‌طلب، مومن و متعهد مواجه شدیم.

رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: آنچه بعد از چندین جلسه شورای­‌عالی اصلاح‌طلبان به عنوان اجماع حاصل شد این بود که در استان­‌ها شورای‌­عالی هر استان متناسب با وضعیت کاندیداهای اصلاح‌طلب، نسبت به معرفی نامزدها و کمک به حضور مردم در انتخابات تلاش کند و نامزدهای معرفی شده توسط شوراهای استانی مورد حمایت شورای‌­عالی خواهند بود شخصا هم از همه اصلاح‌طلبان در استان‌­های مختلف که کاندیدای اصلاح‌طلب برای معرفی دارند درخواست می­‌کنم تمام تلاش خود را برای حضور موثر مردم در انتخابات و پیروزی کاندیداهای خود به کار بندند.

وی افزود: در شهر تهران نیز شورای­‌عالی اصلاح‌طلبان راسا ورودی به عرصه انتخابات نخواهد داشت و این امر به احزاب عضو واگذار شده است. احزاب عضو می‌­توانند به معرفی کاندیداهای مورد نظر خود بپردازند که این اقدام آنها مورد احترام قرار خواهد گرفت و به معنای تخطی از مصوبه شورای‌­عالی اصلاح‌طلبان قلمداد نمی‌شود و شخصا نیز از احزابی که کاندیداهای آنان تاکنون تایید صلاحیت شدند یا دیگر احزاب اصلاح‌طلب درخواست می­‌کنم در زمینه معرفی کاندیداهای مورد نظر خود با هماهنگی دیگر احزاب تلاش کنند.

عارف در پاسخ به سوالی درباره اینکه احزابی که امکان معرفی کاندیدا دارند آیا باید صرفا به تنهایی به معرفی کاندیداهای خود بپردازند یا چند حزب می­‌توانند با یکدیگر ائتلاف کنند؟ گفت: اینکه یک حزب بخواهد کاندیداهای خود را معرفی کند یا با جمعی از احزاب دیگر به تصمیم خودشان بازمی‌­گردد اما از لوگو و برند شورای ­عالی اصلاح‌طلبان نمی‌­توانند استفاده کنند.

رئیس شورای‌­عالی سیاست‌گذاری جبهه اصلاح‌طلبان تاکید کرد: رمز موفقیت شورای­‌عالی اصلاح طلبان از زمان تشکیل آن تاکنون انسجام و وحدت بوده است. مصرانه از همه اصلاح‌طلبان درخواست می­‌کنم به گونه‌­ای اظهار نظر نکنند که تلقی چند دستگی در خانواده اصلاحات ایجاد شود. فعالان حزبی به صفت حزبی خود در بیان دیدگاه­‌های خود آزاد هستند هرگونه تحلیل و موضع‌­گیری را مطرح کنند اما این موضع­‌گیری‌­ها نباید از زبان شورای‌­عالی اصلاح‌طلبان مطرح شود.

نام:
ایمیل:
* نظر: