به روز شده در: ۰۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۶
کد خبر: ۴۶۲۸۰
|
تاریخ انتشار: ۰۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۲
فرمانده یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از دستگیری اعضای باند حفاران غیرمجاز در ‌کهگیلویه و بویر احمد و کشف اشیای تاریخی دوران اسلامی در استان گلستان خبر داد.

به گزارش خبردنا، سردار ‌امیر رحمت‌الهی‌ ‌در تشریح این خبر اظهار داشت: در راستای اجرای ماموریت‌های محوله با هدف پیشگیری و مقابله با جرایم علیه مواریث ارزشمند تاریخی ـ فرهنگی، کارکنان یگان حفاظت استان کهگیلویه و بویر احمد با اطلاع از فعالیت باند حفاران غیرمجاز که قصد تحصیل اشیای تاریخی را داشتند، رسیدگی به موضوع را در دستور کار قرار دادند.

وی افزود: با برگزاری جلسات هماهنگی با واحدهای انتظامی به محض اطلاع از زمان حضور حفاران در ارتفاعات منطقه کاکان، تیم ویژه بررسی و تحقیق تشکیل و اکیپی از افراد مجرب متشکل از نیروهای یگان حفاظت پس از پیمودن ساعت‌ها مسیر سخت و صعب‌العبور کوهستانی موفق شدند  پنج نفر از اعضای باند را حین عملیات حفاری دستگیر و یک قبضه سلاح شکاری و مقادیری ابزار و ادوارت حفاری از آن‌ها کشف و ضبط کنند.

 فرمانده یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در بخش دیگری از سخنان ادامه داد: فرماندهی و کارکنان یگان حفاظت استان گلستان نیز با رصد جرایم علیه مواریث تاریخی به محض اطلاع از وقوع حفاری غیرمجاز در ملکی شخصی واقع در شهرستان گرگان، اقدام به بررسی موضوع کردند.

این مقام ارشد انتظامی افزود: در این راستا ضمن تشکیل تیم ویژه بررسی  و تحقیق، اکیپی مجرب از نیروهای یگان حفاظت به سرپرستی فرمانده یگان با کسب مجوز قضائی در معیت کارکنان انتظامی به محل مراجعه و  با رعایت موازین شرعی و قانونی در یک عملیاتی غافلگیرانه از منزل مورد نظر 12 قلم شی تاریخی شامل صندوقچه چوبی، ظروف سفالی، نسخ خطی و سایر اقلام با ارزش تاریخی کشف و ضبط و یک نفر دستگیر شد.

سردار رحمت‌الهی ادامه داد: در پی کارشناسی های فنی صورت پذیرفته از سوی کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی استان، اصالت کلیه اشیا مکشوفه تایید و قدمت آنها دوران اسلامی تخمین زده شد.

 براساس گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس، فرمانده یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خاطرنشان کرد: تمامی متهمان برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضائی استان ها معرفی شدند.

نام:
ایمیل:
* نظر: