به روز شده در: ۰۸ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۵:۲۵
کد خبر: ۳۴۹۰
|
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۳۹۵ - ۲۲:۳۸
به یاد "مهدي درخشان " :
پس سردار جانباز " مهدی درخشان " به عنوان یکی از سرداران گمنام اما همیشه سرافراز تاریخ ایران فقط متعلق به خانواده ایشان نیست بلکه متعلق به همه مردم استان وکشور عزیزمان دارد و به همین خاطر رسانه­ های ملی و استانی می بایست به عنوان صدای مردم این موضوع بسیار مهم و خطیر را چون یک مطالبه و خواست عمومی؛ به گوش مسوولان استانی، کشوری و لشکری علی­الخصوص بنیاد شهید کشور برسانند.
خبر دنا -سید ابوالحسن حسینی­ نیک :  سردار رشید اسلام، مهدي (زریر) درخشان سال 1335در روستاي "تل­ مویزی" شهرستان "باشت" متولد شد. با ولادتش هماي سعادت برشانه پدر بزرگوارش نشست.مهدي در خانواده مذهبي، متدين و ارادتمند به ائمه اطهار (ع) به ويژه سيد و سالار شهيدان، مشق زمزمه عشق مي­ کرد و از همان دوران کودکي نشان داد که با ديگر همسالانش متفاوت است.

تحصيلات ابتدايي و راهنمایی را در شهرستان باشت، دوران دبیرستان را در شهرستان گچساران و همچنین دبیرستان قوام شیراز پشت سر نهاد و در سال 1352 موفق به اخذ ديپلم ریاضی و فیزیک گرديد. سال 1353 در رشته فیزیک دانشگاه کاشان پذیرفته شد و ورود وی به دانشگاه همزمان شد با شروع و اوج جریان انقلاب به گونه ­ای که ایشان یکی از موثر و فعال­ترین دانشجویان دانشگاه کاشان بود.

وی قبل از انقلاب در کوه­ های "کرکس" کاشان بر علیه رژیم شاهنشاهی و در جواب سلطنت­ طلبان به تنهایی شبانه اقدام به نوشتن شعارهای اسلامی می­ نمود که در راه برگشت متوجه شد تحت تعیقب دژخیمان شاهنشاهی قرار گرفته و برای فرار از دست آنها از دانشگاه کاشان تا نجف­ آباد اصفهان را با پای پیاده طی نمود.

سردار "درخشان قبل از انقلاب با یک دستگاه ماشین تایپ که در یکی از ادارات (احتمالا گچساران) به دستش رسیده بود، سخنرانی­ های حضرت امام (ره) را می­ نوشت و به عنوان اعلامیه نه فقط در سطح شهرستان­های استان، بلکه جنوب کشور توزیع و در سازماندهی راهپیمایی و تظاهرات دانشجویان و مردم (باشت و گچساران) و همچنین تهیه و جمع­ آوری اسلحه و مهمات جهت مبارزه مسلحانه علیه رژیم شاهنشاهی نقش مهمی داشت تا اینکه به خاطر نقش محوری و کلیدی خود در جریان انقلاب و همکاری با گروه منصورون[i] دوباره تحت تعقیب ساواک (1356) قرار گرفت و نهایتا همین امر موجب شد تا لیسانس فیزیکش ناتمام بماند.

با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و شروع جنگ تحمیلی،  با توجه به سوابق درخشانی که در کارنامه مبارزاتی خود با رژیم مستبد شاهنشاهی داشت، نامش را در مدرسه عشق نوشت ؛ مهدي زماني عضو مدرسه عشق شد که خود تدريس عشق مي­کرد.

آبديده و سرد و گرم جبهه ­ها کشيده و با معنويتي که در مهدي وجود داشت مهر و محبتش در اولين وهله ديدار درون هر رزمنده­ای مي­نشست، کمال عشق، معرفت و خداشناسي مهدي بود که باعث می­ شد بچه­ هاي رزمنده تحت امر وی، خود را مريد او مي دانستند و پروانه وار گرد شمع وجودش مي­ گشتند.

فرزند روح الله و سردار بزرگ و خستگی­ ناپذیر دفاع مقدس از روزي که گام در جبهه ­هاي حق عليه باطل نهاد و در مدرسه عاشقان روح الله ثبت نام کرد همیشه یکی از پیش­قراولان و مهم­ترین فرمانده­هان هشت سال دفاع مقدس بود تا اینکه در سال­های 62- 1361 مامور به کشور لبنان شد.

در سال 1364 به سرپرستی یک تیم به مدت چند ماه به خارج از کشور اعزام و در خصوص فنون شیلک موشکهای دریایی ساحل به دریا آموزش دیدند به گونه ­ای که در زمان حضورش در جبهه ­ها رمق و جان تازه­ای به رزمندگان اسلام داده و همچنین مایه دلگرمی و پشتوانه موثر موشکی اکثر عملیاتها شد.

در زمان حضورش در دوران دفاع مقدس هميشه تلاش داشت در عملياتها شرکت کند و اگر به دليل حضور در منطقه اي ديگر موفق به شرکت در عملياتي نمي­شد غم تمامي چهره نوراني اش را فرا مي­ گرفت و تا چند روز حال خوشي نداشت به گونه­ای که حتی در مراسم تشیع و تدفین برادر شهیدش، جبهه های حق علیه باطل را ترک ننمود و برای زنده ماندن یاد و نام برادر در خانواده، اسم فرزند خود را "عبدالحسین " گذاشت.

این سردار بزرگ جنگ هشت ساله با تلاش شبانه روزی و بي­وقفه­ خود در عملياتهاي افتخارآفرين و غرورآميز جبهه­ های جنوب و جنوب غرب کشور مانند: بیت المقدس به عنوان مسوول اطلاعات تک­آفندی فریبنده در منطقه فکه به مدت 10 شبانه روز آن هم ابوالفضل وار با دو دست زخمی و شکسته، عملیات فتح المبین، عملیات حلبچه و لشکر 10 سید الشهدا که در همین عملیات شیمیایی و مجروح شد.

ایفای نقش کلیدی در جلوگیری از سقوط خوزستان و حملات موثر موشکی نیروی دریایی سپاه در برابر دشمن و ناوشکن­های آمریکا در حوزه خلیج همیشه ­فارس یا بهتر می­توان گفت: نقش او در پشتیبانی موشکی کل نیروهای مسلح (سپاه و ارتش) و بیشتر عملیات­ها انکارناپذیر است به گونه­ای بود که در محضر مبارک مقام معظم رهبری (به عنوان رئیس جمهور وقت) آنچنان در شلیک موشک به سمت هدف مورد نظر با اعتماد به نفس از خود مهارت نشان می­داد که رهبری به خاطر ارج کار بی­سابقه، بزرگ و ارزشمندش بوسه بر پیشانی وی زد.


البته به روایت همرزمان وی ظاهرا در یکی از عملیاتها و در حین پرتاب موشک، اخلالی در یکی از سیستم­های موشکی ایجاد شد که ایشان با توجه به مهارت بالای خود، مشکلش را با یک سکه رفع و موشک با موفقیت شلیک شد.

شلیک موشکها توسط پایه ­گذار یگان­های موشک دریایی دوران دفاع مقدس، یکی پس از دیگری آنچنان لرزه بر اندام دشمن انداخته بود که علاوه بر انعکاس منطقه­ای و جهانی بر کاهش و افزایش قیمت نفت نه فقط در منطقه خاورمیانه بلکه جهان هم تاثیر گذاشته بود.

از دیگر اقدامات مهم سردار "مهدی درخشان می­توان به این نکته اشاره کرد که ایشان نخستین فرمانده نیروی دریایی کشور بودند که موفق به انجام عملیات انتقال تجهیزات سنگین زرهی در عملیات های دریایی شدند و این مهم با انتقال تعدادی تانک به وسیله شناورهای غنیمتی از عراق به جزیره "قمر" به انجام رسید. افزون بر این، وی تالیف کتابی در مورد جنگ و موشک­های ساحل به دریا را در دست انجام داشت که متاسفانه به خاطر رنج فراوان ناشی از جراحت­های شیمیایی ناتمام ماند.

آقا مهدی، دارای پشت کار بالا و خستگی ناپذیر بود به طوری که گفته می­ شود یک شب که از بندرعباس به آبادان می ­آمد و می بایست بعد از اتمام امور موشکی جهت انجام ماموریتی جدید دوباره به بندرعباس برگردد، در مسیر بازگشت از فرط کار و خستگی در حین رانندگی خوابش می­برد که همین موضوع منجر به تصادف وی می­شود.

گفته می شود حتی زمانی که مردم محلی برای امداد­رسانی آمدند، وی همچنان از فرط خستگی ناشی از کار در خواب بود.

همچنین در مناطقی که ایشان فعالیت می ­کرد همیشه سعی بر رشد و بالندگی افراد بومی آن منطقه داشت به طوری که در توسعه آن دیار نقش چشمگیری داشته باشند. مصداق عینی این امر، ماهشهر، بندرعباس، آبادان و... است که تاکنون افرادی از این مناطق به مقامات ارشد نیروی دریایی کشور عزیز و پهناورمان رسیده ­اند.

سردار مهدي درخشان در طول چندین سال خدمات بی­ریا و مخلصانه­اش: مسئوليت بنياد مستضعفان و بسيج سپاه گچساران، فرمانده تیپ طرح لبیک (فاطمه الزهرا)، فرمانده سپاه فيروز آباد فارس، اولين فرمانده تيپ­ های موشکي بیست وشش سلمان آبادان و سی شش آصف هرمزگان نیروی دریایی سپاه پاسداران به طور همزمان، فرماندهی ارشد شمال خلیج فارس (مناطق یکم، دوم و سوم)، فرماندهی منطقه سوم نیروی دریایی امام حسین سپاه و فرمانده تيپ 49 حيدر کرار را در کارنامه افتخار آميز خود داشت و به عنوان يکي از فرماندهان مخلص، متواضع، شجاع و جسور سپاه پاسداران در طول 8 سال دفاع مقدس خدمات زيادي انجام داد و همواره زبانزد فرماندهان در سپاه بود به گونه­ ای که در وصف رشادتهایش سردار سر لشکر محسن رضائی می­گوید:

همه كسانی كه از نزدیك او را می­ شناختند، اذعان دارند كه درخشان، پاسداری شجاع، متدین، سخت كوش و با تدبیر بود. در عرصه­ های گوناگون خدمت، آزمون­های سختی را پشت سر گذاشت و كارنامه درخشان او در عرصه دفاع از حریم و میهن اسلامی چه در دوران مبارزات قبل از انقلاب و چه پس از پیروزی، بویژه در دوران دفاع مقدس یادگاری است ماندگار.

قاطعانه می                                                                                                                ­گویم، سیستم موشكی سپاه در خلیج فارس، مدیون مجاهدت­های درخشان است و بارها فداكاری او در شلیك موشك­ها، خطرات بزرگی را از جبهه رزمندگان اسلام دور كرد.


همچنین دریابان علی شمخانی می­ گوید : سردار مهدی درخشان، در بی ­ریایی، بی­ تکلفی، دانش مداری، هر سنگری را که در اختیار می­ گرفت با حلم و بردباری جلوه ­های از تعهد و خدمت بی­ منت را به نمایش می­گذاشت. کار از اوخسته می ­شد، ناتوانی در خانه او را هرگز نزد، واژه نق و منیت درادبیات کارآفرین او جای نداشت. مثل دریا با کمترین غوص هوبتش آشکار می ­گشت، زمانی که سنگرداری را در شمال خلیج فارس به عهده گرفت، اطمینان را در اعمال صلابت در دل مسئولین جای داد.

برادر عزیزم مهندس درخشان، در ذهن و تصورم، تصویری از شجاعت و سلامت، یک رنگی را آنچنان از خود حک کرده که بر نبودش به جز با ذکر، الا بذکرالله تطمئن القلوب آرامش نمی ­یابد. او سرنوشتی غیر از شهادت برای خویش متصور نبود و این خواست همه مردان آماده اجرای فرامین الهی در هر وضعیت است.