به روز شده در: ۲۶ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۵
کد خبر: ۴۱۲۸۶
|
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۰
حسن نوروزی گفت: 10 میلیارد تومان اعتبار پروژه ساماندهی بافت تاریخی دهدشت بوده که از این میزان هشت میلیارد و 400 میلیون تومان ابلاغ شد.
خبردنا: نشست‌های اقتصادی اخیر در کهگیلویه و بویراحمد پرده از مسائل جدیدی برداشت که نشان می‌دهد مشکل حوزه گردشگری استان، کمبود «اعتبار» نبوده، بلکه بی‌اطلاعی مدیرکل میراث فرهنگی از اعتبارات ملی حوزه تحت مدیریتش است.

به گزارش "خبردنا"، طبیعت خدادادی استان کهگیلویه و بویراحمد سبب شده که این استان همواره به عنوان یکی از گردشگرپذیرترین مناطق جنوب کشور مطرح بوده و آثار تاریخی، طبیعی و مذهبی آن در فصول مختلف سال شاهد حضور بازدیدکنندگانی از سراسر کشور باشد.

اما اهمیت حوزه گردشگری کهگیلویه و بویراحمد تا جایی است که به عنوان یکی از سه محور اصلی توسعه در سند آمایش سرزمین استان هم مورد توجه قرار گرفته و این حوزه به عنوان نقشه راهی برای مسیر توسعه استان لحاظ شده است.

در این راستا، زیرساخت‌هایی هم در حوزه گردشگری این استان ایجاد شده اما این زیرساخت‌ها در حدی نبوده که جوابگوی نیاز این استان به توسعه باشد و حوزه گردشگری تاکنون نتوانسته به عنوان یکی از بخش‌های مهم اقتصادی استان، نقش قابل قبولی را در ایجاد اشتغال و درآمد برای مردم کهگیلویه و بویراحمد ایفا کند.

"عدم تخصیص اعتبارات متناسب با حوزه گردشگری" یکی از گلایه‌مندی‌هایی بوده که مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بارها مطرح کرده و از مسئولان خواسته است تا در زمینه تخصیص اعتبارات استانی نگاه مطلوب‌تری به حوزه گردشگری داشته باشند.

محمود باقری در گذشته با بیان اینکه تخصیص اعتبارات حوزه گردشگری استان متناسب با طرح آمایش سرزمین نیست، گفته بود که نمی‌توان محور توسعه را تعریف کرد و از سویی آن را در توزیع اعتبارات نادیده گرفت.

اما موضوعات مطرح شده در نشست‌های اقتصادی استان کهگیلویه و بویراحمد در هفته‌های اخیر پرده از مسائل جدیدی برداشت، مسائلی که نشان می‌دهد احتمالا مشکل حوزه گردشگری کهگیلویه و بویراحمد، کمبود «اعتبار» نبوده، بلکه بی‌اطلاعی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی این استان از اعتبارات حوزه تحت مدیریتش است.

نخستین کارگروه اقتصاد، اشتغال و سرمایه‌گذاری کهگیلویه و بویراحمد در حالی در دهم مهرماه امسال با دستور کار اعتبارات تبصره 18 ملی برگزار شد که در این نشست کم‌کاری دستگاه‌های اجرایی این استان در زمینه جذب اعتبارات تبصره 18 ملی انتقاداتی را در پی داشت و حوزه گردشگری استان نیز از این انتقادات مبرا نبود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کهگیلویه و بویراحمد در این نشست در رابطه با اعتبارات حوزه گردشگری استان اظهار داشت: سال گذشته باید از محل تبصره 18 ملی 155 میلیارد تومان تسهیلات به متقاضیان بخش گردشگری استان پرداخت و در پی آن، دو هزار و 760 فرصت شغلی ایجاد می‌شد اما اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی عملکردی را برای ما ارسال نکرد.

در حالی رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان از 155 میلیارد تومان اعتبارات حوزه گردشگری استان سخن به میان آورد که مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان از این میزان اعتبار اظهار بی‌اطلاعی کرد.

محمود باقری مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد در پاسخ به رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گفت: سال گذشته390 میلیون تومان برای حوزه گردشگری استان در نظر گرفتند که در این زمینه با بانک اقتصاد مهر قرارداد بستیم.

حسن نوروزی رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کهگیلویه و بویراحمد در واکنش به این صحبت باقری گفت این اعتباری که شما در مورد آن صحبت می‌کنید تبصره 18 استانی بوده و منظور ما تبصره 18 ملی است که باقری در پاسخ به نوروزی گفت: هیچ برشی در این حوزه به ما اعلام نکردند.

البته این موضوع از نگاه استاندار کهگیلویه و بویراحمد دور نماند و حسین کلانتری در جمع‌بندی پایانی نشست کارگروه اقتصاد، اشتغال و سرمایه‌گذاری با بیان اینکه عملکرد دستگاه‌های اجرایی استان در جذب اعتبارات تبصره 18 ملی قانون بودجه در حوزه اشتغال اصلا رضایت‌بخش نیست، خواستار آسیب‌شناسی این موضوع شد و گفت: برخی دستگاه‌ها حتی نمی‌دانند در سال 97 از تبصره 18 ملی چه میزان اعتبار داشتند.

اما روند بی‌اطلاعی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان از اعتبارات حوزه تحت مدیریت خود تنها به این نشست ختم نشد و در نشست روز گذشته شورای برنامه‌ریزی استان باز هم شاهد موضوعی از این دست بودیم.

در این نشست رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کهگیلویه و بویراحمد خواستار توضیح مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان در رابطه با اعتبارات بافت تاریخی بلادشاپور شد که محمود باقری در پاسخ گفت: متاسفانه 600 میلیون تومان اوراق سه ساله به این پروژه اختصاص یافته که ما اصلا نمی‌توانیم در مورد این پروژه از اوراق آن هم به صورت سه ساله استفاده کنیم و پیگیر افزایش اعتبارات این پروژه هستیم.

اما در حالی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان میزان اعتبار تخصیص یافته به بافت تاریخی بلاد شاپور در سال 98 را 600 میلیون تومان عنوان کرد که رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اعتبار امسال این پروژه را دو میلیارد و 400 میلیون تومان دانست.

حسن نوروزی گفت: 10 میلیارد تومان اعتبار پروژه ساماندهی بافت تاریخی دهدشت بوده که از این میزان هشت میلیارد و 400 میلیون تومان ابلاغ شد و در سال 98، تخصیص دو میلیارد و 400 میلیون تومان آن ابلاغ شده است.

نام:
ایمیل:
* نظر: