به روز شده در: ۲۶ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۵
کد خبر: ۴۱۳۱۹
|
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۹
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد:
مصلح ابراز کرد: تاکنون 90 هکتار از اراضی که در بستر رودخانه متعلق به دولت جمهوری اسلامی می‌باشند را رفع تصرف کردیم.
خبردنا: معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد از آغاز عملیات آزاد سازی و رفع تصرف حریم رودخانه بشار با مشارکت دستگاه قضایی و نیروی انتظامی در اوایل آبان ماه امسال خبر داد.

به گزارش "خبردنا"، آرش مصلح در جمع خبرنگاران اظهار داشت: پس از وقوع سیلاب‌های مخرب در اوایل امسال که در سطح کشور اتفاق افتاد، یک وفاق و همدلی برای جلوگیری و کاهش خسارت صورت گرفت که استان کهگیلویه و بویراحمد نیز به لحاظ وضعیت توپوگرافی و شیب زیاد زمین که نهایتاً منجر به آوردهای آبی زیادی بود با حساسیت و دقت نظر جلسات متعددی را تشکیل و تصمیم گیری‌های مطلوبی در این زمینه اتخاذ شد.

وی عنوان کرد: رودخانه‌های استان در تابستان سال 97 شاهد کمترین دبی آب و در ابتدای سال 98 وقوع سیلاب‌هایی با دوره‌های بازگشت 25 ساله و در برخی مواقع دبی لحظه‌ای پیک سیلاب 100 ساله در بستر خود بوده که این اولین تجربه وقوع اوج دو پدیده طبیعی تغییر اقلیم اوج خشکسالی و وقوع سیلاب‌های مخرب در فاصله کمتر از 5 ماه بوده‌ایم.  

مصلح ابراز کرد:  تاکنون 90 هکتار از اراضی که در بستر رودخانه متعلق به دولت جمهوری اسلامی می‌باشند را رفع تصرف کردیم و با همکاری و تعامل سایر دستگاه‌ها از جمله دادگستری و نیروی انتظامی، هفته آینده عملیات آزاد سازی حریم رودخانه بشار و تنگ مهریان آغاز می‌شود.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: در طول سال به صورت مستمر و موردی از طریق گروه‌های گشت و بازرسی شرکت از میزان دخل و تصرف در حرائم رودخانه‌ها مطلع می‌شویم که پس از سیر مکاتبات اداری با دستگاه‌های ذیصلاح، رفع تصرف و آزادسازی رودخانه‌ها انجام می‌شود.

مصلح اضافه کرد: در جلساتی که با رئیس کل دادگستری و دستگاه‌های اجرایی برگزار داشتیم مقرر شد تمام دستگاه‌های دولتی به ویژه شهرداری‌ها، دهیاری‌ها و بنیاد مسکن قبل از هرگونه احداث بنا و صدور مجوز موافقت شرکت آب منطقه‌ای را در قالب استعلام مهندسی رودخانه کسب کنند.

وی ساماندهی رودخانه بشار حدفاصل بلوار رجاء و همچنین گلزار شهدای دارشاهی را از اقدامات شرکت آب منطقه ای در حوزه مهندسی رودخانه دانست و ادامه داد: پس از وقوع سیلاب امسال و میزان خسارتی که به این دو منطقه وارد شد، شرکت آب منطقه ای با شناسایی میزان خسارت، مناقصه را برگزار و با مشخص شدن پیمانکار واجد شرایط و رایزنی‌های صورت گرفته مبلغ 100 میلیارد ریال اعتبار برای این پروژه‌ها اختصاص داد.

مصلح خاطرنشان کرد: 1400 کیلومتر رودخانه و بیش از 11هزار کیلومتر آبراهه و مسیل در سطح استان وجود دارد که مطالعات تعیین حد بستر و حریم  735 کیلومتر از رودخانه‌های استان از محل طرح ملی متمرکز مهندسی رودخانه شروع شده و امیدواریم در آینده‌ای نزدیک این مطالعات به اتمام برسد.

وی بیان کرد: مطالعات جامع سیل در سرشاخه‌های بشار، مارون و زهره، اجرای عملیات ساماندهی بخشی از رودخانه‌های استان به میزان حدود 34 کیلومتر، مطالعه و شناسایی نقاط حادثه خیز در رودخانه‌های استان انجام شده است.
نام:
ایمیل:
* نظر: