به روز شده در: ۲۶ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۵
کد خبر: ۴۳۹۶۸
|
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۰
هرچندکه دو فاکتور اقتصاد برپایه دامداری و دوبار کوچ درسال برای تداوم اقتصاد زندگی عشایری به سوی فراموشی درحرکت است، اما عامل وابستگی قومی و مراتب ایلی با اندکی تغییرات عجین و همراه فرهنگ شهر نشینی شده است.

خبردنا؛ هنرمند هم استانی با انتشار نامه ای به استاندار کهگیلویه و بویراحمد از دغدغه های این روزهای خود گفت.
 
به گزارش"خبردنا" متن نامه حسن غفاری خطاب به کلانتری به شرح زیر است؛

جناب اقای حسین کلانتر، استاندار محترم کهگیلویه‌وبویراحمد

حال که بر سفره‌ی کرونا نشسته ایم و مجالی برای گفت و شنید فراهم شد چند کلامی را با شما در میان خواهم گذاشت. ایامی است که با تهدید این ویروس دغدغه‌ی زندگی مان به دغدغه‌ی زنده ماندمان تنزل یافته است. او نمی‌داند که ما انسان‌ها تنها همین کره خاکی را برای سکونت داریم و ما می‌دانیم که او میل به انتقال و تکثیر فراوان دارد و هیچ مرز و جغرافیا، ملیت و نژاد، فقیر وغنی، دین دار وبی دین نمی‌شناسد و همه را بایک چشم نگاه می‌کند و همچنین می‌دانیم که شاه کلید بازگشت به زندگی عادی سرلوحه قراردادن زیست آگاهانه است.

جناب استاندار، مستحضر هستید زندگی ایلی و عشیره‌ای، فرهنگ اجتماعی مردم این استان آن‌ها را به عادات و رفتار‌های خاص مبتلا می‌کند. استانی که در ظاهر به سرعت در پی نشانه سازی‌های نوگرایانه شهری است بدون انکه بستر تربیتی و رفتاری مورد نیاز چنین جوامعی در ان فراهم شده باشد که تدارکش مستلزم تلاش مستمر نهاد‌های اموزشی است.

تحولات دهه‌های اخیر ساختار جامعه ایلی را دگرگون کرد و سرسلسله اش از هم فروپاشید، اما در لایه‌های پایین‌تر به دلایل تامین منافع جمعی کمتر دچار تغییر شد و در برخی موارد به سبب ایجاد برتری‌های های جمعی اجتماعی تبدیل به یک امتیاز شد. در این مورد می‌توان اشاره‌ای داشت به حضور حداکثری مردم استان پای صندوق‌های رای نماینده‌های مجلس که نه از روی رفتار‌های حزبی بلکه برمدار فرمایشات و تعصبات قومی صورت می‌گیرد.

هرچندکه دو فاکتور اقتصاد برپایه دامداری و دوبار کوچ درسال برای تداوم اقتصاد زندگی عشایری به سوی فراموشی درحرکت است، اما عامل وابستگی قومی و مراتب ایلی با اندکی تغییرات عجین و همراه فرهنگ شهر نشینی شده است.

در هیچ دوره‌ای از تاریخ، دولت و حکومت همانند دهه اخیر به پشتوانه‌ی ابزار‌های تبلیغاتی نفوذ و تسلط بر جوامع سنتی و گروه‌های اجتماعی روستایی و عشایری را نداشته است، دهیاران، شوراها، نماینده‌های بهداشت و معلم و مدیران مدارس و نیر‌های امنیتی، بسیج ومبلغان دینی و از همه مهمتر وابستگی و باورپذیری این جوامع از صداوسیما چگونه می‌توان واقعیت تهدید جهانی کرونا و دستورالعمل‌های آموزشی جهانی و ملی را درمبارزه با این ویروس به کارگرفت و گستردگی اطلاعات مردم را پیرامون این ویروس به رفتار‌های آگاهانه تبدیل کرد؟

جناب اقای استاندار شما مدیر ارشد سرزمینی با شش ایل بزرگ هستید، ایلیاتی‌های شهر نشین که درخیالشان اسب و تفنگ و سیاه چادر دارند بر اصول قوم و طایفه تصمیم می‌گیرند و رفتار می‌کنند. چگونه است هرگونه تجمع از فضای‌های آموزشی، فرهنگی، هنری و مذهبی حتی مجالس خبرگان و شورای اسلامی با اعلان رسمی تعطیل می‌شود که هیچ گونه اجتماع و ترددی به وجود نیاید واز این طریق گام‌های اول پیشگیری ازگسترش وکنترل این بیماری برداشته شود.

جناب آقای استاندار؛ میهمانی‌های شبانه‌ی خواستگاری ها، عصر‌های پنجشنبه‌های قبرستان ها، مراسم‌های خاکسپاری ومجالس فاتحه خوانی که معمولا بار عاطفی شدیدی دارند از جمله عوامل ایجاد آسیب‌های جبران ناپذیری است که این روز‌ها با توجه به شرایط آب و هوایی و دمای محیط مناسب با رشد و انتقال این ویروس در هفته سخت تاکید شده می‌تواند موجب اوج گیری این بیماری شود و عواقب جبران ناپذیری در سلامت افراد، اقتصاد و روابط اجتماعی برای مردمان کهگیلویه وبویراحمد همراه داشته باشد. رویا رویی بی تعارف با این واقعیت که همه‌ی ما می‌توانیم نقش ناقل قاتل سالمندان و عزیزانمان باشیم را جدی‌تر بگیریم ودر هفته‌های پایانی سال بدون تعارف با فرهنگ سازی احترام به حریم شخصی افراد زندگی را در زنده ماندن معنی کنیم.
نام:
ایمیل:
* نظر: