به روز شده در: ۲۶ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۵
کد خبر: ۴۴۰۳۱
|
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۰
خبردنا؛ غلامرضا مصباحی‌مقدم در ارتباط با قرارگرفتن ایران در لیست سیاه FATF به «ایسنا» گفت: «در FATF اصطلاحی به نام لیست سیاه وجود ندارد. در این برهه ما مجددا وارد لیست کشور‌های غیرهمکار با FATF شدیم».
 
به گزارش شرق، وی در ارتباط با امکان همکاری مجدد با FATF اظهار کرد: «آنچه تصویب شده مجددا فرجه‌ای برای ایران باقی گذاشته که هروقت دو کنوانسیون پالرمو و CFT تصویب شد، امکان ورود ایران به لیست کشور‌های همکار هست. اینکه گفته می‌شود اگر ایران با تعبیر غلط مطبوعات به لیست سیاه FATF بپیوندد، برای بازگشتش حتی بعد از تحریم‌های آمریکا نیز پروسه طولانی نیاز است، باید بگویم که چنین حرفی درست نیست».
 
این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: «تا به الان به ۳۹ توصیه از ۴۱ توصیه FATF عمل شده، اما منفعتی برای ایران نداشته است». او ادامه داد: «از اتفاق اخیر به‌عنوان لیست سیاه نام‌بردن به‌هیچ‌وجه صحیح نیست؛ چراکه شرایطی به نام لیست سیاه FATF وجود ندارد. این در حالی است که متأسفانه مطبوعات ایران دائما از این اصطلاح استفاده می‌کنند». او در توضیح نام مناسب برای شرایط فعلی ایران در مقابل FATF گفت: «آنچه وجود دارد، لیست کشور‌های همکار، غیرهمکار، در حال همکاری و تعلیق‌شده در حال همکاری با نهاد است.
 
استفاده از لیست سیاه اثر بسیار بدی روی افکار عمومی جامعه ما دارد». مصباحی‌مقدم تصریح کرد: «رئیس محترم بانک مرکزی نیز در واکنش به افزایش نرخ ارز گفت: نرخ ارز در ایران تحت‌تأثیر قرارگرفتن ایران در گروه‌های غیرهمکار از سوی FATF قرار نمی‌گیرد. وقتی رئیس بانک مرکزی چنین اظهارنظری می‌کند، چرا بقیه این حرف‌ها را نمی‌شنوند؟».
 
مصباحی‌مقدم در پاسخ به این پرسش که آیا این اتفاق بر بازار اقتصادی ایران مثل ارز یا وضعیت تجارت خارجی اثر می‌گذارد یا نه، گفت: «برخلاف فضاسازی مطبوعاتی که افکار عمومی، فعالان اقتصادی، بازار و کسانی را که در بورس سرمایه‌گذاری کرده‌اند می‌ترسانند، باید گفت که در بازار اقتصادی هیچ اتفاق جدیدی نیفتاده است.
 
انتشار اخبار غلط باعث می‌شود کسانی که خریدوفروش ارز انجام می‌دهند به بالابردن قیمت ارز تشویق شوند». او با اشاره به تحریم‌های اقتصادی آمریکا گفت: «بانک‌های بین‌المللی؛ چه درجه یک و دو و چه شرکت‌های بزرگ جهانی بر اساس تحریم‌های آمریکا با ما کار نمی‌کنند و تا وقتی هم که آمریکا تحریم‌های خود را برندارد این وضع ادامه پیدا می‌کند، مگر آنکه کشور‌های دیگر کم‌کم جرئت دورزدن تحریم‌ها را پیدا کنند که بعید است».
 
مصباحی‌مقدم خاطرنشان کرد: «بانک‌ها و شرکت‌های درجه سه دنیا، اما هنوز با ایران همکاری می‌کنند. آن‌ها با آمریکایی‌ها تعاملی ندارند یا اگر دارند بسیار اندک است، بر همین اساس از مورد تحریم‌شدن نمی‌ترسند». او با بیان اینکه «همین وضعیتی که امروز داریم استمرار پیدا می‌کند»، گفت: «میزان صادرات ما در سال جاری ۳۶ میلیارد دلار بوده است.
 
حدودا همین مقدار نیز واردات داشته‌ایم. آیا این صادرات و واردات با استفاده از بانک‌ها و شرکت‌های بزرگ جهانی انجام شده است؟». مصباحی‌مقدم تصریح کرد: «ما با استفاده از بانک‌ها و شرکت‌های درجه سه دنیا، صرافی‌ها و دولت‌های همکار ایران مانند چین، روسیه، هند، ترکیه و عراق در سال گذشته تجارت کردیم. این همکاری‌ها همچنان ادامه پیدا خواهد کرد». او گفت: «بانک‌ها و کشور‌های همکار ایران به خوبی می‌دانند که ایران نه پول‌شویی و نه تأمین مالی تروریسم می‌کند.
 
بنابراین معنا ندارد که ما از طریق مطبوعات و رسانه‌ها افکار عمومی را پریشان کنیم تا مردم فکر کنند دنیا به آخر رسیده است؛ یک کشور ۸۰ میلیونی که هفت درصد ذخایر زیرزمینی جهان را دارد به بن‌بست نمی‌رسد. ۸۰ درصد اقتصاد ایران داخلی است و تنها ۲۰ درصد اقتصاد ایران وابسته به دادوستد‌های خارجی است».
 
گروه ویژه اقدام مالی موسوم به FATF اخیرا در نشست دوره‌ای خود در شهر پاریس نام ایران را در لیست کشور‌های غیرهمکار یا همان لیست سیاه قرار داد. این کارگروه اعلام کرد به دلیل اینکه ایران قادر به تصویب قوانین لازم برای هماهنگی با هنجار‌های بین‌المللی تأمین مالی ضدتروریسم نشده است، نام این کشور را دوباره به این لیست وارد می‌شود.
 
در بیانیه FATF از کشور‌های جهان خواسته شده برای مصون نگه‌داشتن سیستم بانکی‌شان از خطر پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم در نقل‌وانتقالات مالی ایران، «اقدامات مقابله‌ای» به کار گیرند.
 
ایران پس از توافق برجام از لیست کشور‌های غیرهمکار (لیست سیاه) این کارگروه خارج و وارد لیست خاکستری شده بود و کارگروه به ایران وعده داد در صورت تصویب نهایی کنوانسیون در ایران، نام ایران را به لیست عادی (سفید) وارد می‌کند، اما هم‌زمان این کارگروه به ایران هشدار داد که اگر لوایح مربوط به کنوانسیون‌های مبارزه با پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم را هرچه سریع‌تر به تصویب نرسانده و به مورد اجرا نگذارد، بار دیگر نام این کشور را در لیست کشور‌های غیرهمکار قرار خواهد داد.
نام:
ایمیل:
* نظر: