به روز شده در: ۲۶ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۵
کد خبر: ۴۴۱۱۲
|
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۱
منتقدان خود را عزیز شمرده و از آنها برای نقدهایشان همواره تقدیر نماید . به منتقدان منصفش احترام گذاشته و از آنها بخواهد تا نقدها را در فضای جامعه با رعایت احترام منتشر نمایند . خود را معصوم نپنداشته و منتقدان را خوارج از دین الهی نشمارند که این آغاز سقوط و پایان مسیر توسعه است .

خبردنا – عادل علیبازی :  منتخب کهگیلویه بزرگ در اقدامی پسندیده از همه مردم و دلسوزان به توسعه حوزه انتخابیه اش خواسته تا با دادن ایده ها و پیشنهادات وی را در اجرای دوران نمایندگی اش یاری نمایند .

نگارنده ضمن تقدیر از  وی مواردی را پیشنهاد کرده و  به نمایندگی از " خبردنا " آمادگی لازم را اعلام می دارد .

  •  جوانان تحصیلکرده و با برنامه حوزه انتخابیه را فارغ از گرایش های سیاسی بخصوص موحدی بودن یا نبودن را دور خود جمع کرده و در این چهار سال تجارب 20 ساله حضور خود در پارلمان را به آنها منتقل و رسما هم اعلام نماید که مسیر را برای حضور آنها در مجلس و مناصب مختلف ملی و استانی فراهم می نماید . موحد می تواند از کاپیتان بودن به سرمربی بزرگی تبدیل شود و فضا را برای سایرین آماده نماید و  در این چهارسال باید پایه گذار گردش نخبگان به دور از  گرایش های سیاسی در کهگیلویه بزرگ باشد اگر بخواهد .
  • - محور توسعه نیروی انسانی شایسته و توانمند در مسئولیت های ملی است که بتوانند ضمن حمایت از سایر فرزندان استان منابع و بودجه لازم را برای رفع محرومیت های استان در نظر گیرند .

 می طلبد موحد با هماهنگی سایر نماینده های استان و جنوب کشور و زاگرس نشین تقویت مدیران ملی هم استانی را بصورت ویژه در دستور کار قرار داده و فارغ از خط بندی های سیاسی آنها را حمایت نمایند  و البته از آنها برای کمک به استان و سایر فرزندان استان و پرورش مدیران ملی جوان بهره ببرند .

  • موحد به دلیل حضور در انتخابات های مختلف همواره مخالفان سرسختی داشته و دارد که از گروههای مختلف سیاسی و قومیتی هستند . او و آگاهان به علم توسعه می دانند توسعه جز با همفکری همه بازیگران و تضارب آراء و اندیشه های مختلف و باز شدن فضای فکری و سهیم کردن همگان در بازی قدرت و  مدیریت توسعه ممکن نیست .

جامعه توسعه یافته حتما جامعه بسته  و انحصار گرایی نیست و تنها یک گروه  و اندیشه نمی توانند برای همگان توسعه را به ارمغان بیاورند بنابراین موحد اگر می خواهد توسعه و تحول را در کهگیلویه بزرگ پایه گذاری نماید با شکستن غرور پیروز  بدون هیاهو به منزل بزرگان اصلاح طلبی و اصولگرایی برود و از آنها برای کمک به خود و توسعه مدنظرش یاری بطلبد .

این دیدار ها را رسانه ای کند تا غبار کینه این سالها در میان مردم فرو نشیند و بی شک که این حرکت نه تنها چیزی از ارزشهای او نمی کاهد که او را حتی نزد مخالفان محبوب تر خواهد کرد و آنگاه همه با پای دل به یاری او خواهند شتافت و توسعه کهگیلویه بزرگ شتاب خواهد گرفت .

موحد امروز پیروز میدان است و اگر به منزل رقیب اصلی اش که نماینده فعلی است هم برود و از او یاری بخواهد تا طرحهای بزرگی را که شروع کرده خود مدیریت و راهبری کند چیزی را از دست نخواهد داد که البته بزرگی بدست خواهد آورد .

یکی قطره باران ز ابری چکید

خجل شد چو پهنای دریا بدید

که جایی که دریاست من کیستم؟

 گر او هست حقا که من نیستم

چو خود را به چشم حقارت بدید

 صدف در کنارش به جان پرورید

 سپهرش به جایی رسانید کار

 که شد نامور لؤلؤ شاهوار

بلندی از آن یافت کاو پست شد

در نیستی کوفت تا هست شد

 تواضع کند هوشمند گزین

 نهد شاخ پر میوه سر بر زمین

 

  • او اگر دنبال توسعه است باید از همه ظرفیت ها برای توسعه یاری طلبد و گوشش را به دایره بسته انحصار طلب اطرافش نسپارد . موحد اگر می خواهد توسعه و تحول ایجاد کند باید توسعه و تحول را از درون خود آغاز نماید و این تغییر بنیادین حتما با خواست دایره شناخته شده اطرافیان بسته وی ممکن نخواهد بود .

او باید دایره بسته مشاورین را شکسته و از منتقدان برای مشورت نهایت بهره را ببرد . از نقدها استقبال و بر تملق گویان خاک بپاشد که در تملق ، توسعه حاصل نخواهد شد .  درانتخاب مدیران استانی و شهرستانی شایسته سالاری را جایگزین موحد سالاری نماید و از  شایسته های همه اندیشه ها و افکار و گروهها نهایت بهره را ببرد و تنها " توسعه " را محور انتخابها و حمایت ها قرار دهد.

  • موحد باتجربه می تواند برای عضویت در هیات رئیسه خیز بردارد البته اگر از الان از ظرفیت های مختلفی که فرزندان استان در حوزه های مختلف مرتبط با مجلس دارند استفاده ببرد و از آنها برای کمک به وی یاری بخواهند .

او بهتر از هر کسی می داند کمیسیون اصل 90 مجلس در مقایسه با سایر کمیسیون ها از اهمیت کمتری در توسعه حوزه انتخابیه اش برخوردار است پس وی باید تلاش کند تا یا در هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی یا در کمیسیون های زیربنایی یا اقتصادی نقش ایفا نماید .

  • فرزندان ملی کهگیلویه و بویراحمد در تهران دارای مسئولیت های مهمی هستند که اکثریت آنها از فرزندان انتخابیه کهگیلویه بزرگ هستند و البته بسیاری از آنها هم با خط مشی موحد مخالف بوده و هستند اما منتخب کهگیلویه بزرگ باید برخلاف 16 سال گذشته همه آنها را به یاری دعوت نماید . در جلسه ای ویژه در تهران با آنها همفکری و دست یاری به سوی آنها دراز نماید و صادقانه از آنها مشورت و کمک بخواهد .

موحد و تیم وی اگر در انتظار این است که مدیران ملی هم استانی یا سایر فرزندان تحصیلکرده در تهران به منزل وی روند و از او بخواهند تا او را یاری نمایند حتما در اشتباه خواهند بود  . او  شخصا باید از اینها کمک بخواهد و با شناختی که نگارنده از این عزیزان دارد یقین دارد که آنها نیز با تمام توان به منتخب مردم دیارشان و توسعه کهگیلویه بزرگ خواهند شتافت .

موحد باید آنها را دعوت نمایند ، همفکری نموده و در کمیته های مختلف به تناسب وزارتخانه یا تحصیلات دسته بندی و همواره از نظرات کارشناسی آنها  چه در قانونگذاری و توسعه منطقه بهره ببرد . بسیاری از مشکلات مناطق محروم باید با تدوین قانون خاص انجام شود  که دراین خصوص همفکری با نیروهای فکری و توانمند استان در تهران که می توانند در تدوین و تنقیح قوانین موثر باشند برای او ضروری است . 

ناگفته پیداست وی باید در این مورد همچون سایر موارد پیشین جهت گیریهای سیاسی و منطقه ای را کنار بگذارد و خود عامل و محور وحدت فرزندان کهگیلویه بزرگ در تهران باشد .

این نشست ها مرتبا اطلاع رسانی شود تا مردم کهگیلویه بزرگ هم بدانند فرزندان شایسته آنها در تهران در تلاش برای توسعه زادگاهشان همه همفکر و هم سو هستند و اینگونه فضای سیاست زده کهگیلویه هم به سمت توسعه و تلاش تغییر جهت دهد .

  • تجربه نگارنده از همکاری با برخی نمایندگان مجلس این شناخت را داده که حتما توسعه کهگیلویه بزرگ با داشتن یک دفتر و مسئول دفتر در مجلس و یا پذیرش مردم در منزل شخصی امکان پذیر نیست  .

موحد اگر توسعه می خواهد باید به ابزار و الزامات و آداب آن نیز پایبند باشد . قطعا او به تنهایی نمی تواند در تهران همه امور را پیگیری نماید . پیشنهاد می شود دفتری  متناسب با حجم گسترده امور توسعه کهگیلویه بزرگ در بیرون از مجلس در نظر گرفته شود و تعدادی از افراد مورد اعتماد او و البته آشنا و با تجربه به پیگیری های اداری در وزارتخانه ها و مسلط به مهارت های ارتباطی و اجتماعی در این دفتر برای پیگیری امور در بخش های مختلف انتخاب شوند تا آنها بعنوان بازو های نماینده کهگیلویه بزرگ امور را دنبال و نتایج بهتری حاصل گردد.

  • موحد تاکنون به پیگیری امور فردی شهره بوده که البته در جای خود هم لازم است اما پیگیری امور فردی به سبب وقت گیر بودن آن و اینکه مشکلات مردم تمامی ندارد کاملا در تضاد با توسعه خواهد بود .

پیشنهاد می شود  برخلاف سایر دوره های پیشین نمایندگی اش تنها یک روز را برای ملاقات های مردمی قرار داده و سایر وقت خود را به قانونگذاری  و پیگیری پروژه های کلان عمرانی که در چهارسال گذشته ریل گذاری آنها انجام شده است اختصاص دهد .حتما این تغییر شیوه نگرانی هایی را برای بخشی از پایگاه اجتماعی موحد خواهد داشت اما اگر او دنبال توسعه است راهی جز تغییر از درون شخص او و شیوه های گذشته نیست .

  • گروهی در کهگیلویه بزرگ نشسته اند که میان او و تاج گردون اختلاف اندازند و به بهانه " عزت کهگیلویه " او را بالاتر یا برتر از تاج گردون نشان دهند . موحد باید مراقب اختلاف افکنی عده ای از کوته بینان اطرافش باشد . او خود بهتر از هر کسی می داند تاج گردون جایگاه ویژه ای در برنامه و بودجه کشور داشته و دارد .

تاج گردون در هر مجلسی و در هر دولتی به سبب تخصص ، تعاملات و ارتباطات روزافزونش جایگاه خاص خود را خواهد داشت   . توسعه بدون داشتن برنامه و بودجه لازم هم شعاری بیش نیست بنابراین موحد در هر جایگاهی هم که باشد نیازمند کمک تاج گردون خواهد بود پس می طلبد با تشر به اطرافیانش که قصد دارند او را برتر یا مقابل این سرمایه ملی قرار دهند بازهم دست یاری به سوی او دراز کرده و به هدف بزرگتر که توسعه دیارش است بنگرد و از او در این مسیر کمک بخواهد .

بی شک تاج گردون که همواره خود را مدیون کهگیلویه بزرگ می داند در این مسیر از هر کوششی دریغ نخواهد کرد .

  • منتقدان خود را عزیز شمرده و از آنها برای نقدهایشان همواره تقدیر نماید . به منتقدان منصفش احترام گذاشته و از آنها بخواهد تا نقدها را در فضای جامعه با رعایت احترام منتشر نمایند . خود را معصوم نپنداشته و منتقدان را خوارج از دین الهی نشمارند که این آغاز سقوط و پایان مسیر توسعه است .

او باید نشان دهد توسعه را در عمل می خواهد نه شعار و این مسیر پر از سنگلاخ  انتهایی شیرین خواهد داشت که جز نام نیکی برای وی و همراهانش  و رفاه و عمران و آبادانی برای کهگیلویه محروم چیزی به همراه نخواهد داشت .  

همه باید او را یاری کنند تا کهگیلویه بزرگ از محرومیت رهایی یابد و البته او نیز از همه صادقانه یاری بخواهد . او باید با هم بودن برای توسعه  را یکبار برای همیشه معنی کند . به امید آن روز ... 

انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
بویراحمد عزتمند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۴
1
0
خداوکیلی سخنی حق است و حیف کهگیلویه بزرگ با این‌همه منابع انسانی متعدد اینگونه محروم باشد. قطعا توسعه کهگیلویه بزرگ می تواند ب بویراحمد عزتمند هم توسعه و خوشحالی ببخشد و البته به گچساران هم همین گونه .. آفرین ب این‌نوشتار پُر مغز
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۴
1
1
درود برقلم زیبا ومنطقی دکتر عادل
سرزمين كهگيلويه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۴
1
1
سلام. بعد از مدت ها مطلب خوبي را خواندم و كاش آقاي موحد از ايشان بعنوان مشاور خود بهره ببرد
نام:
ایمیل:
* نظر: