به روز شده در: ۲۶ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۵
کد خبر: ۴۴۱۱۴
|
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۱
بر همگان روشن است آنجا که علم رونق بگیرد. گشایش و حل مساله هم خواهد بود؛ و تجربه نشان داده است راه آزادی و انتخاب و عدالت از راه توسعه فکری می‌گذرد.
خبردنا - عبدالخالق پادیاب؛ آنچه رفتار ما را هدایت می‌کند، نظام فکری جامعه و سبک زندگی حاکم بر ان است. این نیروی سازمان یافته در قالب عقاید، باورها، ارزش‌ها و ایدولوژی‌های است که به صورت نانوشته و ناخود اگاه در رفتار نشان داده میشوند و فرهنگ نام دارند.

اسکار لوییس ایده" فرهنگ فقر"را مطرح کرده است. بر پایه این ایده فقر نوعی فرهنگ است که خود را "باز تولید" می‌کند و اگر برای آن تدبیری اندیشیده نشود، جامعه را به سمت محرومیت هرچه بیشتر سوق می‌دهد.
فرهنگ فقر، موجبات دور باطل توسعه نیافتگی را پدید می‌آورد.

آنچه واضح و روشن است، افزایش رفتار انتخاباتی در استان‌های توسعه نیافته است. رابطه بین توسعه نیافتگی و عقلانیت از لحاظ آماری مثبت و کامل است. اصلی‌ترین تعریف عقلانیت، بهره برداری موثر از فکر و علم در انجام هر کاری است.

میتوان چنین نتیجه گیری کرد که رخداد‌های این استان نتیجه شخصیت روحی و روانی افرادی است که در کنش‌های سیاسی- اجتماعی و اقتصادی ان درگیر بوده اند و انچه موجب به قدرت رسیدن افراد شده، شایستگی، صلاحیت‌های فردی و تخصص آن‌ها نبوده، بلکه ترکیبی از روابط خانوادگی، ثروت وطرفداری از نماینده یا افراد خاص سیاسی با نفوذ بوده است. برای اینکه در مواقع لازم در غیاب یک سیتم حمایتی اجتماعی قوی از منافع و خواسته‌های ان‌ها حمایت نمایید؛ و همین باعث شده که حضور در صحنه انتخابات جدی گرفته شود و فرد نه تنها شرکت فعالی داشته باشد بلکه از جیب شخصی خودش هم هزینه‌های انجام دهد، تا بتواند در اینده درخواست‌های بهتری مطرح نمایید.

آنگونه که عملکرد‌ها نشان می‌دهد، در مناطق توسعه نیافته به علت فقر فرهنگی و وجود فرهنگ فقر و کمبود نیروی انسانی اندیشه ورز توسعه یافته و دردمند اجتماعی، تفکر توسعه‌ای شکل نگرفته است. کسانی که بعنوان لیدر گروه‌های سیاسی مطرح شده اند، نیرو‌های "خود آغازگری" بوده اند که پرورش یافته جریان‌های فکری و حزبی نبوده و از اندیشه توسعه یافته سیاسی - اجتماعی و فرهنگی کمتر بهره‌مند بوده اند؛ و به همین خاطر به سهولت، ابزار قدرت دیگران بوده اند؛ و به جای تلاش سازمان یافته و برنامه ریزی شده، برای پیشرفت و توسعه با راه انداختن بازی‌های سیاسی بیحاصل و بیهوده به تخریب هم روی آوری داشته اند؛ و رمق کم و تن نحیف توسعه در استان را به بستر مرگ کشانیده اند. افرادی پست‌های مدیریتی را به تصرف دراورده اند که طبق تحقیق کمتر فهمی از توسعه داشته اند و روزمرگی و تجربه شخصی، به جای برنامه و تجربه علمی حاکم بر ذهن ان‌ها بوده است.

به همین دلیل انتخابات در استان ما متفاوت بوده است؛ و رشد قارچ گونه افراد را نظاره گر بوده ایم. توان، تجربه، علم به کنجی خزیده است؛ و تحریک احساسات توده، قوم و منطقه فوران کرده است؛ و توده زمانی حرکت میکند که فرد هویت فردی خودش را در توده بیابد؛ و منافعش را در ان ببیند. در نتیجه عقلانیت پایین می‌اید و احساسات طغیان می‌کند؛ و در این فضای متوهم شفافیتی نخواهد بود.

بر همگان روشن است آنجا که علم رونق بگیرد. گشایش و حل مساله هم خواهد بود؛ و تجربه نشان داده است راه آزادی و انتخاب و عدالت از راه توسعه فکری می‌گذرد.

شش دهه پیش آلبر کامو گفته که الفاظ به فحشاء کشیده شده اند. گاه از زبان و قلم مدعیان روشنفکری توهین و تخریب به گوش می‌رسد و. گاه بر خلاف "ایده فکری" و "جریان فکری" رفتار می‌نمایند. مدعی اصلاح طلبی اند و جلسات شبانه اصولگرایی دارند. وقتی زبان اکنده از دروغ میشود. هم زبانی و همفکری آلوده میشود؛ و تدبیر و سیاست به ناکجا آباد می‌رود. در عین اینکه انتخابات هست و شرکت کننده بالا، اما به نظر می‌رسد که اینده را و انتخاب را غلط رفته اند.
 
ما الگوی ذهنی ساده‌ای از واقعیت ساخته ایم و با این الگوی ساخته شده ذهنی معیوب کار میکنیم؛ و وانمود میکنیم که منطقی و علمی رفتار کرده ایم. در واقع الگوی ذهنی ما چکیده تمام اطلاعاتی است که ما در باره یک موضوع میدانیم و طبق ان چیزی را ادراک میکنیم که انتظارش را داریم. ولی در باره آنچه از ان موضوع نمیدانیم نمیخواهیم ادراکی داشته باشیم، چون با انتظارات ما جور نیست.
 
اگر در طی یک فرایند اجتماعی دردمندان توسعه شفاف سازی نمایند و اطلاع رسانی کنند و نیرو‌های وفادار را اموزش و پرورش دهند و جلسات ماهانه و سالیانه داشته باشند و نگرانی خود را از اوضاع اقتصادی و معیشت مردم و مشکلات اجتماعی ان‌ها بیان نمایند. بطور حتم انتخاب بهتری خواهیم داشت و توسعه اجتماعی و فرهنگی را هم مدد رسان بوده ایم.
ترسم نرسی به کعبه‌ای اعرابی               این راه که میروی به ترکستان است.
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
دانشجوی دکتری علوم سیاسی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۴
0
0
درود ،متین با محتوا ورسا....
محمد پور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۴
0
0
سلام درود بر استاد ارزشمند اقای پادیاب بسیار جالب بود
نام:
ایمیل:
* نظر: