به روز شده در: ۱۵ تير ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۲
کد خبر: ۴۴۷۷۱
|
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۴

خبردنا: پیتر کارل فابرژه جواهرساز اهل روسیه بود که به خاطر تخم‌مرغ‌های طلایی استادانه‌اش شهرت دارد.

در سال ۱۸۸۵ میلادی الکساندر سوم تزار روس دستور داد تا جواهرسازان دربار به مناسبت عید پاک (مهم‌ترین جشن مسیحیان در روسیه) یک تخم مرغ طلایی برای همسرش سزارینا ماریا فیودوروفنا بسازند. پیتر کارل فابرژه جواهرساز چیره دست روس، ساخت این تخم مرغ را بر عهده گرفت.

تخم مرغی که او ساخت شبیه تخم مرغ‌های واقعی و سفید بود. درون تخم مرغ سفید لعاب دار یک جواهر طلایی بود که درون آن یک مرغ طلایی قرار داشت. فابرژه درون مرغ نیز ماکتی کوچک از تاج سلطنتی از جنس الماس و یک تخم مرغ یاقوتی کوچک قرار داده بود. این هدیه باعث شگفتی ماریا شد.

از آن پس فابرژه هر ساله تخم مرغی را برای عید پاک می‌ساخت و پایه‌های یک سنت را بنا نهاد. او از فلزات گرانبها از جمله طلا، الماس، یاقوت و... در طراحی‌های خود استفاده می‌کرد.

این سنت پس از مرگ الکساندر سوم و در زمان پسر او نیکولاس دوم ادامه یافت. فابرژه در مجموع حدود ۵۰ تخم مرغ عید پاک را برای خانواده سلطنتی روسیه در اشکال مختلف طراحی کرد.

در سال ۱۹۱۷ میلادی پس از انقلاب در روسیه و انحلال پادشاهی، پیتر کارل فابرژه به لتونی و سپس به آلمان گریخت و سرانجام در سوئیس مستقر شد و در سال ۱۹۲۰ از دنیا رفت.

هشت عدد از تخم مرغ‌های طلایی نیز گم شد. در سال ۲۰۰۷ یکی از تخم مرغ‌های گم شده پیدا شد و به قیمت ۸.۹ میلیون دلار در حراجی به فروش رسید. قیمت تخم مرغ‌های طلایی گم شده بین ۹۰ تا ۱۵۰ میلیون دلار تخمین زده شده است.

به مناسبت عید پاک این تخم مرغ‌های چشم نواز را مشاهده کنید:

نام:
ایمیل:
* نظر: