به روز شده در: ۱۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۲
کد خبر: ۴۵۴۳۰
|
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۶
خبردنا: با نزدیک شدن به روز‌های پایانی مجلس دهم، نمایندگان کنونی مجلس که نتوانسته‌اند به مجلس یازدهم راه پیدا کنند به دنبال پیوستن به وزارتخانه‌های دولتی‌اند. برخی از آن‌ها البته کارمند دولت بوده‌اند و به وزارتخانه‌ای که پیش‌تر فعالیت می‌کردند بازخواهند گشت، اما برخی دیگر در تلاشند به وزارتخانه جدیدی راه پیدا کنند. طبعیتا وزارت نفت هدف اصلی بیشتر آن‌ها است. این وزارتخانه در بین سازمان‌های دولتی بالاترین سطح حقوق‌ها را پرداخت می‌کند.

به گزارش فرارو،  روزنامه جوان امروز در گزارشی اسامی هشت نماینده را با کد پرسنلی اعلام کرده که به استخدام وزارت نفت در آمده اند.

در گزارش روزنامه جوان نام این نمایندگان دیده می‌شود: "الیاس حضرتی؛ تهران، بهروز نعمتی؛ تهران، محسن بیگلری؛ نماینده سقز و بانه، جلیلی مختار؛ آبادان، عامر کعبی؛ آبادان، غلامرضا محمد رضایی؛ بویر احمد و دنا، حسن بهرام نیا؛ نهاوند، علی ساری؛ دشت آزادگان"

روزنامه جوان معتقد است که این نمایندگان با " لابی و مذاکره با وزارت نفت، خود را نفتی کرده‌اند و در حال دریافت حقوق از این وزارتخانه هستند."

البته این استخدام‌ها به تازگی رخ نداده و در سال‌های گذشته اتفاق افتاده است. برخی از این نمایندگان اساسا مدرک و تجربه‌های غیر مرتبط دارند و استخدام آن‌ها در وزارت نفت بحث برانگیز است. مثلا جلیل مختار نماینده آبادان از سازمان بهزیستی به وزارت نفت رفته است و یا بیگلری نماینده سقز در استخدام آموزش و پرورش بوده و ریاست هنرستان را برعهده داشته است. گزارش روزنامه جوان می‌گوید بیگلری از چهار سال پیش استخدام وزارت نفت شده است.

رسانه‌های اصولگرا در این رابطه بیژن زنگنه وزیر نفت را مقصر می‌دانند و به نوعی مدعی‌اند این نمایندگان در یک فرآیند رانتی و زدوبندی به وزارت نفت رفته‌اند. از سوی دیگر مدافعان زنگنه معتقدند رسانه‌های اصولگرا به دنبال تخریب وزیر نفت هستند و ورود نمایندگان به دولت پس از دوره نمایندگی امری معمول و همیشگی است.

در همین راستا خبرگزاری فارس اخیرا به نقل از یک منبع پارلمانی گزارش داده که حدود سه نماینده دیگر در آستانه پیوستن به وزارت نفت هستند. البته مشخص نیست این سه نماینده در لیست روزنامه جوان قرار دارند یا نه.

آبان ماه سال گذشته امیرحسین قاضی زاده هاشمی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در یک مصاحبه تلویزیونی پرده از علاقه نمایندگان به حضور در وزارت نفت برداشت.

قاضی زاده هاشمی در برنامه تلویزیونی دست‌خط گفت: "بالاخره وقتی تعدادی همکاران نماینده ما که حقوق آن‌ها ۱۰ میلیون تومان است اصرار دارند بروند کارمند وزارت نفت شوند با پیگیری‌های زیاد که اخبار آن هم آمد، حتماً حقوقشان آنجا بیشتر است که چنین اصراری دارند. چه حقوق‌هایی آنجا ذکر می‌شود؟ ۴۰ میلیون تومان، ۳۰ تومان، ۲۵ تومان، ۲۳ تومان است. این اعداد بیان می‌شود و هیچ کسی هم تکذیب نکرد. "

لابی نمایندگان مجلس برای ورود به پست‌های نان و آب‌دار دولتی

تیتر امروز روزنامه جوان وابسته به سپاه

وزارت نفت چه می‌گوید؟

وزارت نفت تاکنون به گزارش روزنامه جوان واکنش نشان نداده است، اما بیشتر اوقات یا در این رابطه سکوت می‌کند و یا کمتر وارد جدال رسانه‌ای می‌شود. این وزارتخانه البته جذب نمایندگان کنونی مجلس را تکذیب کرده است و مجلس هم این ادعا را همیشه رد کرده است. اما ظاهرا ماجرا آنگونه که گفته می‌شود نیست.

سابقه بحث در این باره طولانی است. هدایت الله خادمی نماینده ایذه زمانی که زنگنه برای کسب رای اعتماد از مجلس معرفی شده بود این موضوع را مطرح و نسبت به استخدام نمایندگان بازمانده از ورود به مجلس در وزارت نفت اعتراض کرده بود.

خادمی در مرداد ماه سال ۹۶ در حالی که در مخالفت با وزارت زنگنه در صحن علنی مجلس نطق می‌کرد گفت: "وزیر نفت نمایندگان بازمانده از مجلس را به استخدام وزارتخانه درآورده است."

او خطاب به زنگنه گف: شما گفتید که ژنرال‌ها را وارد نفت کرده‌اید فقط یک ژنرال به ما معرفی کنید که بدانیم ژنرال کیست. خادمی تاکید کرد: "بهتر است نمایندگان مجلس را استخدام نکنید و به رسالت خود برسید. "

اظهارات خادمی در خصوص به کارگیری نمایندگان مجلس در وزارت نفت با واکنش رئیس مجلس مواجه شد و لاریجانی گفت: "نمایندگان مجلس این‌هایی هستند که اینجا نشسته‌اند. زمانی که شما عنوان بازمانده از انتخابات را به آن‌ها می‌دهید دیگر نماینده تلقی نمی‌شوند و این توهین به نمایندگان است. این صحبت شما باعث سوء تفاهم در جامعه می‌شود پس بگویید کدام نمایندگان از سوی زنگنه استخدام شدند."
 
خادمی پس از آن نیز باز اعتراض های مشابهی انجام داد که با واکنش منفی رییس یا نایب رییس مجلس همراه بود.

پس از آن وزارت نفت نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که خادمی خود از نمایندگانی است که بالاترین دستمزد را از این وزارتخانه در یافت می‌کند. در آن مقطع بنا به اعلام وزارت نفت خادمی ۲۷ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کرده است البته او از مزایای دیگری هم بهره برده بود.

در همان زمان لیستی منتشر شد که نشان می‌داد ۲۴ نماینده ادوار مجلس به استخدام وزارت نفت درآمده‌اند. اسامی که همیشه از زنگنه و عملکردش دفاع کرده بودند. 

با تمام این اوصاف موضع وزیر درباره استخدام نمایندگان جالب توجه است. زنگنه که در سال 96 زمان برای پاسخگویی به شائبه‌ها به مجلس رفته بود، گفت: «می‌گویند نمایندگان ادوار را استخدام کردید. خب هر دوره‌ای که تمام می‌شود یکی از دغدغه‌های هیأت رئیسه مجلس این است که با وزرا جلسه می‌گذارد تا این نمایندگانی که کاری ندارند را به کار گیرند. خب نماینده‌ای که کار ندارد چه شود آیا باید در جامعه رها شود؟ اگر نماینده‌ای نگران شغل آینده خود باشد حتی در حد یک حقوق دولتی هزار مفسده دیگر ایجاد می‌شود؛ لذا من هم افتخار می‌کنم که تعدادی از این نمایندگان ادوار را به کار گرفتم و این کار مخفیانه نیست.»
 


لابی نمایندگان مجلس برای ورود به پست‌های نان و آب‌دار دولتیسخنگوی دولت افزایش فشار برای ورود به برخی وزارتخانه‌ها را تائید کرده است

بخشنامه برای استخدام؟!

حواشی استخدام نمایندگان در وزارتخانه‌ها فقط به نفت ختم نمی‌شود ظاهرا وزارتخانه‌های دیگر نیز با تقاضا روبه‌رو هستند.  چندی پیش احمد امیرآبادی فراهانی نماینده قم و عضو هیات رئیسه مجلس در گفتگو با خبرگزاری فارس از نامه دبیر هیأت دولت به اعضای کابینه درباره به کارگیری نمایندگان مجلس دهم در دولت خبر داد.

امیرآبادی گفت: "نامه‌ای به امضای آقای سیمایی‌صراف به اعضای هیأت دولت، خطاب به دستگاه‌های اجرایی تاکید شده تا نمایندگان مجلس دهم را با طرح در کارگروه این اقدام به کارگیری کنند."

امیرآبادی در همین زمینه افزود: «البته در این نامه تاکید شده که جایگاه قوه مجریه و استقلال آن حفظ شود؛ البته دولت در مجلس دهم به دنبال حفظ جایگاه خود نبود و گویا با نزدیکی به آغاز به کار مجلس یازدهم به فکر حفظ جایگاه خود افتاده است.»

این اظهارات امیر آبادی با واکنش سخنگوی دولت روبه‌رو شد. ربیعی اصل وجود بخشنامه را رد نکرد، اما گفت: «آنچه در فضای مجازی مطرح شد و برخی اظهارات را در این زمینه دیدم، متاسفانه دقیقاً قلب واقعیت صورت گرفته و هدف چیز دیگری بوده و آنچه که بیان شده قلب واقعیت است.»

ربیعی فشار به وزارتخانه‌های صنعتی برای استخدام نمایندگان را تائید کرد و گفت: «تعدادی از نمایندگان مجلس یازدهم که در مجلس حضور ندارند، کارمندان دولت هستند طبیعتاً بعد از دوره نمایندگی باید خود را به دستگاه مربوطه معرفی کنند؛ به منظور جلوگیری از فشار به دستگاه‌ها این اقدام در دولت ممنوع شد. هر وزارتخانه‌ای در دولت تصمیم گرفت از این افراد استفاده کند، این موارد در کمیته‌ای در دفتر دولت بررسی می‌شود.»

او در مورد اینکه تعدادی از نمایندگان فعلی به دلیل مشکلات اقتصادی رد صلاحیت شده‌اند و چطور ممکن است دولت بخواهد از آنان استفاده کند، گفت: "به‌کارگیری نیرو در پست‌های مدیریتی، شرایط خود را دارد و از دستگاه‌های مربوطه استعلام خواهد شد. خواهید دید که در این دوره کمتر از دوره‌های قبل (نمایندگان مجلس) در دولت حضور خواهند یافت."

در واقع سخنگوی دولت اقدام دولت را در راستای سروسامان دادن به درخواست‌های استخدام دانسته است.

ربیعی توضیح بیشتری در رابطه با درخواست‌های نمایندگان نداده است.
نام:
ایمیل:
* نظر: