به روز شده در: ۱۳ تير ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۹
کد خبر: ۴۵۷۶۸
|
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۰

خبردنا: این روز‌ها و همزمان با کاهش محدودیت‌ها واز سرگیری برخی کسب و کارها، شاهد افزایش نرخ ابتلا به کرونا و مرگ و میر ناشی از آن در ایران هستیم. کسب و کار‌ها یکی پس از دیگری آغاز به کار می‌کنند و بسیاری از شهروندان ناگزیر از تامین معیشت از منزل خارج و در محل کار خود حاضر می‌شوند، به تبع استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی و ارتباطات فیزیکی و اجتماعی افزایش و ریسک ابتلا به بیماری کرونا افزایش می‌یابد.

در چنین شرایطی فارق از نتیجه، مراقبت فردی از خود و دیگران تنها راه موجود برای مقابله با بیماری کروناست و آگاهی از پروتکل‌های بهداشتی مناسب و رعایت نکات بهداشتی حاِئز اهمیت است. در همین راستا مرکز کنترل بیماری‌های آمریکا دستورالعملی بهداشتی را برای حضور در برخی اماکن و محافل فراهم آورده است. توصیه‌های بهداشتی که در اماکن پر خطر و پر ازدحام تنها راه مقابله با این بیماریست.

در ادامه خلاصه‌ای از این دستورالعمل را می‌خوانیم:

نباید فراموش کنیم علیرغم کاهش محدودیت‌ها در سطح جامعه و باز شدن برخی اماکن عمومی، نمی‌توان با آسودگی خاطر در انتظار یک تابستان همیشگی و دلپذیر بود. همچنین باید بدانیم که مقابله با ویروس کرونا و خطرات این بیماری همچنان ادامه دارد. البته به آسانی قابل حدس است که مردم سراسر جهان برای از سرگیری فعالیت‌های روزانه وبازگشت به سبک زندگی سابقشان اشتیاق فراوانی داشته باشند.

در همین راستا مرکز کنترل بیماری‌های آمریکا CDC به تازگی دستور العمل پیشگیرانه‌ای را در رابطه با حضور شهروندان در محافل عمومی منتشر کرده است. این راهنمایی مربوط به اماکنی است که حفظ فاصله گذاری اجتماعی در داخل آن‌ها دشواراست. در ابتدای این دستورالعمل به این نکته اشاره شده است که به طور کلی مردم باید با رعایت اقدامات پیشگیرانه از خود و دیگران مراقبت کنند، اقداماتی نظیر استفاده از دستکش و ماسک، عدم تماس دست‌های آلوده با صورت، شستن مرتب دست ها، حفظ فاصله گذاری فیزیکی و ماندن در منزل در صورت احساس بیماری، ضرورت دارد.

اما باتوجه به افزایش فعالیت‌های اجتماعی افراد و کم شدن محدودیت‌ها لازم است پیش از پیوستن به دورهمی‌های خانوادگی و یا دوستانه و یا حضور در باشگاهها، نکات مهمی را به خاطر بسپاریم و ضروریست که این نکات بهداشتی را در زندگی زورمره به صورت مداوم تمرین کنیم.

مهمان ناخوانده

* ویروس کووید-۱۹ به فضا‌های آلوده ومحصور علاقه دارد، بنابراین اماکنی با تهویه مناسب را انتخاب کنید، پنجره‌ها را باز کنید وترجیحاً فضای آزاد را برای دیدار یکدیگر انتخاب کنید.

*در بدو ورود مهمانان بی هیچ تعارفی محل شستن دست‌ها را به آن‌ها نشان دهید.

*صندلی‌های مهمانان را با فاصله ایمن از یکدیگر قرار دهید. به گونه‌ای که امکان گفتگو و رعایت فاصله گذاری اجتماعی فراهم باشد.

*در صورتیکه برای مهمانان غذا آماده کرده اید بهتر است که فقط یک نفر وظیفه سرو را به عهده داشته باشد. البته راه حل بهتر قابلمه پارتی! است، اگر هر یک از مهمانان غذایشان را بیاورند بسیار مناسب‌تر است.

*در صورتیکه از ابتلای یکی از مهمانان به بیماری کرونا پس ازمهمانی مطلع شدید، حتما دیگر مهمانان را آگاه سازید تا آزمایشات لازم انجام گیرد.  خلاصه آنکه تلاش کنید از فضای مجازی جهت دیدار و گفتگو بهره بگیرید.

سفر

*از مسئولان هتل در رابط با سیاست‌ها و راهکار‌های پیشگیرانه هتل سوال کنید و از چگونگی تمیز کردن سطوح و دیگر موارد مطلع شوید.

*اگرتصمیم دارید اتاق هتل را خود ضدعفونی کنید، حتما دستکش بپوشید، ماسک بزنید، از استاندارد بودن مواد ضدعفونی اطمینان حاصل کنید، پنجر‌ها را باز کنید و تهویه مناسب را چک کنید.

*از راه پله به جای آسانسور استفاده کنید.

منبع: CNN
مترجم: زهرا پورنعمت

نام:
ایمیل:
* نظر: