به روز شده در: ۲۶ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۵
کد خبر: ۴۶۹۰۷
|
تاریخ انتشار: ۰۲ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۸

خبردنا:  عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ، گفت: هر گونه اقدام دولت در زمینه فروش اوراق سلف نفتی خارج از چارچوب بودجه خلاف قانون است.

احسان ارکانی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگاران، با اشاره به طرح گشایش اقتصادی دولت مبنی بر فروش اوراق سلف نفتی ، اظهار داشت: طرح مذکور در کمیسیون بودجه مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت و اکثریت اعضای کمیسیون مخالف آن بودند.

وی با اشاره به بخشی از ایرادات وارده به طرح فروش اوراق سلف نفتی، افزود: در حال حاضر دولت با تمام امکاناتش در زمینه فروش نفت دچار مشکل است، حال چه تضمینی وجود دارد که نفت به یک فرد عادی  داده شود و خودش این نفت را صادر و به‌فروش برساند؟لذا منطق این طرح زیر سوال است؛ از طرف دیگر چه تضمینی وجود دارد که این نفت از طرف پالایشگاه های داخلی خریداری شود این مسئله نیز طرح مذکور را زیر سوال می برد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه مجاری تصمیم‌گیری درباره این طرح مجلس شورای اسلامی است، ادامه داد: بنابراین نباید درباره چنین طرحی در پشت درهای بسته تصمیم‌گیری شود و خروجی آن به گونه‌ای باشد که حتی رئیس مجلس و رئیس قوه قضائیه هم با این طرح موافق نبوده و عنوان کنند که چیزی را بر این مبنا امضا نکرده اند.

ارکانی با تاکید بر اینکه اگر قرار باشد طرحی تصویب شود و مبنای اخذ درآمد برای دولت باشد، جز از طریق بودجه یا اصلاحه آن امکان پذیر نیست، بیان داشت: فروش نفت یعنی فروش سرمایه های ملی و باید درآمد حاصله به خزانه دولت واریز شود، مگر می شود سرمایه ملی را خارج از چارچوب بودجه بفروش رساند و معلوم نشود که این درآمدها در کجا هزینه می شود.

نماینده نیشابور در مجلس با بین اینکه اگر قرار است در این راستا اقدامی انجام شود باید در قالب لایحه به مجلس ارسال شود، اظهار داشت: چنین طرحی باید کمیسیون برنامه و بودجه بررسی شود و درآمد حاصل از فروش نفت در قالب منبع درآمدی جدید در بودجه لحاظ شود و سر فصلهای هزینه ای آن نیز مشخص شود در غیر این صورت این اقدام تخلف و خارج از قانون است.

نام:
ایمیل:
* نظر: