به روز شده در: ۰۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۵:۲۷
کد خبر: ۴۷۰۰۴
|
تاریخ انتشار: ۰۶ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۱

خبردنا: سرچشمه شایعات درباره کمتر شدن ویروس کرونا در فصل گرما، از رفتار ابتدایی ویروس ها برداشت و در فضای مجازی دست به دست می شد. در واقع ویروس ها موجوداتی غیر زنده هستند که در دمای خیلی بالا (گرما) آسیب پذیر می شوند و ممکن است از بین بروند. این جمله به معنای کمتر شدن فعالیت کرونا یا ریشه کن شدن آن، در تابستان نبود؛ ولی برخی از افراد ناآگاه، بر اساس اطلاعات گزاره ی (گرما به ویروس آسیب می رساند) بالا، اینطور استناد کردند که با گرم شدن هوا، ویروس کرونا از بین می رود.

جالب است بدانیم که ویروس در دمای خیلی پایین (سرما) هم آسیب پذیر می شود؛ ولی به این معنا نیست که در زمستان، کرونا کم کار می شود. اتفاقا بر عکس، این ویروس سرما دوست است و با توجه به پیشینه ی زمستان سال پیش، حالت فعال تری از خود نشان می دهد. شاید با خود بگوییم که آمار ابتلایان و فوتی های زمستان 98 نسبت به تابستان 99 بسیار کمتر بوده، بنابراین نیازی به نگرانی بیشتر نیست. درحالی که هست؛ زیرا طبق گزارشات سازمان بهداشت، ویروس کرونا 9 برابر عفونی تر از قبل شده و تعداد افراد بیمار و ناقل کرونا، به میزان قابل توجهی افزایش یافته است پس زمستان سختی را پیش رو خواهیم داشت.

ویروس کرونا در بدن میزبان زندگی، تغذیه و تکثیر می کند. پس قرار نیست ویروس در پشت در خانه بماند تا در سرمای زمستان از بین برود. در واقع قسمت سخت ماجرا از اینجا شروع می شود که فضای باز، در فصل سرما، طرفداران کمی دارد و در واقع تسویه هوا، که با باز گذاشتن پنجره ها و جریان هوا صورت می گرفت، حالا دچار مشکل می شود. در واقع این بیماری هر جایی که انسان باشد، ممکن است وجود داشته باشد. با آمدن فصل های سرد (پاییز و زمستان) ما اجتماعات خود را در فضاهای بسته برگزار می کنیم که کمتر از گذشته امکان تسویه هوا وجود دارد.

بیش از 200 ویروس سرما خوردگی وجود دارد که بدن ما نمی تواند در مقابل همه ی آنها مقاومت کند. ویروس های سرماخوردگی، آنفولانزای فصلی بعلاوه ی کرونا در زمستان و پاییز 99 کار را برای ما سخت خواهند کرد. بدن شاید بتواند در مقابل چند نوع از ویروس های سرماخوردگی، آنفولانزای فصلی یا کرونا مقاومت کند؛ ولی تعدادی از اینها وقتی با هم به سیستم ایمنی بدن حمله کنند، درصد نجات یافتن انسان میزبان به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

باید به خاطر داشته باشیم ابتلا به کرونا و نجات از این ویروس ضامن ابتلا نشدن دوباره به این ویروس نیست. بدن ما تنها برای مدت کوتاهی به واسطه ی آنتی ژن های ساخته شده در امان خواهد بود. بنابراین، ایمن ترین راه برای در امان ماندن از حمله ی یکباره ی ویروس ها، رعایت پروتکل های بهداشتی و بالا نگه داشتن قدرت سیستم ایمنی بدن است.

نام:
ایمیل:
* نظر: