به روز شده در: ۰۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۵:۲۷
کد خبر: ۴۷۰۴۱
|
تاریخ انتشار: ۰۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۶

خبردنا: معترضان کانادایی عصر روز شنبه به وقت محلی، مجسمه یادبود «جان اِی مک‌دونالد» اولین نخست‌وزیر این کشور را پایین کشیدند.

به نوشته پایگاه اینترنتی شبکه «بی‌بی‌سی»، افرادی که در یک تجمع ضدنژادپرستی در منطقه «کِبِک» کادانا شرکت کرده بودند، مجسمه مک‌دونالد را به خاطر صدور دستور قتل عام بومیان کانادایی، سرنگون کردند.

رئیس دولت محلی کبک در واکنش به این اقدام آن را «غیر قابل قبول» توصیف کرد و گفت: «نابود کردن بخش‌هایی از تاریخی که داریم، راه حل نیست».

دولت‌های کانادا، یکی پس از دیگری و به‌مدت بیش از یک قرن، دستکم ۱۵۰ هزار کودک بومی این کشور را از سرزمین‌های مادری اخراج و آن‌ها را به بهانه ادامه تحصیل به مناطق دیگر منتقل کردند. این کودکان از صحبت به زبان مادری و برگزاری رسم و رسوم سنتی خود محروم شده و شمار زیادی از آن‌ها مورد آزار و اذیت قرار گرفته یا جان خود را از دست دادند.

خرداد ماه بود که ویدئوی منتشر شده از لحظه حمله پلیس به یکی از رهبران بومی کانادا توجه بسیاری از مردم این کشور را به خود جلب کرد.

این ویدئو نشان می‌دهد که «آلان آدام»، یکی از رهبران اقوام بومی کانادا در لحظه ورود به استان «آلبرتا» کانادا در اوایل سال ۲۰۲۰ به دلیل داشتن یک پلاک خودروی منقضی توسط پلیس متوقف می‌شود و مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرد.

جنبش فراگیر ضدنژادپرستی در کشورهای مختلف جهان، پس از قتل «جورج فلوید» شهروند سیاه‌پوست آمریکایی توسط مأموران پلیس، آغاز شده و تا کنون ادامه دارد. علاوه بر کانادا، انگلیس و آمریکا و دیگر کشورها نیز شاهد پایین کشیده شدن چهره‌ها و نمادهای برده داری و نژادپرستی بوده‌اند.

نام:
ایمیل:
* نظر: