به روز شده در: ۰۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۵
کد خبر: ۴۷۴۲۸
|
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۳

خبردنا: در حالی که قیمت خودرو در بازار افزایش قابل توجهی را تجربه کرده است، تدابیر تازه‌ای برای پیش‌فروش خودرو از سوی سیاست‌گذار در نظر گرفته شده است. بر اساس تصمیمات اتخاذ‌شده شرط پلاک فعال خانوار برای حضور در قرعه‌کشی‌های اعلامی سایپا و ایران‌خودرو حذف شده است، از این‌رو برخی فعالان بازار می‌گویند این اقدام می‌تواند بخشی از کسانی که با هدف سرمایه‌گذاری قصد حضور در بازار خودرو را دارند، از این بازار خارج کند و در نتیجه فاز تقاضا بر بازار دستخوش کاهش شود.

بررسی‌ها نشان می‌دهد بخش مهمی از خریداران خودرو در بازار را نه مصرف‌کنندگان واقعی بلکه کسانی تشکیل می‌دهند که با هدف پیشگیری از کاهش ارز پول خود و به امید بالا رفتن بیشتر قیمت خودرو اقدام به خرید می‌کنند، از این‌رو حذف محدودیت‌هایی نظیر ممانعت از حضور کسانی که در خانواده آنها پلاک فعال وجود دارد، می‌تواند تا حدی به آرامش بازار و بالا رفتن شانس خرید از کارخانه منجر شود.

جدا از حذف این محدودیت، موضوع دیگری نیز برای خریداران در نظر گرفته شده است. سرپرست وزارت صمت می‌گوید با هدف ایجاد شرایطی برای حضور مصرف‌کنندگان واقعی در بازار، پیش‌بینی شده است که ۱۰‌درصد از قیمت خودرو در حسابی واسطه‌ای در زمان شرکت در پیش‌فروش واریز شود و سپس در صورتی که فرد برنده قرعه‌کشی باشد، مابقی پول پرداخت شود.

به گفته سرقینی این کار با هدف ثبت‌نام کسانی که واقعا نیاز به خرید خودرو دارند، صورت می‌گیرد و درواقع می‌خواهیم از اینکه برخی افراد می‌خواهند شانس خود را برای دریافت خودرو امتحان‌کنند، جلوگیری کنیم.

مدیرکل صنایع حمل‌ونقل وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز گفته است: «طرح فروش ویژه خودروسازان هر دو هفته یک بار تا پایان امسال برگزار می‌شود که در آن در مجموع حدود ۱۵۲‌هزار خودرو واگذار شده است و ۱۰‌درصد قیمت رسمی خودرو هنگام ثبت‌نام دریافت خواهد شد.»

به گفته سهیل معمارباشی افزایش فروش فوق‌العاده یکی از برنامه‌ها برای کمک به تثبیت آرامش در بازار خودرو است که به همین منظور با دستور سرپرست وزارت صنعت و تصویب کمیته خودرو مقرر شد عرضه خودروها در قالب فروش فوق‌العاده افزایش یابد.

نام:
ایمیل:
* نظر: