به روز شده در: ۰۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۵
کد خبر: ۴۷۴۳۱
|
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۹
افزایش قیمت لبنیات و عدم نظارت کافی در بازار کهگیلویه، داد مردم را درآورده است.

به گزارش خبردنا، حباب افزایش قیمت محصولات و کالاهای اساسی سبد خانوار این بار به سراغ لبنیات آمده؛ تا جایی که بیشتر محصولات لبنی و مواد غذایی در بازار شهرستان کهگیلویه بیش از 50 درصد افزایش قیمت داشته و این روند پیش چشم مسئولان بر روند زندگی روزمره شهروندان اثر چشمگیری گذاشته است.

افزایش قیمت مواد غذایی و محصولات لبنی از یک سو و کاهش حجم مواد در بسته‌بندی‌های غذایی از سوی دیگر سبب شده تا سهم مردم شهرستان کهگیلویه از مصرف محصولات لبنی در یک سال گذشته کاهش چشمگیری داشته باشد این در حالی است که شهرستان کهگیلویه یکی از قطب‌های اصلی محصولات دامی در حوزه جنوب کشور است.

رحیم محمودی یکی از فروشندگان محصولات لبنی شهر دهدشت به خبرنگار تسنیم گفت: قیمت محصولات لبنی و فرآورده‌های غذایی را ما فروشندگان تعیین نمی‌کنیم و اصلا هم از وضعیت موجود راضی نیستیم.

وی گفت: قیمت‌های خرید ما افزایش دارد و ما نرخ فروش را بر اساس خریدمان تعیین می‌کنیم.

سید محمد عرفانی شهروند دهدشتی که از افزایش بی‌رویه قیمت محصولات لبنی به شدت گلایه‌مند بود، به خبرنگار تسنیم گفت: امسال قیمت لبنیات رشد زیادی نسبت به سال گذشته داشته است اما متاسفانه از یک ماه گذشته  تاکنون افزایش قیمت‌ها سرسام‌آور بوده و هیچ نهاد نظارتی هم بازار را کنترل نمی‌کند.

وی گفت: نهادهای نظارتی در شهرستان کهگیلویه تاکنون در کنترل قیمت‌ها بسیار ضعیف عمل کرده و در واقع بازار محصولات لبنی در شهرستان کهگیلویه لجام گسیخته و غیرقابل کنترل است.

براساس گزارش میدانی خبرنگار تسنیم در دهدشت، مسئولان در این باره اذعان دارند که افزایش بی‌سابقه قیمت دلار و نیز شیوع کروناویروس از عمده‌ترین دلایل افزایش قیمت محصولات لبنی و سایر اقلام ضروری در سطح بازار بوده و همین عامل سبب پدیدآمدن وضعیت نابسامان موجود شده و شرایط زندگی را روز به روز برای مردم بسیار سخت کرده است.

قیمت فرآورده‌های لبنی در یک ماه گذشته با شیب بسیار زیادی افزایش یافته و با ثبت رکوردهای نامعقول سبب شده که بخش زیادی از لبنیات از سفره غذایی اقشار کم درآمد بخصوص شهروندان دهدشتی حذف شود و حذف این ماده‌های غذایی از سفره مردم تبعات سنگینی برای حوزه سلامت به دنبال دارد چون مسئولان در شرایط فعلی بر مصرف روزانه فرآورده‌های لبنی تأکید فراوان دارند.

عاطفه حیدری بانوی دهدشتی با اشاره به افزایش بی‌رویه قیمت محصولات لبنی گفت: متأسفانه قیمت لبنیات در یک ماه و نیم گذشته ثبات خاصی ندارد و روزانه قیمت‌ها در حال نوسان است.

وی گفت: همین افزایش قیمت لبنیات و گرانی‌ها در سطح شهر دهدشت موجب شده بسیاری از شهروندان به ناچار اقلام مورد نیاز و ضروری از جمله شیر، ماست، پنیر و تخم‌مرغ را از سفره خود حذف کنند و این رویه برای خانواده‌هایی دارای فرزندان کوچک و خردسال بسیار نگران کننده است.

در شرایط فعلی که شهروندان دهدشتی و قشر متوسط و کم درآمد بسیاری از ماده‌های غذایی پروتئینی از جمله گوشت، مرغ و ماهی را از سفره‌های خود حذف کرده و اکنون نیز نوبت به فرآورده‌های لبنی رسیده باید منتظر تبعات سنگینی در حوزه سلامت در کهگیلویه باشیم.

یکی از خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای درباره افزایش قیمت لبنیات در شهرستان کهگیلویه گفت: پیش از افزایش قیمت لبنیات در یک ماه گذشته به صورت هفتگی محصولات لبنی مورد نیاز خانواده از جمله شیر، ماست، تخم‌مرغ، پنیر، کره و سایر محصولات پروتئینی را می‌خریدم اما افزایش قیمت‌ها آن چنان سرسام‌آور و بی‌رویه شده که حتی به صورت ماهانه هم توان خرید محصولات لبنی را ندارم.

وی با انتقاد از شرایط موجود در سطح شهرستان، گفت: افزایش قیمت لبنیات در شهر کوچکی مثل دهدشت با این حجم بسیار بالای بیکاری و نبود منبع درآمد ثابت، سبب شده روز به روز سفره مردم کوچک و کوچکتر شود، در حالی که سلامتی رابطه تنگاتنگی با مصرف روزانه لبنیات دارد.

رئیس اتاق اصناف کهگیلویه در این باره گفت: عامل اصلی افزایش قیمت محصولات لبنی از ماه‌ گذشته تاکنون به خاطر افزایش قیمت تولید محصولات است.

عین‌الله اخوان گفت: گرانی با گرانفروشی دو مقوله متفاوت است، گرانی سطح بازار به خاطر افزایش قیمت تولیدات است اما چنانچه هرگونه گرانفروشی در سطح بازار به وجود بیاید بازرسان اتاق اصناف به طور قاطع برخورد می‌کنند.

وی با بیان اینکه بازرسان اتاق اصناف به صورت روزانه در سطح بازار شهرستان کهگیلویه حضور مداوم دارند، خاطرنشان کرد: هیچ گونه تخلفی از چشم بازرسان اتاق اصناف در امان نبوده و روزانه بازار رصد می‌شود./تسنیم

نام:
ایمیل:
* نظر: