به روز شده در: ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۶
کد خبر: ۴۷۸۴۱
|
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۲۴

خبردنا: اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در کاخ ریاست جمهوری میزبان دو تیم قهرمان مردان و زنان در لیگ برتر فوتبال افغانستان بود.

به گزارش فرارو، فوتبالیست‌های لیگ برتر افغانستان آخرین رویارویی ورزش خود را در نهمین فصل این رقابت‌ها در میان شور و هلهله، رقص و آواز و در فضای امن برپا کردند.

ورزشکاران و حامیانشان مرد و زن و کودک آن‌ها از ولایت‌های مختلف خود را به پایتخت کابل رسانده بودند تا لیگ برتر را که معنایی فراتر از مسابقات ورزشی داشت، برگزار کنند. این مسابقات در ورزشگاه‌‌‌هایی برگزار شد که پیش‌تر طالبان از آن‌ها به عنوان مکانی برای به گلوله بستن یا اعدام غیرقانونی زنان و مردان استفاده می‌کردند.

در میان هزاران تماشاچی که خود را به ورزشگاه‌ها رسانده بودند، تعدادی از سیاستمداران برجسته نیز دیده می‌شدند. عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی صلح ملی و امرالله صالح، معاون‌ اول رئیس ‌جمهور نیز برای تشویق فوتبالیست‌ها در کنار تماشاچیان دیده می‌شدند.

رقابت‌های فصل نهم لیگ‌ برتر فوتبال افغانستان با حمایت مالی مستقیم دولت و وزارت اطلاعات و فرهنگ برگزار شده بود.

فصل نهم لیگ برتر فوتبال افغانستان، به دلیل شیوع ویروس کرونا نسبتاً کوتاه‌تر از فصل‌های دیگر و همچنین با تأخیر برگزار شد. فاصله میان مسابقات کم بود و این فصل به‌سرعت هم به پایان رسید.

فصل نهم رقابت‌های لیگ برتر فوتبال افغانستان، همانند هشت سال گذشته با شرکت هشت تیم از مناطق مختلف افغانستان در دو گروه 4 تیمی برگزار شد.در گروه اول که به نام گروه مرگ نامیده شده بود، تیم‌های فوتبال شاهین آسمایی، د میوند اتلان، سیمرغ البرز و عقابان هندوکش حضور داشتند.

تیم‌های طوفان هریرود (مدافع عنوان قهرمانی) د اباسین سپی، د سپین غربازان و موج‌های آمو نیز تیم‌های گروه دوم مسابقات را تشکیل می‌دهند.

در فینال نهمین فصل لیگ برتر فوتبال افغانستان، شاهین آسمایی با تک گل فردین حکیمی توانست تیم سیمرغ البرز را شکست داده و برای پنجمین بار به مقام قهرمانی این مسابقات برسد.

در کنار رقابت‌های لیگ برتر مردان، تیم‌های زنان افغان نیز از ولایت‌های مختلف کشور در چهارمین فصل لیگ برتر خود را برگزار کردند که با قهرمانی تیم دختران هرات به پایان رسید.

دختران هراتی در ورزشگاه فدراسیون فوتبال افغانستان در ضربات پنالتی تیم کابل، قهرمان سه دوره گذشته را شکست دادند.

در نیمه اول بازی، فاطمه حیدری برای هرات گل زد و منیژه نوری از تیم کابل، در نیمه دوم نتیجه را مساوی کرد و بازی در ضربات پنالتی، با نتیجه 4 بر 1 به نفع تیم هرات پایان یافت.

دختران هراتی علاوه بر جام قهرمانی چهارمین فصل لیگ برتر فوتبال زنان افغانستان، 200 هزار افغانی (حدود 14 هزار دلار) هم جایزه نقدی گرفتند.

نام:
ایمیل:
* نظر: