به روز شده در: ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۴۸
کد خبر: ۴۷۹۰۴
|
تاریخ انتشار: ۰۱ آبان ۱۳۹۹ - ۰۷:۲۱

خبردنا: گزارش‌ها حکایت از آن دارد که علی اصغر پیوندی رییس پیشین جمعیت هلال احمر به ۱۲ سال حبس تعزیری، رد مال و پرداخت حدود ۱۴۰ هزار یورو و انفصال دائم از خدمات دولتی محکوم شده است.


این خبر را باشگاه خبرنگاران سایت متعلق به صداوسیما به نقل از یک منبع آگاه منتشر کرده، اما تاکنون به طور رسمی از سوی قوه قضائیه تائید نشده است.
 
چندی پیش سخنگوی قوه قضائیه اعلام کرد که حکم پرونده فساد علی‌اصغر پیوندی رییس سازمان هلال احمر و متهمان دیگر صادر شده و این حکم در مرحله تجدیدنظر خواهی است. او تصریح کرد که از بیان جزییات حکم معذور است. 

از سال ۹۷ زمزمه‌های فساد در جمعیت هلال احمر به عنوان مهمترین نهاد امدادرسان در کشور مطرح شد. شایعات پیرامون گسترش فساد تا رده‌های مدیریتی مطرح بود، اما تائید نشده بود.

سال گذشته پس از سیلاب‌های گسترده در مناطق مختلف کشور از گلستان گرفته تا خوزستان، فعالیت‌های هلال احمر نیز بیشتر مورد توجه قرار گرفت.

محمود صادقی، نماینده وقت تهران در مجلس، اتهاماتی را متوجه علی‌اصغر پیوندی کرده بود. صادقی اوایل فروردین ۹۸ با اشاره به مشکلات سیل گلستان نوشت که اگر رئیس جمعیت هلال احمر مراقب فساد در حوزه کاری خود بود، آمادگی بیشتری داشت. اما دولت توجهی به این حرف و شایعات نداشت. 
 
حمایت دولت تا جایی پیش رفت که گفته می‌شد پیوندی نسبت فامیلی با حسن روحانی رییس جمهور دارد. این مطلب در آن مقطع از سوی پیوندی تکذیب شد. او در این باره گفت: " بنده آنطور‌ها که می‌گویند با رییس جمهور محترم نسبت خانوادگی نسبی یا سببی ندارم، ولی به ایشان ارادت کامل داشته و دارم حالا چه با نسبت چه بی نسبت. "
 
با تغییرات مدیریتی در قوه قضائیه و ورود گسترده دستگاه قضایی به فساد در سازمان‌ها، بحث‌ها پیرامون فساد در هلال احمر نیز بیشتر شد.

پیوندی در آبان ماه مورد بازجویی و تحقیق قرار گرفت. گفته می‌شد او برای چند ساعتی هم بازداشت شده بود، اما با وثیقه سه میلیارد تومانی آزاد شد.

تا اینکه نهایتا در ۱۲ آذر ماه ۹۸ علی اصغر پیوندی رییس جمعیت هلال احمر ناچار به استعفا شد. علت استعفای پیوندی "حفظ سرمایه اجتماعی" هلال احمر و "ایجاد فضایی مناسب‌تر برای کار موثر" عنوان شد.

ساعتی پس از انتشار خبر استعفا رسانه‌ها اعلام کردند که اطلاعات سپاه دوباره او را بازداشت کرده است.

در ماه‌های پس از آن نیز برخی دیگر از مدیران ارشد هلال احمر دستگیر شدند. روز سه شنبه ۱۷ دی ماه ۹۸ روابط عمومی هلال احمر اعلام کرد که معاون حقوقی و رییس دفتر برنامه و بودجه از جمله بازداشت شده‌ها بودند.

دادگاه پیوندی و دیگر متهمان پرونده هلال احمر علنی برگزار نشد، جزییات پرونده هم اعلام نشد. حالا گفته می‌شود او به ۱۲ سال حبس تعزیری، رد مال و پرداخت حدود ۱۴۰ هزار یورو و انفصال دائم از خدمات دولتی محکوم شده است.

علی اصغر پیوندی کیست و اتهاماتش چیست؟
علی اصغر پیوندی کیست؟

علی اصغر پیوندی، در سال ۱۳۴۱ و در سمنان متولد شد. او همشهری حسن روحانی رییس جمهور است. مدرک دکتری پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی شیراز در سال ۱۳۶۸ و دکتری تخصصی گوش و حلق و بینی از دانشگاه علوم پزشکی شیراز در سال ۱۳۷۲ را دارد.

پیوندی، همچنین، دوره تکمیلی جراحی اندسکوپی سینوس و بینی، را در سال ۸۰ در دانشگاه گراش -اتریش گذراند. او استاد گروه گوش و حلق و بینی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، است.

مدیر گروه شنوایی شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی از سال ۱۳۸۰-۱۳۸۲، رییس دانشگاه علوم پزشکی سمنان از سال ۱۳۷۹-۱۳۷۵، معاون آموزشی و پژوهشی سازمان نظام جمهوری اسلامی ایران، از دی ماه ۸۵ تا تیرماه ۱۳۹۰، رییس مرکز تحقیقات شنوایی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، سرپرست مرکز تحقیقات و تشخیص میکروسکوپی - سازمان پزشکی قانونی کشور از سال ۱۳۸۳ تا سال ۱۳۸۷، عضو شورایعالی سازمان نظام پزشکی کشور، معاون آموزشی و پژوهشی دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی از سال ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۵، عضو هیأت عالی انتظامی سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران، سردبیر مجله علمی سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران ومجله اوای دوست و عضو هیأت تحریریه مجله‌های علمی دانشگاهی، بخشی از سوابق اجرایی پیوندی است.

در دولت یازدهم، سید حسن هاشمی، وزیر پیشین بهداشت، در حکمی او را به سرپرستی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی منصوب کرد و او تا دو سال رییس دانشگاه دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بود.

پیوندی، همچنین در هفتمین دوره انتخابات سازمان نظام پزشکی کاندیدا شد و در مرداد ۹۶ به عنوان رئیس سازمان نظام پزشکی تهران و عضو شورای عالی سازمان نظام پزشکی انتخاب شد.

در مهر ماه سال ۹۶ اعضای شورای عالی جمعیت هلال احمر، دو گزینه نهایی برای انتخاب رئیس جدید جمعیت هلال احمر را به رئیس جمهوری معرفی کردند که در نهایت دکتر علی اصغر پیوندی با ۱۱ و مصطفی محمدیون با ۹ رای، برای کسب این جایگاه به رئیس جمهوری معرفی شدند. حسن روحانی نیز حکم را به نام پیوندی زد. او تا آذر ماه سال گذشته ریاست هلالا احمر را بر عهده داشت. 

علی اصغر پیوندی کیست و اتهاماتش چیست؟در گیرودار سیل ویرانگر گلستان تصویری از حضور پیوندی در یک رستورانی در گرگان منتشر شد که بازتاب منفی زیادی داشت

 

اتهامات پیوندی چه بود؟

کیفرخواست پرونده علی اصغر پیوندی و فساد در هلال احمر به صورت رسمی منتشر نشده است، اما در رسانه‌های جزییاتی از این پرونده بیان شده است. اطلاعاتی که در دست است نشان می‌دهد رییس پیشین سازمان هلال احمر درگیر چند اتهام جدی رشوه، اختلاس، تصرف غیرقانونی اموال دولتی و ... است.

براساس گزارش‌ها شاکی پرونده فساد در هلال احمر سازمان بازرسی کل کشور است.

ظاهرا پرونده پیوندی دو بخش دارد بخشی از آن مربوط به فساد در دوران ریاستش بر دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است و بخش دیگری مربوط به دوران ریاست بر هلال احمر باز می‌گردد.

گفته می‌شود او از زمان ریاستش بر دانشگاه یعنی از شهریور ۹۲ تا مرداد ۹۶ به غیر از دریافتی‌های خود در زمان ریاست، از محل اعتبارات جاری دانشگاه و بیمارستان لقمان تحت عنوان حقوق و کارانه بیمارستان لقمان و دریافتی‌های خارج از شمول جمعا ۱ میلیارد و ۳۷۲ میلیون تومان دریافت کرده است که بیش از ۸۰۰ میلیون تومان آن غیرقانونی بوده است.

به گزارش رویداد ۲۴، غیر از این پیوندی متهم بوده که در دانشگاه علوم پزشکی بهشتی برای خود و همسرش حساب مخفی ایجاد کرده و حقوق خودش را در زمان ریاست، ۵۰ درصد اضافه کرده است. همچنین کارانه بیشتر از حدقانونی دریافت کرده است. ظاهرا پیوندی از این حساب مبالغ کلانی برداشت کرده که توجیه منطقی بر هزینه کرد آن ارائه نشده است.

در پرونده هلال احمر نیز پیوندی متهم به تحصیل مال از طریق نامشروع به میزان چهل هزار یورو از وجوه شرکت‌های مربوطه به سازمان تدارکات هلال احمر، تحصیل مال از طریق نامشروع به میزان ۶۰ هزار درهم از رییس بیمارستان هلال احمر ایرانیان دبی، تصرف غیرمجاز به مبلغ ۸۵۳۹۳ یورو از وجوه جمعیت هلال احمر در تاسیس شرکت وابسته به جمعیت هلال احمر در کشور آلمان شده است.

همچنین پرداخت رشوه به نمایندگان مجلس از جمله اتهاماتی است که در این پرونده وجود دارد.
نام:
ایمیل:
* نظر: