به روز شده در: ۰۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۸
کد خبر: ۴۸۱۲۱
|
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۸
کمیسون قضایی و حقوقی مجلس:‌
سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس از بررسی طرح حمایت از افشا کنندگان فساد در این کمیسیون خبر داد.

خبردنا: کاظم دلخوش اباتری سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با اشاره به تدوین طرح حمایت از افشاگران فساد از سوی نمایندگان، گفت: این طرح باید در کمیسیون بررسی و ایرادات آن برطرف شود.

وی با بیان اینکه خلاء قانونی درباره حمایت از افشاگران فساد وجود دارد، ادامه داد: البته باید به‌گونه‌ای قانون تصویب شود که ضمانت اجرایی هم داشته باشد،  به طور مثال قانونی درباره حمایت از افشاگران قاچاق وجود دارد که به دست فراموشی شده است، باید به‌گونه‌ای قانون نوشته شود که بتوان از آن استفاده بهینه کرد.

نماینده صومعه سرا در مجلس امروز آمارهایی از فساد در لایه‌های مختلف کشور به گوش می‌رسد که مبارزه با آن نیازمند انگیزه هست که این طرح کمک می‌کند افراد برای افشای فساد انگیزه داشته باشند، افزود: طرح‌های این چنینی در بسیاری از کشورهای توسعه یافته که شاخص فساد پایینی دارند در حال اجرا است با این طرح یک نظارت درونی در نهادهای مختلف ایجاد می شود.

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با تاکید براینکه یکی از راه های مبارزه با فساد حمایت از افشاکنندگان آن است، تصریح کرد: البته نباید با عجله طرحی را تصویب کنیم و بعدها با ایرادات مختلف آن روبه رو شویم. همچنین بهتر است در عنوان طرح حمایت مالی از افشاکنندگان فساد اصلاح شده و تنها به مباحث مالی آن توجه و تاکید نکنیم، چرا که بعضا بسیاری از افشاکنندگان فساد با تهدیدات مختلفی مواجه می شوند.

دلخوش اظهار داشت: در روزهای آینده این طرح را در کمیسیون بررسی و پس از رفع ایرادات آن برای اظهار نظر نمایندگان به صحن علنی پارلمان ارجاع خواهد شد.

" سیدمحمد موحد " نماینده کهگیلویه بزرگ در مجلس شورای اسلامی نایب رئیس اول کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس یازدهم است.

این کمیسیون 9 نفر عضو دارد و آخرین کمیسیونی بود که در مجلس یازدهم شکل گرفت.

نام:
ایمیل:
* نظر: