به روز شده در: ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۳:۵۵
کد خبر: ۴۸۱۸۶
|
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۸

خبردنا: دکتر فرشید عابدی متخصص بیماری های عفونی گفت: در ماه های اول شیوع بیماری کرونا، فقط یک بخش بیمارستان درگیر این بیماری بود که در اپیدمی خرداد ماه به دو تا سه بخش رسید. اما هم اکنون کلیه بخش های طبقه اول بیمارستان ولیعصر (عج) به بیماران کرونا اختصاص پیدا کرده است.

متخصص بیماری های عفونی با بیان اینکه قدرت سرایت و بیماری زایی ویروس بین ۳ تا ۹ برابر افزایش پیدا کرده گفت: متاسفانه به دلیل طولانی شدن این بیماری و خستگی مردم، دورهمی های خانوادگی و عدم رعایت پروتکل های بهداشتی، افزایش پیدا کرده است. لذا از هم استانی های عزیز تقاضا می کنم برای اینکه بتوانیم جلوی گسترش بیماری و بخش ها را بگیریم، تا جایی که امکان پذیر است فقط با زدن ماسک، رعایت فاصله ی اجتماعی و شستن مداوم دست ها، به سیستم نظام سلامت کمک کنند. همچنین اگر کوچکترین علائمی دارند، به پزشک مراجعه و سریعا سعی کنند خود را قرنطینه و در اولین فرصت هم آزمایشات را انجام دهند.

وی در ادامه افزود: شایعاتی مبنی بر اینکه استفاده و استعمال مواد مخدر می تواند باعث کم شدن مشکلات ریوی شود، وجود دارد. متاسفانه بیماران زیادی داریم که سابقه استفاده از مواد مخدر را داشتند و اکنون با حال عمومی بد در بخش بستری هستند. در بیمارانی که از مواد مخدر استفاده می کنند به دلیل اینکه در کوتاه مدت احساس تنگی نفس را نداشته، زمانی به ما مراجعه می کنند که درگیری ریوی زیادی دارند. لذا اکیدا توصیه می شود به هیچ عنوان استفاده از مواد مخدر را به عنوان اینکه می تواند باعث از بین رفتن علائم و کاهش بیماری شود، گوش ندهید زیرا اطلاعات غلط فضای مجازی است.

عابدی در پایان خاطر نشان کرد: از هم استانی های عزیز تقاضا می شود با کوچکترین علائم حتما به پزشک مراجعه کنند. زیرا متاسفانه در موج اخیر بیماری کرونا، تاخیر در مراجعه به بیمارستان ها، یکی از عوامل مهم بدحال شدن بیماران است. گفتنی است سه علامت بسیار مهم برای ما احساس تنگی نفس، سرفه های قطاری و طولانی افراد و زمانی که افت اکسیژن خون شریانی اتفاق می افتد که به راحتی می توانند با مراجعه به مراکز بهداشتی و درمانی، اکسیژن خون شریانی خود را چک و اگر زیر ۹۳ درصد باشد حتما به عنوان یک موضوع مهم تلقی شود.

نام:
ایمیل:
* نظر: