به روز شده در: ۰۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۹
کد خبر: ۴۸۲۱۱
|
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۴

خبردنا:علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد مقابله با کرونا از تعطیلی ۱۵۰ شهر و کلانشهر در طرح محدودیت‌های کرونایی اول آذر ماه از روز شنبه به مدت ۲ هفته خبر داد. در طرح محدودیت‌های گسترده کرونایی اول آذر منع تردد از ساعت ۹ شب تا ۴ صبح در شهرهای قرمز اعمال می‌شود. در ادامه گام با گام شما را با طرح پیچیده دولت آشنا می‌کنیم.

از تعریف شهرهای قرمز، تا معرفی شهرها و مراکز استانی که در شرایط قرمز کرونا هستند و اینکه کدام مشاغل شامل طرح محدودیت‌هایی کرونایی می‌شوند و اینکه اگر مدیری خلاف قانون از طرح حضور یک سوم کارمندان سرباز زد چه کنیم؟

خرید انواع مانتو و شلوار زیر قیمت بازار

خرید انواع مانتو و شلوار زیر قیمت بازار

سطح ۳ یعنی قرمز: اگر ۱۰ فوتی کرونایی باشد سطح قرمز برای آن شهر در نظر گرفته می‌شود. صد و پنجاه شهر و شهرستان جزو محدوده قرمز هستند.

سطح ۲ یعنی نارنجی: بر اساس تقسیم بندی شهرها؛ اگر تعداد فوتی کرونایی ۶ نفر باشند سطح آن شهر نارنجی است.

سطح یک یعنی زرد: به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت، اگر حدود ۴ فوتی کرونایی روزانه اعلام شود، سطح زرد برای آن شهر شناخته می‌شود.

طبق آخرین آمار درباره شهرهای قرمز، نارجی و زرد مربوط به کرونا در کشور، ۱۲۴ شهر در کشور، وضعیت قرمز، حدودا ۱۵۰شهر نارنجی و ۹۸ شهر هم وضعیت زرد دارند

تکلیف رده‌های شغلی در طرح محدودیت‌های کرونایی اول آذر ماه

گروه‌های شغلی ۱: یعنی بیمارستان، داروخانه، مطب، آمبولانس، آتش نشانی، سوپرمارکت، نانوایی ها، امنیت، سلامت، تعمیرگاه‌های لوازم خانگی، پمپ بنزین و ...

گروه‌های شغلی ۲: عبارتند از پاساژ، مراکز خرید و مال ها، تمرین و انجام مسابقات ورزشی، مساجد، مصلی ها، قنادی و شیرینی فروشی ها، آبمیوه و بستنی فروشی ها، مراکز تهیه و طبخ غذا که اگر بیرون بر باشد می‌توانند باز باشند، آرایشگاه‌های مردانه، بازار فروش خوردو، مراکز شماره گذاری اتومبیل، بازار فروش فرش، موکت، فرش ماشینی، اسباب بازی فروشی ها، فروش لوازم خانگی، عمده فروشی‌ها و خرده فروشی ها، خدمات چاپ و دیجیتال، تزئینات داخلی ساختمانی، کادوفروشی ها، پارچه فروشی ها، عکاسی ها، آژانس‌های مشاوره املاک، پرده سراها، فروش مبلمان، کیف و کفش، نوشت افزار، خیاطی و خرازی‌ها و لوازم آرایشی و بهداشتی

در طرح محدودیت‌های جدید کرونایی؛ رستوران‌ها فقط به صورت بیرون بر اجازه فعالیت خواهند داشت.

گروه‌های شغلی ۳: شامل دانشگاه ها، مدارس، زبان سراها، آموزشگاه‌های فنی و حرفه ای، کتابخانه ها، استخر‌های سرپوشیده، موزه‌ها و موزه باغ ها، سینما و تئاتر، آرایشگاه ها، مساجد و مصلی‌ها

گروه‌های شغلی ۴: شغل هایی از جمله برگزاری مراسم‌های اجتماعی، فرهنگی، مذهبی و همایش ها، فعالیت باشگاه‌های ورزشی، مدارس شبانه روزی، کافه و قهوه خانه‌ها

همه چیز درباره محدودیت های کرونایی اول آذر؛ کدام شهرها تعطیل خواهند شد؟

چند شهر در وضعیت قرمز هستند؟

طبق آخرین آمار درباره شهرهای قرمز، نارجی و زرد مربوط به کرونا در کشور، ۱۲۴ شهر در کشور، وضعیت قرمز، حدودا ۱۵۰شهر نارنجی و ۹۸ شهر هم وضعیت زرد دارند. این طرح قطعاً از روز شنبه اجرا خواهد شد و قریب به ۲۵ مرکز استان نیز در سطح هشدار سه یعنی قرمز قرار گرفته‌اند.

بیست و پنج مرکز استان نیز در سطح هشدار سه یعنی قرمز قرار گرفته‌اند.

کدام شهرها و مراکز استان شامل تعطیلی خواهند شد؟

استان‌های تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان، یزد و کردستان در وضعیت قرمز قرار دارند.

جزئیات محدودیت‌هایی کرونایی اول آذرماه در شهرهای قرمز

در شهر‌های قرمز منع تردد درون شهری از ساعت ۹ شب تا ۴ صبح است که علاوه بر منع تردد بین شهری است که در شهر‌های قرمز و نارنجی اعمال می‌شود.

همه کلانشهر‌ها جزء ۲۵ مرکز استان هستند و همه مشاغل بجز مشاغل سطح یک که تامین کننده مایحتاج مردم است مانند سوپرمارکت‌ها، امداد و نجات و بخش‌های درمانی، بیمارستان‌ها، مراکز درمانی مانند مطب‌ها و امثالهم. در حوزه اداری هم حداکثر یک سوم کارکنان حق حضور دارند.

پلاک‌های بومی حق حضور در دیگر شهر‌ها را ندارند و اگر وارد شهر دیگری شوند با جریمه سنگینی روبرو خواهند شد. اکثر جرائم توسط دوربین‌ها اعمال می‌شود.

همه مدارس و دانشگاه‌ها غیر حضوری است. مراکز مذهبی و فرهنگی هم به مدت دو هفته تعطیل می‌شوند و در این مناطق بحث برگزاری نماز جماعات و جمعه هم تعطیل خواهد شد.

در مناطق قرمز جلسات اداری که می‌خواهد برگزار شود حداکثر ۱۵ نفر است و معنی آن این است که جلسه هیات دولت هم اگر قرار است برگزار شود بیش از ۱۵ نفر نباید برگزار شود و بقیه به صورت وبیناری حضور داشته باشند و حتی جلسات مجلس هم قطعا نمی‌تواند در تهران با بیش از ۱۵ نفر تشکیل شود.

کدام شهرها نارنجی و زرد هستند و شامل تعطیلات گسترده نمی‌شوند؟

استان‌های هرمزگان، فارس، گلستان و سیستان و بلوچستان نیز در وضعیت نارنجی و زرد قرار دارند.

در شهر‌های نارنجی یا سطح هشدار دو، حداکثر افراد میتوانند ۲۰ نفر و در شهر‌های زرد ۳۰ نفر در جلسات فیزیکی حضور یابند.

همه چیز درباره محدودیت های کرونایی اول آذر؛ کدام شهرها تعطیل خواهند شد؟

وضعیت تردد در شهر‌ها از یک آذرماه

در سطح هشدار قرمز و نارنجی، خودرو‌ها با پلاک بومی حق خروج از منطقه خودشان را ندارند و پلاک‌های غیربومی هم اجازه ورود به این مناطق را ندارند که در صورت رعایت نکردن؛ توسط دوربین‌ها جریمه سنگین خواهند شد.

اگر فردی از شهر نارنجی وارد هر شهری شد ۵۰۰ هزار تومان و از شهر قرمز ۱ میلیون تومان جریمه می شود.

تردد درون شهری نیز از ساعت ۹ شب تا ۴ صبح در مناطق قرمز منع خواهد شد.

برخی مشاغل شیفت شب (کارکنان بیمارستان‌ها، صدا و سیما و ...) مشمول جریمه تردد شبانه نمی‌شوند. مسئولان این سازمان‌ها و مشاغل با ارسال فهرست شماره خودرو کارکنان خود به فرمانداری‌ها از جریمه این افراد جلوگیری کنند.

محدودیت‌های شبانه شامل تاکسی ها و تاکسی های اینترنتی که نامه مکتوب از پلیس دارند نخواهد شد.

تاکسی‌های اینترنتی و وسایل حمل و نقل عمومی طبق مجوز‌هایی که صادر می‌شود می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند.

هر نوع جلسه رسمی در مناطق قرمز تا سقف ۱۵ نفر و در سطح نارنجی تا سقف ۲۰ نفر و در مناطق با سطح زرد تا سقف ۳۰ نفر مجاز است و باید ۴ متر فاصله بین افراد رعایت شود این قانون برای همه به طور یکسان اجرا می‌شود.

همه چیز درباره محدودیت های کرونایی اول آذر؛ کدام شهرها تعطیل خواهند شد؟

جریمه افراد متخلف در طرح محدودیت‌های کرونایی اول آذر

جرائمی هم برای ضمانت اجرایی این تصمیات در نظر گرفته شده است. جریمه افرادی از ساعت ۲۱ تا ۴ صبح به سطح شهر تردد کنند با دوربین‌ها انجام می‌شود که مبلغ ۵۰۰ هزار تومان است. اگر افراد ممنوعیت خروج از شهر‌های قرمز را رعایت نکنند و از راه در رویی خارج شدند و در جاده‌ها دیده‌ها شدند اگر از شهر‌های قرمز باشند یک میلیون تومان جریمه می‌شوند و اگر از شهر‌های نارنجی باشند ۵۰۰ هزار تومان جریمه می‌شوند.

فعالیت تاکسی‌های اینترنتی، تاکسی‌ها، آژانس‌ها و… ایرادی ندارد و جریمه‌ای برای این افراد صادر نمی‌شود.

روزنامه‌ها و نشریات تعطیل نمی‌شوند

روزنامه‌ها و سایت‌های خبری نیز از تعطیلی معاف شدند. یک عضو ستاد ملی کرونا به باشگاه روزنامه‌نگاران ایران گفت: روزنامه‌ها و مطبوعات جز مشاغل ضروری محسوب شده و تعطیل نیستند. به همین جهت چاپخانه ها هم شامل کسب و کارهای ضروری هستند و موظف هستند در ایام تعطیلی دو هفته‌ای، بکار مشغول باشند.

همه چیز درباره محدودیت های کرونایی اول آذر؛ کدام شهرها تعطیل خواهند شد؟

اگر مدیری با طرح محدودیت‌های گسترده همکاری چه کنیم؟

حریرچی معاون وزیر بهداشت شب گذشته در تلویزیون در پاسخ به این پرسش که «بعضی مدیران سازمان‌ها نسبت به دورکاری کارمندان خود مقاومت به خرج می‌دهند و آن‌ها را مجبور به حضور در کار می‌کنند؟»، گفت: اطلاعیه رسمی در این خصوص نیز تا چهارشنبه صبح اعلام خواهد شد و در همه شهر‌ها مسؤول اصلی اجرای تعطیلات فرمانداران و در استان‌ها، استانداران هستند.

معاون کل وزیر بهداشت با اشاره به اعمال جرایم در خصوص ممانعت برخی مدیران از دورکاری کارمندان خود، تاکید کرد: از جمله اعمال قوانین برای چنین مدیرانی این است که تا سه ماه انفصال از خدمت و جرایم نقدی پیش‌بینی شده و بنده فکر نمی‌کنم مدیری در بخش دولتی و خصوصی در این خصوص مقاومت کند؛ چون این موضوع قانون است و برخورد قاطع می‌شود.

وی اضافه کرد: کارمندان می‌توانند در صورت تخلف در این خصوص با سامانه ۱۹۰ تماس گرفته و شکایت کنند؛ ضمن اینکه دادستان‌ها و فرمانداران نیز وارد عمل می‌شوند.

از اول آذر ماه فعالیت مترو نیز افزایش پیدا خواهد کرد

«محسن محمدیان» مدیر ارتباطات و امور بین الملل شرکت بهره‌برداری مترو تهران و حومه با اشاره به تغییر مجدد ساعت فعالیت مترو تهران و حومه اعلام کرد: براساس ابلاغ مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا از روز شنبه اول آذر ماه سال جاری ساعت کار مترو تهران و حومه افزایش خواهد یافت. در روزهای آینده جزییات افزایش ساعت کاری مترو اطلاع رسانی می‌شود اما قطعا از اول آذرماه افزایش ساعت کاری خواهیم داشت.

گفتنی است براساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا از (٢٠ آبان ماه) اتمام ساعت کاری تمامی خطوط داخلی مترو ساعت ٢٠.٣٠ و خط متروی کرج و گلشهر ساعت ٢٠ اعلام شده بود. ناوگان مترو تهران و حومه در ۷ خط و حدود ۱۳۰ ایستگاه فعال است.

همه چیز درباره محدودیت های کرونایی اول آذر؛ کدام شهرها تعطیل خواهند شد؟

اگر باز هم از نوشته‌های بالا چیزی درباره جزئیات طرح محدودیت‌های کرونایی اول آذر دستگیرتان نشد اینفوگرافی بالا را ببینید

نام:
ایمیل:
* نظر: