به روز شده در: ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۶
کد خبر: ۴۸۳۳۸
|
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۴
"غلامحسین مصدق" فرزند دکتر "محمد مصدق" در مصاحبه ای که در کتاب "پروژه تاریخ شفاهی ایران " منتشر شده است به صراحت اعلام می کند که مصدق " بختیاری " و از قوم لر است .

 خبردنا : در باب اصالت و قومیت دکتر " مصدق " مطالب فراوانی گفته شده است .

به گزارش " خبردنا " ،  بررسی های تاریخی و جستجو در میان گفتار نزدیکان بویژه خانواده دکتر مصدق نشان می دهد که وی اصالتا " بختیاری " و از قوم غیور " لر " بوده است  و شجاعت و پایمردی وی در مواجهه با سلطه استکبار بر کشور و موضوع ملی شدن صنعت نفت هم نشانه ای ملموس از شجاعت ذاتی لر بودن وی  دارد . 

"غلامحسین مصدق" فرزند دکتر "محمد مصدق" در مصاحبه ای که در کتاب "پروژه تاریخ شفاهی  ایران " منتشر شده است به صراحت اعلام می کند که مصدق " بختیاری " و از قوم لر است . 

وی در بخش هایی از این مصاحبه می گوید : 

"دکتر شاپور بختیار خیلی جنتلمنی کرد ، چون پدرش با پدر من بختیاری بودند . آن سالی که پدر من رفت منطقه بختیاری سردار محتشم بود ، با خوانین بختیاری دوست بود پدر من . چون خوانین بختیاری را پدرم آزادیخواه می‌دانستند سردار اسعد بود و آن سردار بزرگ بود و سردار ظفر بود و سردار محتشم بود همه این‌ها با پدرم دوست بودند، دوست بختیاری‌ها بود پدر من . این نوه امیر مفخم بود این بختیار، سپهبد بختیار نوه امیر مفخم بود این هم روی سوابق خانوادگی داشتند و این‌ها با پدر من ، انصافا به پدرم محبت کرد."

تبار دكتر محمد مصدق از خانواده‌اي با اصالت لر بختياري بود كه در آشتيان زندگي مي‌كردند. پدرش میرزا هدایت‌الله آشتیانی وزیر دفتر ناصرالدین‌شاه از خاندان مستوفیان آشتیانی (میرزا محسن آشتیانی، جد اعلای خاندان آشتیانی از ایل بختیاری بود) و مادرش شاه‌زاده نجم‌السلطنه بنیان‌گذار بیمارستان نجمیه تهران، نوه‌ي عباس‌میرزا ولی‌عهد يا به عبارتی مادرش دخترعموی ناصرالدین‌شاه، دختر شاهزاده فیروز‌میرزا نصرت‌الدوله بود. محمد مصدق بهار 1261 شمسی در محلهٔ سنگلج در تهران به دنیا آمد و در شرايطي كه 13 سال پاياني عمرش را به صورت حصر در منلش واقع در احمدآباد و زير نظر ساواك گذراند. اين بزرگ‌مرد تاريخ ايران 14 اسفند 1345 در بيمارستان نجميه تهران درگذشت و در احمدآباد به خاك سپرده شد. روحش شاد باد.

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۸
2
1
من بهاره رهنمارازندان میکنم چرابه قوم لرتوهین کردی خجالت بکش آدم های بی فرهنگ به قوم لرتوهین میکنندشمابازیگرهستیدنبایداین حرف رابزنیدقوم لرشجاع است وقوی وبهترین قوم جهان وایران است
نام:
ایمیل:
* نظر: