به روز شده در: ۰۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۵
کد خبر: ۴۸۳۴۲
|
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۴
متاسفانه کمبود امکانات در روستاها، و شرایط سخت زندگی سبب مهاجرت روستاییان به شهر‌ها شده و جامعه هر روز در استفاده از نعمت‌های زندگی روستایی محروم‌تر می‌شود.
خبردنا؛ هنوز راه ارتباطی بسیاری از روستا‌های کهگیلویه و بویراحمد خاکی و شوسه بوده که با کوچکترین بارش برف و باران ارتباط آنان قطع می‌شود.

به گزارش "خبردنا"، از مجموع حدود ۶ هزار کیلومتر راه موجود در استان کهگیلویه و بویراحمد بیش از چهار هزار کیلومتر آن راه‌های روستایی بوده که بخشی از این راه‌ها خاکی و شوسه است که با کوچکترین بارش برف یا باران ارتباط آنان قطع می‌شود و کم نبود خانواده‌های که به دلیل راهبندان برف و باران به مراکز درمانی نرسیدند و به مرگ سلام کردند.

هر ساله با شروع فصل بارش در استان کهگیلویه و بویراحمد، مسدود شدن راه‌های ارتباطی روستایی سبب افزایش نگرانی مردم می‌شود و امسال مردم در شرایطی به استقبال بارش می‌روند، که ویروس شوم کونا بر زندگی سایه افکنده‌است، و تمام معادلات زندگی بشر را دچار تغییر نموده‌است.

استان کهگیلویه و بویراحمد با دارا بودن بیش از یک هزار و ۷۰۰ روستا، یکی از استان‌های شاخص کشور در جمعیت روستایی به شمار می‌رود، شاخصی که با توجه ویژه و تقسیم عادلانه امکانات می‌توان شاهد رشد و رونق آن بود، و نه تنها اخبار از مشکلات بی‌شمار آن روایت نکنند، بلکه با شکوفایی ظرفیت‌های پنهان در دل روستاها، زندگی روستایی را سرشار از امید معرفی کنند.

متاسفانه کمبود امکانات در روستاها، و شرایط سخت زندگی سبب مهاجرت روستاییان به شهر‌ها شده و جامعه هر روز در استفاده از نعمت‌های زندگی روستایی محروم‌تر می‌شود.

هنوز بارش‌ها در استان کهگیلویه و بویراحمد به اوج خود نرسیده‌است، و فریاد مردم از انسداد راه‌های ارتباطی روستایی به گوش می‌رسد، مشکلی که در صورت عدم چاره‌ای در شرایط بحرانی شیوع ویروس کرونا می‌تواند چاشنی بروز فاجعه باشد.

بارش باران که از امروز صبح در بخش «قلعه رئیسی» آغاز شده، و راه ارتباطی ۱۵ روستا از جمله «لاش، شوار، کوه پنبه، دارگنجی، ادرج، گندم کار» را مسدود کرده و همچنین سیل شدید سبب رانش زمین در مسیر قلعه رئیسی به دهدشت شده‌است.

شهردار قلعه رئیسی با بیان اینکه بر اثر سیل زیرسازی کمربندی شهر قلعه رئیسی دچار تخریب شده‌است، عنوان کرد: بر اثر سیل که از صبح امروز آغاز شد، دیوار حائل پارک شهدای گمنام و دیوار ورودی قلعه رئیسی دچار تخریب شد.

آبرود از خسارت ۳ میلیارد تومانی به زیرساخت‌های شهری قلعه رئیسی خبر داد.

ولی بهره‌مند مدیر مرکز پیش بینی اداره کل هواشناسی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: در بارش‌های اخیر استان تا ساعت ۰۹:۳۰ یکشنبه نهم آذر در سرفاریاب ۲۰۰ میلیمتر باران بارید و میزان بارش در بخش «قلعه رییسی» از توابع شهرستان کهگیلویه را ۱۱۲ میلیمتر عنوان کرد.
نام:
ایمیل:
* نظر: