به روز شده در: ۰۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۰
کد خبر: ۴۸۳۶۰
|
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۳
خبردنا: محمود احمدی‌نژاد هیچ وقت نخواسته که بی سر و صدا و مثل یک رئیس جمهور سابق یا یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام فعالیت کند. او همیشه سعی کرده که مثل روز‌های اوج خود یعنی دوران ریاست جمهوری در صدر اخبار باشد و هر بار هم که لب به سخن گشوده، موفق شده به این هدف برسد.
 
همکاران سابق و دوستان نزدیک او نیز به واسطه عملکرد، مواضع و پرونده‌هایشان در این امر به او کمک کرده‌اند. به هر حال اوج حاشیه‌سازی‌های طیف احمدی‌نژاد در راستای مقابله با قوه قضاییه تحت مدیریت آیت‌الله آملی لاریجانی و به خاطر جانب‌داری او از مشایی و بقایی بود. رویکردی که بعد از ایجاد تحولات در دستگاه قضا دچار تغییر شد و شاهدیم که این طیف در تعامل با ابراهیم رئیسی روندی دیگری دارد.

آنچه احمدی‌نژاد این روز‌ها می‌خواهد، اما فراتر از دیده شدن و حضور پررنگ رسانه‌ای است. برای همین هم مصاحبه با رسانه‌های ضدنظام مثل رادیو فردا را کهنه کرده و از در دیگری در آمده است. محمود احمدی‌نژاد نیت کرده که به قدرت برگردد و این هدف به روشنی در مصاحبه اخیر او با مهدی نصیری مشخص است. اگرچه او در جایی از مصاحبه می‌گوید که هنوز اظهارنظری درباره انتخابات نکرده، اما ورود خود را نیز تکذیب نمی‌کند. ضمن اینکه در موارد بسیاری در همین مصاحبه در مقابل مصاحبه کننده که به مشکلات موجود بعد از انتخابات ۱۴۰۰ اشاره کرده و او را در جایگاه یک کاندیدا قرار می‌دهد، سکوت کرده و واکنشی ندارد.

احمدی‌نژاد برای رسیدن به این هدف یک مانع جدی در پیش دارد و آن هم عبور از فیلتر دستگاه‌های نظارتی است. به خصوص اینکه او در انتخابات ۹۶ نیز، وقتی به توصیه‌های صورت گرفته مبنی بر عدم کاندیداتوری توجه نکرد، به همین مانع برخورد.

رئیس دولت نهم و دهم، اما انگار همچنان قصد جدی گرفتن این مانع را ندارد و برای همین کمپین انتخاباتی خودش را چند موتوره به کار انداخته است. این طور که به نظر می‌رسد، احمدی‌نژادی‌ها تصور می‌کنند به جای تمرکز بر مساله تایید صلاحیت، باید به بدنه اجتماعی خود بی‌افزایند تا در نزدیکی‌های انتخابات با ایجاد یک موج حمایتی از خود هزینه رد صلاحیت را برای شورای نگهبان بالا ببرند.

از همین رو است که ضمن تلاش برای حفظ پایگاه اجتماعی خود، به دنبال تسری آن و جلب حمایت بخش‌های دیگری از جامعه هستند. توجه نشان دادن احمدی‌نژادی که مدام از معیشت و طبقات محروم می‌گفت به مسائلی مثل حجاب یا آزادی‌های مدنی و سیاسی گواه همین مدعا است. میزان موفقیت احمدی‌نژاد در این زمینه بحث دیگری است، اما او برای ورود به انتخابات نیازمند حمایت‌های سیاسی نیز هست.

وضعیت رئیس دولت‌های نهم و دهم در بین جریان‌های سیاسی نسبت به چند سال قبل افول کرده و شاهدیم که بدنه حزب‌اللهی اصولگرایان دیگر با او همراه نیست. بسیاری از سیاسیون در این جریان حمایت خود از وی به خصوص در دولت دهم را اشتباه دانسته و از آن مسیر برگشته‌اند. با این وجود هنوز هم احمدی‌نژادی‌ها در میان پایداری و همفکران آن هوادارانی دارند که به همراهی آنان نیز دل بسته‌اند.

در چنین وضعیتی به نظر می‌رسد که «فعالیت‌های انتخاباتی محمود احمدی‌نژاد با سه تیم، برای حضور در انتخابات ۱۴۰۰ از مدت‌ها پیش آغاز شده است». این را دیده‌بان ایران می‌نویسد و توضیح می‌دهد که «احمدی‌نژاد فعالیت‌های انتخاباتی خود را با کمک سه گروه کلید زده است. تیم اول، تیم درون حاکمیت، با مدیریت نیکزاد، ماموریت همراه کردن رییسی و بخشی از اصولگرایان تندرو مانند جریان پایداری با احمدی‌نژاد را دنبال می‌کند. هدف اصلی تیم نیکزاد، تلطیف رابطه رهبر انقلاب با احمدی‌نژاد و گرفتن تاییدیه برای حضور در انتخابات است تا جلوی مخالفت‌های احتمالی شورای نگهبان گرفته شود. این تیم با تاکتیک مذاکره و تعامل، فعالیت‌هایشان را دنبال می‌کنند.»

در ادامه این گزارش آمده است: «تیم دوم احمدی‌نژاد، با مدیریت چهره پشت پرده سید مجتبی ثمره‌هاشمی فعالیت می‌کند. این تیم وزنه رادیکال درون حاکمیتی جریان احمدی‌نژاد را سنگین می‌کند. گفته می‌شود بر خلاف جریان نیکزاد، وظیفه تیم ثمره‌هاشمی حفظ جایگاه سیاسی احمدی‌نژاد در جریان‌های سیاسی با تاکتیک حمله و تضعیف جریان‌های سنتی اصولگرا مثل موتلفه و سایر جریان‌های سیاسی است. جریان سوم نیز جریان بقایی و مشایی است. هدف این تیم جذب آرای منتقدین و مخالفین نظام است. تاکتیک این تیم ایفای نقش اپزوسیون و مخاطبشان، گروه‌ها خارج از حاکمیت است. نگاه تیم انتخاباتی مشایی همراه ساختن رسانه‌ها و جریان‌های خارج کشور با احمدی‌نژاد است».

ارزیابی دیده‌بان ایران از رویکرد کمپین انتخاباتی احمدی‌نژاد با در نظر گرفتن رویه او در ماه‌های اخیر، چندان هم دور از ذهن نیست. نکته، اما اینجا است که احمدی‌نژاد با این تقسیم بندی و رویه چقدر موفق خواهد بود؟ سوالی که قطعا تا چند ماه آینده پاسخ آن معلوم خواهد شد.
نام:
ایمیل:
* نظر: