به روز شده در: ۰۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۲
کد خبر: ۴۸۶۳۷
|
تاریخ انتشار: ۰۹ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۸

خبردنا: روزنامه "وال استریت ژورنال" در گزارشی درباره سال سختی که بر زنان ایران به دلیل تحریم‌های امریکا و شیوع ویروس کرونا گذشت، می‌نویسد: "شهروندان عادی ایرانی از جمله "مهناز پرهیزکاری" یک زن ۳۵ ساله ساکن تهران این سختی را بیش از هر فرد دیگری تجربه کردند. او پنج سال پیش از شوهرش طلاق گرفت و دو پسر ۸ و ۱۳ ساله دارد و برای بزرگ کردن آنان با مشکلات زندگی در ایران دست و پنجه نرم می‌کند".

به گزارش خبردنا؛ روزنامه "وال استریت ژورنال" درباره او می‌نویسد: "پس از طلاق از شوهرش برای نظافت در خانه‌ها مشغول به کار شد؛ شغلی برای پرداخت اجاره‌بهای آپارتمان کوچکی در محله‌ای کارگرنشین در تهران. او توانست خودرویی خریداری کند تا به عنوان راننده اسنپ کار کند.

در سال ۲۰۱۸ میلادی، امریکا با فرمان ترامپ از برجام خارج شد و تحریم‌های شدیدی را علیه ایران اعمال کرد؛تحریم‌هایی که باعث کاهش دسترسی ایران به سیستم مالی بین المللی شد‌ند. تحریم‌ها ارزش ریال ایران را به میزان ۸۰ درصد در برابر دلار کاهش دادند و باعث افزایش نرخ تورم و دشوارتر شدن زندگی برای طبقه کارگر

خانم "پرهیزکاری" می‌گوید تحریم باعث افزایش قیمت قطعات خودرو شد و این موضوع هزینه‌های تعمیر خودروی او را افزایش داده است. قطع شدن یارانه سوخت توسط دولت باعث افزایش قیمت بنزین شد که خود فشار مضاعفی را بر مردم ایران وارد ساخت.

خانم پرهیزکاری در اعتراضات پس از افزایش قیمت بنزین شرکت نکرده اما می‌گوید به دلیل این افزایش قیمت، سوار کردن مسافر برای او دیگر به صرفه نیست.

او می‌گوید به دلیل افزایش قیمت اقلام مصرفی همانند یک چرتکه در حال محاسبه قیمت همه چیز است. او فهرستی از هزینه‌های خود و فرزندان اش را تهیه کرده است.

خانم "پرهیزکاری" می‌گوید پس از شیوع کرونا مدارس بسته شدند و پسران‌اش ساعات بیشتری را در خانه هستند.

او می‌گوید شیوع کرونا باعث کاهش درآمد او شده و به دنبال یافتن شغل تازه‌ای است، اما شغلی پیدا نمی‌شود. او می‌گوید از کرونا می‌ترسد و نمی‌تواند جان فرزندان‌اش را به خطر اندازد و ترجیح می‌دهد آنان در خانه بمانند.

او می‌گوید مجبور است در خانه وقت بیشتری را با پسران‌اش بگذراند اما این موضوع باعث می‌شود نتواند هزینه‌های زندگی را تامین کند. شوهر او معتاد به مواد مخدر بوده و در قزوین زندگی می‌کند.

خانم "پرهیزکاری" می‌گوید شوهر سابق‌اش پول اندکی برای تامین هزینه پسران‌شان پرداخت می‌کند.

وی اواخر هفته مسیر خسته‌کننده‌ای را تا قزوین رانندگی می‌کند که پسران‌اش پدرشان را ببینند. خانم پرهیزکاری امیدوار است بتواند آپارتمانی با حمایت دولت دریافت کند.

 
 
 
 
نام:
ایمیل:
* نظر: