به روز شده در: ۰۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۷
کد خبر: ۴۸۷۲۴
|
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۲

خبردنا: جلسه شمارش آرای الکترال در صحن کنگره آمریکا امروز چهارشنبه به آشوب کشیده شد و طرفداران خشمگین «دونالد ترامپ» توانستند وارد ساختمان کنگره شوند.

پلیس و نیروهای حفاظتی کنگره آمریکا همزمان با جلسه نمایندگان دو مجلس کنگره برای تایید نتایج انتخابات، ناچار شدند ساختمان کنگره و محوطه اطراف آن را قرق کنند.

علت این تصمیم تهدید امنیتی و پیش روی تظاهرات کنندگان به سوی پله‌های ساختمان کنگره بوده است.

رسانه‌ها از خارج کردن مایک پنس از کنگره به دلایل امنیتی خبر داده‌اند.

هجوم هواداران ترامپ به ساختمان کنگره

رسانه‌ها همچنین از نیمه کاره گذاشتن جلسه مجلس نمایندگان و خارج کردن نانسی پلوسی، رئیس این مجلس به اتاقی امن خبر می‌دهند.

صدها نفر از حامیان دونالد ترامپ با تجمع در برابر ساختمان کنگره به نتایج انتخابات اعتراض دارند و بنابر گزارش‌ها معترضان برای ورود به ساختمان کنگره برابر ماموران صف آرایی کرده اند.

تصاویر ویدیویی که رسانه‌های آمریکا در حال مخابره آن هستند از حضور معترضان در داخل ساختمان کنگره و یکی از سالن‌ها اصلی آن حکایت دارد اما در این تصاویر خشونت یا درگیری دیده نمی‌شود.

ایرانیان حامی ترامپ حضور ایرانیان حامی ترامپ مقابل کنگره آمریکا

تصاویری که از بیرون کنگره هم مخابره می‌شود از حضور معترضان حامی دونالد ترامپ در بالکن و محوطه‌های خارج صحن کنگره است که به طور معمول افراد عادی اجازه ورود به این مناطق را ندارند.

هجوم هواداران ترامپ به ساختمان کنگره

حضور هواداران ترامپ در تالار اصلی کنگره 

همزمان با تشنج در اطراف کنگره آمریکا، شهردار واشنگتن دس‌سی، فرمان منع آمد و شد صادر کرده و رفت و آمدها در پایتخت آمریکا را از ساعت ۶ عصر روز چهارشنبه با ساعت ۶ صبح فردا (پنجشنبه ۷ ژانویه) ممنوع کرده است.

دونالد ترامپ نیز در توئیتی هوادارانش را به حفظ آرامش دعوت کرد. 

هجوم هواداران ترامپ به ساختمان کنگرهنیروهای حفاظت کنگره اسلحه به دست پشت در ورودی صحن کنگره

رسانه های آمریکا از تیراندازی در داخل ساختمان کنگره خبر می دهند. بنا به برخی گزارشها یک نفر در جریان این حادثه به شدت مجروح شده است.

سخنگوی کاخ سفید می‌گوید گارد ملی آمریکا به دستور ترامپ برای استقرار در ساختمان کنگره اعزام شده است.

«مایک پنس» معاون ترامپ با درخواست از معترضان برای ترک ساختمان کنگره، تاکید کرد که خشونت و ویرانگری در کنگره باید همین الان متوقف شود.

جوبایدن پیروز رییس جمهور منتخب آمریکا دقایقی پیش در سخنرانی اتفاقات کنگره را آشوبی تمام عیار خواند. او گفت: " "اتفاقات امشب بازتاب دهنده واقعیت در آمریکا نیست‌." او افزود: «این هرج و مرج توسط افراد معدودی افراطی رخ داده است. عقب بکشید و بگذارید دموکراسی پیش برود!»

 بایدن گفت: «از ترامپ می‌خواهم همین الان از تلویزیون ملی به سوگندش عمل کند و به این رفتار پایان دهد.»

به گفته رییس جمهور منتخب آمریکا "شکستن شیشه‌ها و حمله به نمایندگان اعتراض نیست، بلکه شورش علیه کشور است. دنیا ما را می‌بینید و از این وضعیت غمگینم."

بایدن افزود"این لحظه تاریکی برای ماست."

دونالد ترامپ در پیام ویدئویی ضبط شده از هوادارانش خواست که به خانه بازگردند.این پیام پس از فشارهای فراوان به رییس جمهور آمریکا منتشر شد.

رییس‌جمهور آمریکا در پیامی ویدیویی به هواداران خود:

▪️همه می‌دانند که انتخابات از ما دزدیده شده است. با این وجود ما حزب قانون و نظم هستیم. باید به خانه‌های خود برگردید، ما نمی‌خواهیم کسی آسیبی ببینید

▪️من درد شما را درک می‌کنم، ما انتخاباتی داشتیم که از ما دزدیده شده است

▪️ما در زمانه‌ی بسیار سختی هستیم، هرگز در زمانه‌ای به این سختی نبودیم

▪️خواهید دیدید که بعداً چه اتفاقی خواهد افتاد.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا در توییتی صحنه های مخابره شده از کنگره آمریکا را شرم اور خوانده و محکوم کرده است.

هجوم هواداران ترامپ به ساختمان کنگره

با وجود تداوم اعتراضات در اطراف کنگره آمریکا هواداران ترامپ به آتش بازی بر روی پلکان این ساختمان مشغولند.

شبکه سی‌ان‌ان نیز اعلام کرده است که، قانونگذاران آمریکایی از ساختمان کنگره خارج و به نزدیک‌ترین پایگاه نظامی نزدیک منتقل شده‌اند.

برخی اخبار ضدونقیض نیز از جان باختن‌ فردی که در کنگره هدف گلوله قرار گرفته است، خبر دادند.

خبرگزاری‌های «آسوشیتدپرس» و «رویترز» از بازگشت آرامش به کنگره آمریکا خبر دادند و به نقل از برخی مسئولان امنیتی اعلام کردند که، پس از ۴ ساعت، امنیت به این نهاد آمریکایی بازگشته است.

رسانه های آمریکا به نقل از چهره‌های نزدیک به نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان، می‌گویند به محض تخلیه کامل معترضان از ساختمان کنگره، نمایندگان به جلسه خود برای رسمیت بخشیدن به نتایج انتخابات ادامه خواهند داد.

جورج دبلیو بوش، رئیس جمهوری سابق امریکا در واکنش به حمله هواداران دونالد ترامپ به کنگره ضمن اغتشاش و آشوب خواندن آن گفته برای حمایت از انتقال صلح آمیز قدرت که اصلی ترین رکن دموکراسی در قانون اساسی آمریکاست، شخصا در مراسم ادای سوگند جو بایدن که قرار است ۲۰ ژانویه در کنگره آمریکا برگزار شود، حضور خواهد یافت.

در اعتراضات امروز کنگره آمریکا زنی به شدت مجروح شده بود که حالا رسانه‌ها می گویند او جان باخته است. 

دست کم ۱۳ نفر در جریان شورش در ساختمان کنگره آمریکا در واشنگتن دستگیر شده اند.

پلیس واشنگتن گفت که همچنین پنج سلاح از جمله سلاح های کمری و تفنگ های بلند ضبط شده است.

رابرت کُنتی رئیس پلیس شهر به خبرنگاران گفت که هیچ یک از بازداشتی ها ساکنان ناحیه دی سی (پایتخت) نیستند.

او همچنین گفت که برخی ماموران پلیس به دلیل جراحات تحت مداوا هستند.

پلیس هم اکنون درحال دور کردن معترضان از پایتخت است. مقررات منع تردد شبانه از ساعت شش بعد از ظهر به وقت محلی اجرا شده است.

قرار است مجالس سنا و نمایندگان از ساعت ۸ شب به وقت شرق آمریکا جلسه ثبت نتایج انتخابات را از سر بگیرند.

به گزارش بی بی سی، نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان با ارسال یادداشتی به ۴۳۵ عضو مجلس نمایندگان گفته که برای تشکیل جلسه آماده شوند.

پلوسی همچنین گفته: «ما حالا به تاریخ پیوستیم و بخشی از این تصاویر شرم آور که دنیا مشاهده کرد.»

نام:
ایمیل:
* نظر: