به روز شده در: ۲۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۱
کد خبر: ۴۹۰۹۶
|
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۶
غلامرضا تاجگردون گفت؛ اگر شرایطی فراهم شود که اصلاح طلبان برای پیروزی بتوانند ائتلاف کنند و ببرند باید این کار را انجام دهند. چون تجربه دور قبل نشان داد که اگرائتلاف نمی‌کردند، پیروز نمی‌شدند. حالا نمی‌شود اسم این ائتلاف را خراب کرد و گذاشت اجاره‌ای و یا چیز دیگر.
خبردنا؛ سیاستمدار اصلاح طلب و نماینده پیشین مجلس، در گفتگو با خبرنگار سیاسی مدارا در خصوص احتمال رقابتی شدنِ انتخابات ۱۴۰۰ گفت: ببینید اینکه رقابت بین چه کسی باشد و چگونه باشد قابل پیش بینی نیست و الآن نمی‌توان در این مورد اظهار نظر کرد. اما چیزی که من می‌توانم تشخیص دهم این است که انتخابات حتما رقابتی خواهد شد. حالا البته شاید با مشارکت پایین تر.

او ادامه داد: همیشه تجربه نشان داده که در زمان انتخابات ریاست جمهوری شرایط به سمتی می‌رود که جریانات سیاسی مشارکت می‌کنند و به رقابت می‌پردازند. البته این را هم باید بپذیریم که امکان اینکه این رقابت را خیلی جدی‌تر، حتی در یک جریان شکل بدهند، وجود دارد. همچنان که این اتفاق در انتخابات پیشین افتاد. آقای روحانی چهره‌ای اصولگرا بودند، ولی با حمایت اصلاح طلبان از ایشان، رقابت شکل گرفت. به نظر من از نظر رقابتی بودن، انتخابات مجلس با انتخابات ریاست جمهوری متفاوت است و حتما رقابتی خواهد شد.

تاجگردون: در خصوص احتمال حمایت اصلاح طلبان از نامزد اجاره‌ای گفت: من واژه «اجاره‌ای» را زیاد قبول ندارم. بالاخره گروه‌ها هدفی را پیش‌بینی می‌کنند با همان هدف جلو می‌روند. حالا اینکه از واژه اجاره‌ای استفاده کنیم، توهین به هر دو طرف است؛ هم توهین به خود اصلاح طلبان که متاسفانه برخی از آن‌ها از این واژه استفاده می‌کنند، و هم توهین به کسی که انتخاب شده و یا به عبارتی کاندیدا می‌شود.

او افزود: در تمام دنیا هم این گونه است که در انتخابات نیرو‌هایی که به لحاظ فکری شبیه به هم هستند ائتلاف می‌کنند و پیروز می‌شوند و اکثریت کرسی و یا دولت را به دست می‌آورند. در کشور ما هم ائتلاف کردند حالا اینکه بعد از آن بلد نیستند به نتیجه برسند، دست خودشان است. ولی استفاده از واژه‌ی اجاره‌ای غلط است. می‌توانند واژه ائتلاف را به کار ببرند که هم منطق و هم اخلاق سیاسی پشت آن است. ما، چون بلد نیستیم بازی را تا آخر پیش ببریم، اول شروع می‌کنیم و بعد در آخر، خودمان بازی را خراب می‌کنیم.

نماینده پیشین مجلس گفت: به نظر من اگر شرایطی فراهم شود که اصلاح طلبان برای پیروزی بتوانند ائتلاف کنند و ببرند باید این کار را انجام دهند. چون تجربه دور قبل نشان داد که اگرائتلاف نمی‌کردند، پیروز نمی‌شدند. حالا نمی‌شود اسم این ائتلاف را خراب کرد و گذاشت اجاره‌ای و یا چیز دیگر.

او در خصوص احتمال کاندیداتوری علی لاریجانی گفت: آقای لاریجانی سیاستمدار هستند. یعنی همه جوانب را بررسی می‌کنند و بعد انتخاب می‌کنند. من نمی‌توانم پیش‌بینی کنم. اما به نظر می‌رسد که از جمله کاندیدایی هستند که اگر مطرح شوند، در شرایط کنونی خیلی به درد مملکت می‌خورند. چون شرایط دوگانه‌ای در مملکت شکل گرفته و دو طرف غالب نمی‌توانند، پیروز میدان باشند. شاید چهره‌ای مثل آقای لاریجانی بتواند کمک کند، ولی من نمی‌دانم ایشان واقعا می‌آیند یا نه. تا الآن روند نشان داده است که آقای لاریجانی نمی‌آیند، مگر اینکه اتفاق دیگری بی افتد.

تاجگردون در پاسخ به این سوال که آیا لاریجانی مورد حمایت اصلاح طلبان قرار می‌گیرد یا خیر، گفت: من فکر نمی‌کنم این اتفاق بیفتد. بعید می‌دانم باتوجه به شرایطی که پیش رو است، اصلاح طلبانِ اصلی بتوانند از آقای لاریجانی حمایت کنند. ولی ممکن است بدنه و یا به عبارتی معتدلین، در صورت کاندیداتوری ایشان، پشت سر آقای لاریجانی قرار بگیرند. این موضوع بستگی به ترکیب کاندیدا‌ها دارد.

او اظهار داشت: اگر چهره ممتاز اصلاح طلبی مطرح شود، شاید اصلاح طلبان از آقای لاریجانی حمایت نکنند. فرض کنیم آقای سید حسن خمینی بیاید، معلوم است همه اصلاح طلبان پشت ایشان می‌روند. ولی فرض کنیم ظریف بیاید که ظریف اگر بیاید، او یک چهره اصولگرا است، اما الآن در وادی اصلاح‌طلب است. من فکر می‌کنم بین ظریف و لاریجانی فرقی وجود ندارد، شاید حتی آقای لاریجانی در خیلی از موارد نسبت به آقای ظریف برتری داشته باشند.
نام:
ایمیل:
* نظر: