به روز شده در: ۲۴ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۶
کد خبر: ۴۹۴۳۱
|
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۷
هنرمند جوان دیشموکی:
سنگ نگاره ها عظیم ترین ذخیره فرهنگی و اجتماعی تمدن جهانی است؛ ذخیره ای که آئینه تمام نمای نیاکان مان تا به امروز است.

به گزارش خبردنا، کم نیستند جوانانی که در دورترین و محروم‌ترین نقاط کشور و با حداقل امکانات موجود دست به خلاقیت‌های بزرگی می‌زنند و هیچ محدودیتی مانعی در راه پیشرفت‌شان نمی‌شود. یکی از همین جوان‌ها که تنها با ابزارهای ابتدایی و از سنگ‌هایی سخت و خشن که از دل‌کوه استخراج می‌کند، زیباترین و چشم‌نوازترین نقش ها را حکاکی می کند.

جوان خوش قریحه و با استعداد اهل دیشموک استان کهگیلویه و بویر احمد بدون هیچگونه آموزشی به طور ذاتی از کودکی توانسته بر روی سنگ نقش هایی ماندگار و جاودانه بیافریند.

bfee24cc-36c7-4c6f-be13-26c2944bd135

محمد جواد اندیشه گفت: متولد سال 1374 هستم؛ اهل دیشموک استان کهگیلویه و بویر احمد و از هشت سالگی کار هنری حکاکی بر روی سنگ را آغاز کرده ام. به دلیل علاقه ای که به آثار تاریخی داشتم. نقش برجسته های تخت جمشید را روی سنگ می تراشیدم.

وی افزود: ابزار کارم یک پیچ گوشتی و یک چکش است. 17 سال است که این کار هنری را انجام می دهم. سال 1394 نیز وارد دانشگاه هنر شیراز شدم و در رشته موزه توانستم دوره کارشناسی را سپری کنم. آنجا علاوه بر کار حجاری در حوزه هایی مانند مجسمه سازی، نقاشی و نویسندگی نیز فعالیت داشتم.

e4b13067-3b81-438c-84a8-1f8a27efa036

اندیشه ادامه داد: اینکه بگویم دانشگاه باعث شد به کارهای هنری روی بیاورم نه اینگونه نبود، بلکه علاقه و پشت کارم باعث پیشرفت کارم شد. با دیدن اشیاء تاریخی خلاقیت من در کار حکاکی بر روی سنگ بیشتر شد.

b87793af-b9f2-4cb0-b523-47b7980e23e0

وی به جوایزی که تاکنون در این رشته هنری دریافت کرده اشاره کرد و گفت: کسب مقام تقدیر ویژه از جشنواره بین المللی ” نقش ادیان در اخلاق، صلح، عفو و دوستی ” در شیراز( پوستر این اثر بر روی سایت اوبرلین آمریکا نیز منتشر شد) ، نفر برگزیده سومین جشنواره فعالیت های برتر دانشجویی استان فارس، نفر اول چهارمین جشنواره فعالیت برتر دانشجویی استان فارس، نفر اول نقاشی در شلمچه و دریافت جوایز از کانون های هنری مساجد دیشموک را تاکنون توانسته ام دریافت کنم.

535c5ae7-aaeb-43ef-93d9-69dbf3505920

اندیشه اضافه کرد: تندیس ضامن آهو در موزه شاهچراغ شیراز، المان بوستان گلستان جلوی شهرداری دیشموک، طراحی لوگوی انجمن علمی تاریخ دانشگاه فرهنگیان استان لرستان، طراحی لوگوی انجمن علمی موزه دانشگاه هنر شیراز نیز از جمله کارهایی است که انجام داده ام.

اندیش

وی ادامه دادبرای راه اندازی کارگاه ابزار و مکانی ندارم و گاهی گوشه حیاط مان و یا در کوه مشغول به حکاکی بر روی سنگ می شوم. برای این کار نه استادی داشته ام و نه آموزشی دیده ام./ایلنا

نام:
ایمیل:
* نظر: