به روز شده در: ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۹
کد خبر: ۴۹۷۹۷
|
تاریخ انتشار: ۰۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۶
مشترکین اگر صرفه جویی نکنند:‌
تابستان امسال سخت نيست، بسيار سخت است چرا كه علاوه بر كاهش بارندگي ها و محدودتر شدن استفاده از پتانسيل نيروگاه هاي برق آبي، شاهد افزايش دما، شرايط كرونايي كشور، استفاده غيرمجاز از برق براي استخراج رمز ارز و... هستيم كه همگي باعث شده تا تراز توليد و مصرف بهم خورده و منفي باشد.

خبردنا:‌  غلامعلی رخشانی مهر معاون هماهنگی توزیع توانیر با اشاره به اين كه تابستان امسال سخت نيست بلكه بسيار سخت است، در پاسخ به اين پرسش كه آيا با توجه به اين شرايط سخت، در تابستان دچار خاموشي خواهيم شد يا خير؟ گفت: از آنجا كه ۲۴ هزار مگاوات از مصرف ۶۰ هزار مگاواتي برق كشور در اوج تابستان به سيستم هاي سرمايشي اختصاص دارد، در صورتي كه مشتركان تنها دو نكته تنظيم درجه كولرهاي گازي روي عدد ۲۴ و استفاده از دور كُند كولرهاي آبي را در نظر داشته باشند و به آن عمل كنند، دچار خاموشي نخواهيم نشد..

به گزارش خبردنا، معاون هماهنگي توزيع توانير در گفت وگو با شبكه خبر اذعان كرد كه ما در انتظار تابستان سختي نيستيم بلكه مي دانيم تابستان بسيار سختي پيش رو داريم چرا كه شاهد افت شديد ذخاير سدهاي كشور به دليل كاهش بارندگي ها هستيم .

رخشاني مهر تصريح كرد: امسال شاهد كاهش ۳۰ تا ۳۵ درصدي بارش ها هستيم كه همين موضوع باعث شده تا به همين مقدار نيز از ظرفيت توليد برق نيروگاه هاي برق آبي كاهش يابد و به اين دليل ناچار از تدوين برنامه هاي جايگزين براي جبران كمبود توليد برق نيروگاه هاي برق آبي هستيم.

معاون هماهنگي توزيع توانير در پاسخ به اين كه آيا تابستان سختي را پيش بيني مي كنيد، تاكيد كرد: تابستان امسال سخت نيست، بسيار سخت است چرا كه علاوه بر كاهش بارندگي ها و محدودتر شدن استفاده از پتانسيل نيروگاه هاي برق آبي، شاهد افزايش دما، شرايط كرونايي كشور، استفاده غيرمجاز از برق براي استخراج رمز ارز و... هستيم كه همگي باعث شده تا تراز توليد و مصرف بهم خورده و منفي باشد.

غلامعلي رخشاني مهر در ادامه با بيان اين كه از هم اكنون در حال آماده شده براي گذر از تابستان سخت امسال هستيم، گفت: برنامه ريزي ها به اين منظور از سال گذشته انجام و پيش بيني ها براساس سنجش شاخص ها صورت گرفته است.

وي با تاكيد براين كه نيازمند برنامه ها و اقدامات فراگير براي مديريت بار تابستان هستيم، افزود: در راستاي اقدامات فراگير و در قدم نخست، به مبازه با رمز ارزهاي غيرمجاز رفته ايم و تمام تلاش خود را براي جمع آوري مراكز و دستگاه هايي كه در منازل به صورت فردي بكار گرفته شده و از برق غيرمجاز براي استخراج رمز ارز استفاده مي كنند، بكار خواهيم گرفت.

رخشاني مهربا اشاره به اين كه در همين گام به تعديل روشنايي معابر و جاده هاي بين شهري پرداخته ايم، ياداور شد: تعديل روشنايي ها به معني خاموش كردن همه روشنايي ها نيست و به طور مشخص در اين طرح، به دنبال يك درميان كردن روشنايي ها هستيم .

وي در عين حال تاكيد كرد: برق نقاط حادثه خيز تعديل نخواهد شد.

معاون هماهنگي توزيع توانير همچنين به پتانسيل ادارات و دستگاه هاي دولتي نيز در كاهش مصرف پرداخت و اظهارداشت: امسال براي نخستين بار، دستگاه هاي اداري موظف شده اند كه برق مصرفي خود را ۵۰ درصد در ساعات اداري كاهش و ميزان مصرف برق خود را در ساعات غيراداري به ۱۰ درصد برسانند.

رخشاني مهر با اشاره به ضرورت انجام اين گونه كارها و اجراي چنين برنامه هايي براي گذر از پيك تابستان گفت: در همين فروردين ماه، شاهد افزايش پنج درصدي دماي هوا و ۲۲ درصدي مصرف برق بوديم كه در نوع خود بي سابقه بود.


وی ورود زودهنگام چاه هاي كشاورزي به مدار مصرف و افزايش مصرف برق صنايع را از ديگر دلايل بالا رفتن مصرف برق دانست و در عين حال تصريح كرد: هر يك درجه افزايش دماي هوا، افزايش حداقل يك هزار مگاواتي مصرف برق را در كشور به دنبال دارد .

معاون هماهنگي توزيع توانير همچنين به ساير راهكارهاي مديريت مصرف برق در تابستان نيز پرداخت و اظهارداشت: استفاده نكردن از وسايل پرمصرف برقي در ساعات هاي گرم روز و بكار گرفتن اين دستگاه ها در ساعت هاي پاياني شب يا ابتدايي صبح و بهره گيري از نور طبيعي روز را از ديگر عوامل مهمي برشمرد كه مي تواند در كاهش مصرف برق بسيار موثر باشد.

نام:
ایمیل:
* نظر: