به روز شده در: ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۹
کد خبر: ۴۹۸۷۳
|
تاریخ انتشار: ۰۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۷
در نامه عشایر دلی بجک علیا به دادستان کهگیلویه و بویراحمد عنوان شد:
جمعی از عشایر دلی بجک علیا در حوزه انتظامی دم چنار شهرستان بویراحمد استان کهگیلویه و بویراحمد از تخریب منازل ییلاقی، تخریب گسترده اراضی منابع ملی، قلع و قمع فراوان درختان جنگلی و مرتعی و بازداشت یکی از دامداران این منطقه زیبای عشایری خبردادند.

به گزارش خبردنا، عشایر منطقه دلی بجک بویراحمد در نامه ای به دادستان مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد از وی خواسته اند تا جلوی پایمال شدن حقوق شان را در این منطقه عشایری بگیرد.

در این نامه که یک نسخه آن در اختیار ایلنا قرارگرفته آورده شده: " برخی از ادارات مرتبط صیانت از جنگل ها و مراتع، حقوق ما را ضایع و خانه های بهاره ییلاقی که قدمت آنان بیشتر از 200 سال است را بدون حُکم قضایی و حضور مالکان و به وسیله دستگاه های راهسازی تخریب کرده اند."

امضاء کنندگان این نامه در ادامه آورده اند که:"‌ مُدعیان این مراتع با سوء استفاده و با حمایت و دفاعیات غیرقانونی برخی از مدیران استانی سابق و کنونی، اقدام به جلوگیری از تخریب ها نکرده و اسناد آن موجود است."

یکی از عشایر دلی بجک از تخریب گسترده اراضی ملی توسط معارضان عشایر این منطقه خبرداد و اظهارداشت: " متاسفانه حجم تخریب اراضی بالا و معارضان، تعداد زیادی از درختان این منطقه را قلع و قمع کرده اند."

مهرعلی آرامش خو گفت: منازل ییلاقی ما نیز تخریب شده و اکنون نمی دانیم دام های خود را در کدام منطقه به چرا ببریم.

عشایر دیگر دلی بجکی با بیان اینکه حدود 15 خانوار در این منطقه عشایری به شغل دامپروری مشغول بودند و متاسفانه اکنون مجبور به کوچ اجباری شده اند، خاطرنشان کرد:" خانواده های ما بدلیل ترس از تنش و درگیری به روستاهای توت نده، گندی خوری و سرتنگ بازگشته اند و ما نیز اکنون در این منطقه عشایری بی سرپناه هستیم."

خالق بالش زر گفت:" حدود 20 راس دام عشایر ما اکنون تلف شده و چشمه ای که در اراضی ملی بوده و آبِ دام ها را تامین می کرد توسط فرد یا افراد ناشناسی تخریب و امکان استفاده از آن مانند گذشته برای عشایر و دام های آنان وجود ندارد."

وی از داشتن اسناد متعدد تاریخی مالکیت عشایر دلی بجکی در این منطقه عشایری هم خبرداد و یادآورشد: بسیاری از این اسناد مربوط به دوران تزریق واکسن مالاریا، دفترچه های بهداشت دام ، مدارک آموزشی و تصاویر هوایی در سال های 43 تا 48 توسط سازمان جغرافیایی کشور با مشارکت شرکت فرانسوی است.

عشایر دیگری از منطقه دلی بجک علیای بویراحمد از بازداشت یکی از دامداران این منطقه به نام" ح.ب " هم در روز گذشته خبرداد.

کرامت روستا گفت: عشایر این منطقه اکنون محلی برای سکونت بهاره دام ها ندارند و اگر روند موجود ادامه داشته باشد مجبور هستند از شغل دامداری خود که تنها سرمایه آنان است دست بردارند.

این عشایر از مسوولان قضایی استان کهگیلویه و بویراحمد خواست برای جلوگیری از ادامه تخریب اراضی ملی، قلع و قمع جنگل ، مراتع و همچنین آزادی عشایر بازداشت شده دلی بجک علیای بویراحمد، دستورات ویژه ای صادر کنند.

به گزارش خبردنا، منطقه عشایری دلی بجک علیا از شمال به کوه های دره شهید و دال مَری ، از جنوب به روستاهای دره بَلهَی و موگر ، از شرق به دلی بجک سفلی و از غرب به بید گَره و کارخانه سیمان مارگون ارتباط دارد.

گفته می شود سکونت عشایر در این منطقه از عهد احمدشاه قاجار تاکنون بوده است.

انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
0
0
پیگیری سود لطفا
بیطرف
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
0
0
واقعا قوه قضائیه در این مورد خیلی سهل انگاری و ببعدالتی داره
از یک طرف عده ای دارند مراتع را غیر قانونی تصرف و تخریب میکنند و از طرف دیگر مانع چرای دام عشایر میشوند
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
0
1
منابع طبیعی را حمایت کنیم نه تخریبگران را
سینا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
0
0
کسانی که درختان را نابود می کنند باید مجازات شوند نه عشایربدبخت . سودجویان و جنگل خواران و کوه خوارانی که حرص و طمعشان پایانی ندارد
نام:
ایمیل:
* نظر: