به روز شده در: ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۳
کد خبر: ۴۹۹۲۸
|
تاریخ انتشار: ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۶
صفایی خبرداد:
مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان کهگیلویه و بویراحمد از پایان عملیات مطالعاتی پروژه موزه صنعت نفت گچساران خبر داد.

به گزارش خبردنا،" مجید صفایی" در بازدید از پروژه‌های گردشگری شهرستان گچساران، اظهارداشت: برای انجام کار مطالعاتی این پروژه مهم در حوزه میراث‌فرهنگی سه میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.

وی با بیان اینکه با اتمام طرح مطالعاتی، پروژه موزه نفت گچساران وارد فاز عملیات اجرایی می‌شود، خاطرنشان کرد : این پروژه در زمینی به مساحت ۱۲ هزار مترمربع در مرکز شهرستان گچساران اجرا می‌شود.

 مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد، احداث موزه نفت گچساران را یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های موزه‌ای در جنوب کشور عنوان و یادآورشد: موزه نفت این شهرستان با توجه به سنگینی ابرازهای قابل‌ نمایش در ۲ بخش فضای بسته و باز در یک طبقه احداث خواهد شد.

صفایی گفت:" شهرستان گچساران حدود ۲۰ درصد نفت کشور را تأمین می‌کند و این موزه با هدف به نمایش گذاشتن قدیمی‌ترین وسایل اکتشافی صنعت نفت ایجاد می‌شود.

وی افزود: موزه نفت گچساران می‌تواند در توسعه گردشگری این شهرستان و جذب گردشگران نقش بسزایی ایفا کند.

این مسوول گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: قدیمی‌ترین چاه نفت گچساران در منطقه‌ای مرتفع به نام سقلاطون قرار گرفته و به دلیل مرتفع بودن این منطقه، گچساران به بام نفتی ایران معروف است.

به گزارش خبردنا،منطقه نفت‌خیز گچساران نخستین بار در فاصله سال‌های ۱۳۰۲ و ۱۳۰۳ هجری شمسی، به وسیله کنسرسیوم دارسی مورد مطالعه قرار گرفت.

استخراج نفت از میدان گچساران در سال ۱۳۱۸ هجری شمسی از چاه شماره ۱۳ این شهرستان آغاز شد.  

 

نام:
ایمیل:
* نظر: