به روز شده در: ۰۲ تير ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۱
کد خبر: ۵۰۱۲۹
|
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۹
با وجود شش هزار بیمار سرطانی:
استان کهگیلویه و بویراحمد یکی از استان‌های شاخص در برخورداری از منابع مختلف خدادادی است، که از نبودها و کمبودها رنج برده و می‌برد، رنجی که چهره رنجور این دیار را روز به روز بیشتر از پیش منقش به نقش محرومیت می‌کند.

به گزارش خبردنا، استان کهگیلویه و بویراحمد با داشتن ظرفیت‌های بالای طبیعی و گردشگری در حالی که توانایی تبدیل شدن به یک قطب گردشگری در بخش‌های مختلف را دارد، اما متأسفانه کمترین سهم اشتغال را از موضوع گردشگری دارد.

شاید اگر برخی زیرساخت‌ها در استان کهگیلویه و بویراحمد وجود داشته باشد بتوانیم شاهد توسعه روزافزون باشیم. به عقیده برخی از کارشناسان ایجاد زیرساخت‌های درمانی، نظیر بیمارستان‌ها و کلینیک‌های تخصصی پزشکی در این استان می‌تواند کمک بسیاری به رشد و رونق توریسم درمانی کند.

اما زیرساخت‌های درمانی مثل دیگر بخش‌ها در استان لنگ می‌زند و مردم استان برای رهایی از امراض و بیماری مجبورند به استان‌های همجوار مراجعه کنند.

یکی از بخش‌هایی درمانی که در استان کهگیلویه و بویراحمد همواره با کمبودها دست و پنجه نرم کرده، مربوط به بخش درمانی بیماران سرطانی است. قریب به شش هزار بیمار سرطانی در استان کهگیلویه و بویراحمد شناسایی شده‌اند، که برای درمان خود مجبور هستند به اصفهان، شیراز و اهواز مراجعه کنند.

در کنار شیمی درمانی و جراحی‌ها وجود بخش پرتو درمانی در استان کهگیلویه و بویراحمد، علاوه بر سرعت بخشیدن به بهبود بیماران خاص و سرطانی می‌تواند کمک بسیاری در هزینه‌های مالی به بیماران کند.

آمار افراد مبتلا به سرطان استان کهگیلویه و بویراحمد در حالی روند افزایشی را پیش می‌رود که از نظر زیرساخت لازم به طور محسوسی در فقر به سر می‌برد. از آنجایی‌که  ماهانه بیش از 50 بیمار سرطانی استان کهگیلویه و بویراحمد برای طی مراحل درمانی مجبورند به استان‌های همجوار سفر کنند، لازم است که مسئولان در این زمینه اقدامات را انجام دهند.

سید سینا سعیدی مسئول بیماران خاص دانشگاه علوم پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد در این زمینه گفت: علی‌رغم تعداد بیماران سرطانی ثبت شده در منطقه در این استان تنها یک بخش شیمی درمانی در بیمارستان شهید رجایی یاسوج برای خدمات‌دهی به بیماران فعال است.

وی ضمن اشاره به عدم کفایت یک مرکز برای کل استان افزود: هزینه‌ بالای درمان بیماران خاص و سرطان بسیار بالاست و بادرنظر گرفتن شرایط اقتصادی مردم استان گروه عمده‌ای از آنها در تامین هزینه‌هایشان با چالشی جدی روبرو هستند به همین دلیل در بیمارستان شهید رجایی یاسوج دفتر یک نهاد خیریه مستقر است و در صورت نیاز به بیماران خاص تا حد امکان کمک می‌شود.

سعیدی با اشاره به ضرورت وجود بخش پرتو درمانی برای خدمات‌دهی مناسب به بیماران خاص و شیمایی، در استان بیان کرد: متأسفانه استان کهگیلویه و بویراحمد فاقد بخش پرتو درمانی است و تمامی بیماران برای دریافت خدمات مجبور به سفر به استان‌های همجوار یا حتی بعضا تهران هستند که این روند بار مالی بالایی برای خانواده‌ها ایجاد کرده آنهم زمانی که این خانواده‌ها بعضا در تامین هزینه داروهایشان درگیر چالشی جدی شده‌اند.

مسئول بیماران خاص دانشگاه علوم پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد در ادامه خاطرنشان کرد: اگرچه دارهای دولتی برای این گروه از بیماران از طریق داروخانه امام‌جعفر صادق واقع در کلینیک شهید مفتح ارایه می‌شود اما نبود مرکز پرتو درمانی برای آن گروه از بیماران که نیازمند دریافت خدمات پرتودرمانی هستند مشکل ساز است./تسنیم

نام:
ایمیل:
* نظر: