به روز شده در: ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۵
کد خبر: ۵۰۴۱۸
|
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۵

خبردنا: یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: از نظر کارگزاران کار اقتصادی بر کار سیاسی ارجحیت دارد. در این مرحله از بعضی از اعضای مهم کارگزاران شنیده شده که کاری به سیاست نخواهند داشت، بنابراین طبیعی است از آقای همتی حمایت کنند.

علی صوفی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در خصوص آرایش سیاسی کشور با مشخص شدن نامزدها، اظهار کرد: امروز شاهد هیچ‌گونه آرایش سیاسی نیستیم یعنی فضا سیاسی نیست بلکه امنیتی است. این برنامه‌ریزی بر مبنای یک مصلحت که ظاهراً مهم‌تر از انتخابات تلقی شده، صورت گرفته است یعنی در این مرحله هیچ‌گونه شور و هیجان رقابتی را شاهد نیستیم.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب افزود: قطعاً و بدون تردید رئیس‌جمهور آینده از اصولگرایان خواهد بود و کابینه هم کابینه اصولگرایی خواهد بود و اصلاح‌طلبان هیچ نقشی در دولت آینده نخواهند داشت.

وی درباره احتمال حمایت اصلاح‌طلبان از عبدالناصر همتی بیان کرد: آقای همتی از نیروهای کارگزاران است و مشی کارگزاران این است که کار اقتصادی کند و از نظر کارگزاران کار اقتصادی بر کار سیاسی ارجحیت دارد. در این مرحله از بعضی از اعضای مهم کارگزاران شنیده شده که کاری به سیاست نخواهند داشت، بنابراین طبیعی است از آقای همتی حمایت کنند.

صوفی با بیان اینکه حمایت کارگزاران از همتی ایده‌آل است، گفت: آقای همتی بدون هیچ پشتوانه سیاسی است، بنابراین گزینه مطلوبی نیست که جبهه اصلاحات ایران که یک جریان سیاسی اصلاح‌طلبی است از او حمایت کند. اگر رویکرد سال ۹۲ و ۹۶ مجدداً تکرار شود، طبعاً آقای همتی می‌تواند گزینه اصلاحات باشد اما نکته مهم این است که شرایط کاملاً تغییر کرده است یعنی انتخاب دست جبهه اصلاحات نیست بلکه انتخاب دست مردمی است که مثل گذشته گوش به فرمان این جریان نیستند. مردم اعتمادشان را نسبت به جریان‌های سیاسی از دست داده‌اند و سرمایه اجتماعی اصلاح‌طلبان هم کاهش پیدا کرده است؛ بنابراین به این صورت نیست که اصلاح‌طلبان امروز آزاد باشند و قدرت انتخاب داشته باشند.

وی ادامه داد: اگر اصلاح‌طلبان کاندیدای حداکثری داشتند و روی آن سرمایه‌گذاری می‌کردند، رسالت خود را انجام می‌دادند اما امروز چنین کاندیدایی ندارند. اصلاح طلبان در سال ۹۲ هویتی عمل نکردند؛ آقای روحانی از هویت اصلاح طلبی برخوردار نبود یعنی اصلاح طلبان از هویت گذشتند و سیاسی عمل کردند تا بتوانند به زعم خود کشور را از خطر جنگ و خطرات بزرگ نجات دهند. امروز نیز کشور در شرایط بهتری قرار نگرفته و در مرحله بسیار خطرناکی است و شرایط ایجاب می‌کند که همه نیروهای سیاسی نسبت به این مسأله حساس باشند و تمام تلاش خود را بکنند تا کشور را نجات دهند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به عملکرد همتی در دولت، اظهار کرد: آقای همتی عضو این دولت بوده و مردم به این دولت اعتماد ندارند و دولت را مسبب تیره‌روزی خود می‌دانند. چون موضوع معیشتی و اقتصادی است در رأس همه عواملی که در دولت هستند، رئیس کل بانک مرکزی تاثیر گذار است. آقای همتی چگونه خود را از این سیاست‌ها مبرا می‌کند؟ یا باید از این سیاست‌ها دفاع کند یا باید مانند آقای جهانگیری خود را مبرا کند؛ آقای جهانگیری بارها اعلام کرده است که عضو فعال دولت نبوده است. در صورتی که آقای همتی فعال و تاثیرگذار و مورد وثوق حاکمیت بوده بنابراین همتی امروز باید پاسخگوی مردم باشد که چرا اوضاع به این صورت شد و چرا وضع اقتصادی مردم بد است بر همین اساس کار همتی بسیار سخت خواهد بود.

صوفی خاطرنشان کرد: اگر آقای همتی یا آقای مهرعلیزاده بتوانند به گونه‌ای جلو بروند که میزان رآی‌شان افزایش یابد، ‌بعید می‌دانم که اصلاح طلبان پشت این افراد حاضر نشوند و رضایت می‌دهند که این افراد مورد حمایت قرار بگیرند تا اجازه ندهند که رقیب این مسئولیت خطیر را برعهده بگیرد.

نام:
ایمیل:
* نظر: