به روز شده در: ۲۱ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۲:۱۱
کد خبر: ۵۰۷۳۱
|
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۸
هشدار اداره کل دامپزشکی استان:
اداره کل دامپزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد با صدور اطلاعیه ای دوباره در خصوص احتمال وقوع بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو هشدار دارد.

به گزارش خبردنا/ با توجه به شیوع فصل گرما و تکثیر و فعالیت کَنه‌ها، روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان کهگیلویه وبویراحمد با صدور اطلاعیه مجدد درباره احتمال وقوع بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو هشدار داد و از عموم مردم خواست با دقت و حساسیت بیشتری موارد بهداشتی ذیل را رعایت کنند.

در این اطلاعیه آمده است؛ بیماری تب کریمه کنگو یک بیماری ویروسی مشترک بین انسان و دام و یک بیماری حاد تب دار و خونریزی دهنده‌ای است که از طریق گزش کنه یا تماس با خون و ترشحات لاشه دام و انسان آلوده منتقل می‌شود بنابراین لازم است دامداران، کارگران دامداری‌ها، ذبح کنندگان و سلاخان، کارگران کشتارگاه‌ها و تمام افراد مرتبط با دام بیشتر ار دیگر افراد نکات بهداشتی را رعایت کنند.

دامداران از انتقال، خرید و فروش دام‌های مشکوک و غیربومی بدون مجوز دامپزشکی خودداری کرده و با استفاده از سموم مناسب که در تمامی داروخانه‌های دامپزشکی سطح استان موجود است دام‌ها و جایگاه‌های دامی را به طور مستمر و مداوم سمپاشی کنند و از جداسازی و له کردن کنه‌های موجود بر روی دامها بپرهیزند.

شهروندان از خرید گوشت‌های بدون لیبل و مُهر بهداشتی دامپزشکی و حاصل از کشتار غیرمجاز دام خودداری نموده و پس از خرید گوشت از مراکز معتبر و تحت نظارت دامپزشکی حداقل 24 ساعت گوشت را در دمای یخچال 4-0 درجه سانتی گراد نگهداری کنند.

آلایش خوراکی دامی شامل دل، جگر، قلوه به صورت بسته بندی کددار و تحت نظارت دامپزشکی که دارای تاریخ تولید و انقضاء است خریداری نموده و از خرید آن بصورت فله‌ای و حاصل از کشتار غیرمجاز دام جداً خودداری نمایند زیرا این آلایش در انتقال بیماری به انسان حساسیت بالاتری دارند.

در این اطلاعیه بیان شده، رعایت بهداشت فردی و توصیه‌های بهداشتی و استفاده از دستکش در هنگام خردکردن گوشت و آلایش دامی ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

دام آلوده مخزن و ناقل این بیماری است در حالیکه ظاهر دام کاملاً طبیعی است و دام بیمار بجز تب خفیف علائم کلینیکی خاصی ندارد و در صورت ابتلای انسانی اگر اقدامات درمانی انجام نگیرد می تواند جان فرد مبتلا را به شدت در معرض تهدید جدی قرار دهد.

از شهروندان بعنوان ناظر بهداشتی دامپزشکی در صورت مشاهده هرگونه تخلف بهداشتی و کشتار دام در خارج از کشتارگاه در خواست می شود مراتب را از طریق تماس با سامانه 1512 ارتباط مردمی اداره کل دامپزشکی استان گزارش نمایند.

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
دردمند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۴
0
1
فقط بیانیه میدن که یه چیزی گفته باشن وگرنه خودشون هم از قصابی های غیرمجاز گوشت میگیرن اینهمه قصابی های بدون مهر کشتارگاه فعالیت میکنن فقط شعار میدن
نام:
ایمیل:
* نظر: