به روز شده در: ۲۶ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۵
کد خبر: ۵۰۷۶۲
|
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۷
اهالی روستای بلوط بلند کهگیلویه و بویراحمد در حالی این روزها تشنگی را تحمل می‌کنند که در دو کیلومتری خط انتقال آب واقع شده‌اند.

به گزارش خبردنا، روستای بلوط بلند با 30 خانوار و جمعیتی بالغ بر 150 نفر است و به گفته اهالی روستا گرد محرومیت بر چهره این روستا ناشی از سیاسی بازی و حب و بغض‌های مسئولان در گیر و دار بازی‌های سیاسی است.

یکی از اهالی روستای بلوط بلند اظهار داشت: در روستای ما هیچ‌گونه منبع آب آشامیدنی سالم وجود ندارد.

وی افزود: فیلم کم آبی در روستا و مشقت تأمین آب به وسیله الاغ از چشمه روستا، در رسانه‌ها سر و صدای زیادی به پا کرد و در ماه چند نوبت آب با تانکر سیار به این روستا اختصاص داده می‌شود که جوابگوی مردم و نیازها نیست.

مطهری از اهالی این روستا خاطرنشان کرد: قبلاً اقداماتی در خصوص تأمین آب روستا انجام شده اما متأسفانه متوقف شده‌است.

وی افزود: در دو کیلومتری روستا پروژه آب‌رسانی دهستان چین از منطقه میان‌تنگان وجود دارد، که می‌توان با ادامه آن به این منطقه مشکل را مرتفع نمود.

وی گفت: گازرسانی به این روستا یکی دیگر از مهم‌ترین مطالبات این مردم است، روستا دلی‌رچ در حدفاصل دو کیلومتری این روستا در آینده نزدیک از نعمت گاز برخوردار خواهد شد، انتظار داریم که مسئولان در ادامه کار، این مورد را نیز محقق کنند.

محبی زاده از جوانان این روستا گفت: زحمت آبا و اجدادی ما که همان دامداری و باغداری است به دلیل نبود آب کشاورزی در حال از بین رفتن است.

وی افزود: قریب 50 هکتار از اراضی این روستا اراضی باغی با اغلب محصولات سیب و گردو است، که در صورت توجه می‌شود با بهره‌برداری از آب رودخانه دلیرچ در فاصله دو کیلومتری می‌توانیم به رونق اقتصادی و ماندگاری مردم در روستا امیدوار باشیم.

محبی زاده گفت: آب روستا، مسائل بهداشتی که موجب فوت سه زن باردار شده‌ است، جاده ارتباطی که با بارش هر برف و باران مسدود می‌شود، نبود اینترنت پرسرعت و آنتن دهی تلفن همراه از دیگر مشکلات روستا محسوب می‌شود.

وی افزود: نام این روستا در لیست روستاهای پرتردد اورژانس هوایی است و پدران و مادران روستا را باید قهرمان دانست که با تمام محرومیت ها فرزندان خود را به مدارک بالای علمی رسانده‌اند، اما نبود پل‌های ارتباطی معمول باعث شده که این افراد تحصیل کرده به مشاغل کاذب روی آورده‌اند.

مهدی روشنفکر نماینده شهرستان‌های بویراحمد، دنا و مارگون در جمع مردم روستای بلوط بلند اظهار داشت: وجود شرایط سخت زندگی در این روستا وجدان هر انسانی را آزار می‌دهد.

وی به مدیران استانی حاضر در این نشست گفت: همه ما باید خود را خادم مردم بدانیم و هر کدام از ما جایگاه امروز خود را مدیون این مردم هستیم.

روشنفکر در ادامه خطاب به مسئولان گفت: هر کدام از شما خود و خانواده خود را جای این مردم بگذارید، آیا می‌توانید در چنین شرایطی برای چند روز زندگی کنید.

وی عمق محرومیت موجود در مناطق مختلف را ناشی از عدم مدیریت صحیح و نبود برنامه ریزی مناسب دانست و گفت: انجام برخی امور مستلزم اعتبارات بالا و هزینه‌های مالی سنگین است و در شرایط اقتصادی کنونی و وابستگی اقتصاد به فروش نفت، تأمین هزینه‌ها بسیار سخت است.

وی در پایان افزود: با همکاری مدیران استانی تمام تلاش خود را برای به حداقل رساندن مشکلات به کار خواهیم بست و انتظار داریم در چنین شرایطی مردم نیز آستانه تحمل خود را بالا ببرند و اعتماد به مدیران جهادی دلسوز به حل مشکلات امیدوار باشند.

رحمان خادم مدیرعامل شرکت گاز استان کهگیلویه و بویراحمد در رابطه با گازرسانی به روستای بلوط بلند، اظهار داشت: هزینه گاز رسانی به برخی از مناطق استان با توجه به توپوگرافی منطقه مستلزم وجود اعتبارات مالی بالایی است.

وی افزود: برای روشن شدن مشعل گاز در هر منزل مسکونی 12 میلیون تومان اعتبار در نظر گرفته شده است، که این مبلغ جواب‌گوی تأمین گاز در اکثر مناطق استان نیست.

اسفندیار برخه مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کهگیلویه و بویراحمد نیز از اعزام تیم‌های کارشناس این شرکت به روستای بلوط بلند خبرداد و گفت: با توجه به شرایط موجود و آنچه در ظاهر مشاهده می‌شود، آب‌رسانی به روستا نیازمند ایجاد چند ایستگاه پمپاژ یا حفر چاه می‌باشد که امیدواریم با وجود تمام مشکلات اعتباری مشکل آب آشامیدنی روستا را مرتفع کنیم.

الیاس تاج‌الدینی مدیر سازمان جهاد کشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: در صورت موافقت شرکت آب منطقه‌ای استان جهت صدور مجوز برداشت آب از رودخانه دلیرچ، جهاد کشاورزی نهایت همکاری را برای انتقال آب از این رودخانه به مزارع کشاورزی روستا انجام خواهد داد./تسنیم

نام:
ایمیل:
* نظر: