به روز شده در: ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۰
کد خبر: ۵۱۱۶۱
|
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۴
رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور:
رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ایران، ساخت هر مترمربع در سی سخت زلزله زده مرکز شهرستان دنا در استان کهگیلویه و بویراحمد را 2 و نیم میلیون تومان عنوان کرد.

به گزارش خبردنا، " اکبر نیکزاد ثمرین " در حاشیه بازدید از ساخت و ساز منازل مسکونی در شهر سی سخت زلزله زده شهرستان دنا در استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: حدود 2 هزار واحد مسکونی در کمتر از پنج ماه در این شهر احداث که ساخت هر متر مربع این واحدها 2 و نیم  میلیون تومان هزینه بَر داشته است.

وی با قدردانی از پرویز فتاح رئیس بنیاد مستضعفان کشور، اظهارداشت: آقای فتاح مقدار مشخصی سیمان به صورت بلاعوض به سی‌سخت کمک کرده و از سویی ستاد اجرایی هم کمک‌ و دولت وام و بلاعوض اختصاص داد.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ایران با اشاره به لزوم نظارت بر وام‌ها و تسهیلات بلاعوض در شهر سی‌سخت، خاطرنشان کرد: پیگیر افزایش تسهیلات و بلاعوض برای ساکنان شهر زلزله زده سی سخت هستیم.

نیکزاد گفت: تسهیلات جدید برای منازلی تخصیص داده می شود که تاکنون تکمیل و مورد استفاده قرار نگرفته است.

وی افزود: امیدواریم بتوانیم تا قبل از فصل سرما در این منطقه با همکاری همه‌ مسئولین کشوری و استانی و خصوصاً با مشارکت خود مردم نسبت به واگذاری و  بهره‌برداری جهت اسکان مالکین در واحدهای احداث شده گام‌های موثرتری برداریم.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ایران با بیان اینکه مردم با شور و نشاط خوبی در حال تلاش بودند که واحدهای خود را به اتمام برسانند، یادآورشد: مشکلی که امروز در روند باسازی مشاهده شد این بود که مردم زلزله‌زده خیلی توجهی به مبلغ وام و بلاعوض نداشتند و برخی واحدها را با مساحت بیشتری  احداث نموده‌اند که در ادامه‌ی مسیر به مشکل نقدینگی برخورده‌اند. 

نیکزاد ثمرین با اشاره به این‌که در بازدید میدانی از شهر، مردم با ما درددل کردند که در مشاغل مختلف مشغول هستند و با تمام وجود، مشارکت نموده و واحدهای خود را تکمیل نموده‌اند و یا در حال تکمیل هستند که بدهکار شده‌اند، ادامه داد: هرگونه تسهیلات چه به صورت وام و یا بلاعوض که در آینده برای مناطق زلزله‌زده‌ی سی‌سخت مصوب شود، شامل حال همه خسارت‌دیدگان خواهد شد و مردم باید تلاش کنند نسبت به تکمیل واحدهای خود تا قبل از فرارسیدن فصل شروع مدارس و سرما و بارندگی، اقدام نمایند.

زمین لرزه ای به بزرگی ۵.۶ ریشتر شامگاه ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ شهر سی سخت را لرزاند و همچنان پس لرزه های آن ادامه دارد.

در پی وقوع زلزله ۵ و ۶ دهم ریشتری به ۳ هزار و ۷۰۰ واحد از منازل مسکونی خسارت وارد شد.

۸۰۰ واحد به علت خسارت ۶۰ تا ۱۰۰ درصد نیاز به بازسازی دارد و از مجموع ۳ هزار و ۷۰۰ واحد نیز ۲ هزار و ۹۰۰ واحد تعمیری هستند.

از مجموع ۸۰۰ واحد بازسازی ۴۲۰ واحد شهری و ۳۸۰ واحد روستایی و از ۲ هزار و ۹۰۰ واحد تعمیری هزار و ۵۰۰ واحد شهری و هزار و ۴۰۰ واحد روستایی است.

میزان خسارت زلزله به واحد های تعمیری بین ۲۰ تا ۴۰ درصد و بر اثر این زلزله به ۲ هزار و ۳۰۰ واحد مسکونی خسارت معیتشی از جمله تخریب اسباب و وسایل منزل خسارت وارد شده است.

۶۴ نفر در این زلزله دچار مصدومیت شدند.

شهرستان ۴۲ هزار نفری دنا  به مرکزیت سی سخت در ۳۵ کیلومتری غرب یاسوج قرار دارد.

 

نام:
ایمیل:
* نظر: