به روز شده در: ۰۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۹:۲۷
کد خبر: ۵۱۲۵۵
|
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۴۰۰ - ۲۲:۵۰

خبردنا/ این بانوی ۸۵ ساله اهل المجیدل در فلسطین در مقطع کارشناسی از دانشگاه مطالعات اسلامی "کفر برا" فارغ التحصیل شده است.

"جهاد بطو" بانوی ۸۵ ساله فلسطینی مسن‌ترین فرد فارغ التحصیل شده از دانشگاه در فلسطین محسوب می‌شود.

او در دوران موسوم به نکبت و تاسیس اسرائیل مجبور به کوچ اجباری از خانه و کاشانه‌اش شد و پس از طی کردن مسیری پر فراز و نشیب در زندگی‌اش به مسن‌ترین دانشجو و فارغ‌التحصیل دانشگاهی در فلسطین تبدیل شد.

سایت "میدل ایست ای" درباره این بانوی فلسطینی می‌نویسد: "او پشتکاری بی‌وقفه داشته و این ویژگی برجسته وی است.

این بانوی ۸۵ ساله اهل المجیدل در فلسطین در مقطع کارشناسی از دانشگاه مطالعات اسلامی "کفر برا" فارغ التحصیل شده است.

او در سال ۱۹۴۸ میلادی مجبور به کوچ اجباری همراه با دیگر فلسطینی‌ها از سرزمین مادری‌اش به همراه خواهر و برادرش شد. سفر آنان مملو از خطر بود. آنان با بمباران مواجه شدند و تا آستانه مرگ پیش رفتند. جهاد با سختی توانست تحصیلات‌اش در مدرسه را به پایان رساند. با این وجود، او با فوت مادرش مواجه شد و مجبور شد در سن پایین کار‌های خانه و تربیت خواهر و برادر کوچک‌اش را نیز انجام دهد.

او می‌گوید: خداوند به من حافظه‌ای قوی بخشیده است. من از سختی‌هایی که در زندگی تجربه کردم گلایه‌ای ندارم. من می‌دانم خداوند هیچ فردی را بیش از تحمل‌اش آزمایش نمی‌کند. خداوند به من حافظه‌ای بسیار قوی بخشیده تا بتوانم به هر چه می‌خواهم برسم.

او در ۱۷ سالگی ازدواج کرد و خوشبختانه شوهرش مانعی برای ادامه تحصیل‌اش ایجاد نکرد. او توانست در مسجد محله در کلاس‌های قرآن و معارف اسلامی شرکت کند.

او می‌گوید شوهرش با تحصیل‌اش مخالفتی نکرد و فرزندان‌اش قوی‌ترین مشوق او بودند.

جهاد می‌گوید: تا زمانی که یک فرد می‌تواند نفس بکشد برای رسیدن به رویاهایش دیر نیست. رویا‌های‌تان را در سینی به شما تحویل نمی‌دهند. شما باید تلاش کنید تا موفق شوید.

 
 
 
نام:
ایمیل:
* نظر: