به روز شده در: ۱۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۲
کد خبر: ۵۱۳۸۷
|
تاریخ انتشار: ۱۲ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۷
نیم ساعت به دیوار سه هزار متری اسد چاتی صعود و بر اولین چالش مسیر صعود غلبه کردیم. به دشت رفیع اسد چاتی که رسیدم در کمال تعجب دیدم چشمه اسدچاتی که خشکیده بود می‌جوشد و پونه‌های کوهی و چمن اسد چاتی را آبیاری می‌کند.

خبردنا : یک قله‌ به نام «بره روز» به‌عنوان ۵۷‌مین قله بالای چهارهزار متر در رشته کوه‌های دنا از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد شناسایی شد.

به گزارش" خبردنا " به نقل از تسنیم،  قله «بره روز» 4 هزار و پنج متر ارتفاع دارد و توسط تیم تحقیقاتی باشگاه کوه‌نوردی کهگیلویه و بویراحمد با مدیریت سید سعید مهریان شناسایی شده‌اند.

رشته کوه دنا در شهرستان‌های بویراحمد و دنا واقع شده تقریبا به طول 90 کیلومتر بوده و 57 قله شناخته شده بالای چهار هزار متر دارد.

رشته کوه دنا مشتمل بر سه بخش یا جبهه شرقی، مرکزی و غربی بوده که بخش شرقی این رشته کوه از دهستان کاکان بویراحمد شروع و به گردنه بیژن در سی سخت خاتمه می‌یابد.

جبهه شرقی دنا شامل قلل کل گایونه، پازن پیر، رمسه، تاپو، قاش سرخل، نول جنوبی و نول شمالی، کل خرمن،کله قندی، نمک، برف کرمو  بوده و تمام این قله‌ها به جز قله کله قندی بالای 4هزار متر ارتفاع دارند.
 
روز (آدینه ) در یک صعود اکتشافی به روش آلپی(Alpinestie) که یک سبک ایده آل و سبک بار در صعودهای سرعتی است برای شناسایی و ارتفاع سنجی یکی از قلل ناشناخته در بخش شرقی رشته کوه دنا با یکی از همنوردان از جبهه مارپیچ اقدام به صعود به این قله جدید کردیم.

با این که این صعود سنگین بود و برای اجرای آن به یک روز و نیم زمان نیاز بود و این صعود باید به روش کلاسیک و با برپایی کمپ برای بیتوته شبانه انجام می ‌گرفت ولی طبق معمول این صعود اکتشافی را مثل برنامه ‌ای شناسایی قبلی به شیوه سرعتی اجرا شد.

از کنار راهدارخانه گردنه بابا حسن تقریبا در کیلومتر 17 جاده اقلید - یاسوج برنامه صعود را شروع کردیم، بی گمان صعود به قلل دنا بویژه قلل باشکوه دنای شرقی که ستیغ  بعضی از آن‌ها مثل قله دیمه و قله گایونه به طور اتفاقی قمه مانند و تیز است و مثل یک بند باز باید با احتیاط ب رآن راه رفت.

بسیار هیجان انگیر بوده و صعود در فصل پاییز که خرس‌ها رژیم غذایی خود را از نیمه گیاه خواری و نیمه گوشت خواری کامل به گوشت خواری تغییر می‌دهند تا برای خواب زمستانی خود را مهیا کنند و سرو کله آن ها شبانه در مسیرهای صعود پیدا می‌شود، دارای خطر و هیجان بسیار بیشتری است.

نیم ساعت به دیوار سه هزار متری اسد چاتی صعود و بر اولین چالش مسیر صعود غلبه کردیم. به دشت رفیع اسد چاتی که رسیدم در کمال تعجب دیدم چشمه اسدچاتی که خشکیده بود می‌جوشد و پونه‌های کوهی و چمن اسد چاتی را آبیاری می‌کند.

این در حالی است که در فصل پاییز تاکنون یک قطره باران نباریده و این از لطف و کرم آن صاحب کرم و یک معجزه آشکار است، با این که  قله هدف گذاری شده برای ارتفاع سنجی ناشناس بود ولی مسیر صعود و دسترسی به این قله معروف است.

این مسیر از اسد چاتی به دشت رفیع و بسیار زیبا و خیال انگیز مارپیج به ارتفاع 3300متر و بخش شرقی دنا به ارتفاع بیش از چهار هزار متر ختم می‌شود، این مسیر طولانی و پرپیچ و خم را از اسد چاتی به مارپیچ ادامه دادیم و به مدت یک ساعت  آن را فتح کردیم.

با دیدن آن چشمه که به چشم گریان معشوق زیبارویی که در عطش بیکران دیدار عشقش می‌جوشد، چشمه سار بلاغت من شروع به جوشیدن کرد و قاب نگاهم پر از زیبایی و شعر شد ولی وقت زیادی برای چشم در چشم ماندن آن زیبا روی گریان(چشمه مارپیچ ) نداشتیم.

دشت رفیع و وسیع مارپیچ را طی و از مارپیچ مثل دو عقاب به پای چشمه خطیر سوخته در ارتفاع 3010متری فرود آمدیم. دهنه چشمه خطیر سوخته به یک کاسه کوزه‌ای بی شباهت نیست و آب آن طعم چشمه تسنیم می‌دهد.

لبانم را به آن کاسه نزدیک کردم و از آن کلک خیال انگیز نوشیدم و چند لحظه ای در آن جا به استراحت پرداختیم. سپس باتوم یا علی را به دست گرفتیم و مسیر اورست کوچک( پازن پیر) را از خطیر سوخته در پیش گرفتیم.

یک ساعت و نیم به قله کرو خدا به ارتفاع 3770 متر صعود کردیم. دورنمای قله گیسو(4121متر)، قله پازن پیر(4288متر)، قله گایونه (4140متر) و سایر قلل محیط بر دره خرسی که می توان آن را دره 4 هزارمتری‌ها نامید از فراز کروخدا به خوبی پیدا بود.

از کرو خدا به دره گرگی به ارتفاع 3550متر فرود آمدیم و از طریق پاکوب دره گرگی و دره خرسی ساعت 13 خود را به پای قله جدید رساندیم و ساعت 15 برفراز این قله بودیم.

ارتفاع قله را اندازه گرفتم 4005متر ارتفاع داشت. نام آن را از منطقه بره روز پادنا وام گرفتم و نام آن را بره روز گذاشتم، دمای هوا در بالای قله بره روز منفی پنج درجه بود.

پایش و نظارت در محیط زیست ,

نام:
ایمیل:
* نظر: