به روز شده در: ۰۴ تير ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۵
کد خبر: ۵۱۵۱۲
|
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۴

خبردنا/ دولت به دنبال حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی و همزمان پرداخت یارانه ۱۱۰ هزارتومانی برای جبران آن است.

به گزارش خبردنا، دولت همچنان برنامه دارد فعلا دلار ۴۲۰۰ تومانی را برای واردات گندم و دارو حفظ کند.

قرار است در صورت تصویب این طرح، یارانه جدید ۱۱۰ هزار تومانی به ۶۰ میلیون نفر از آذر ماه پرداخت شود.

این برنامه دولت، در قالب لایحه ای با نام “تامین مطمئن کالاهای اساسی، نهاده های دامی، دارو و تجهیزات پزشکی و سیاست جبرانی برای حمایت از معیشت اقشار آسیب پذیر” به مجلس ارسال شده است.

در بخشی از این لایحه آمده است: به دولت اجازه داده می شود در صورت تغییر نرخ ارز نهاده های دامی و کالاهای اساسی از محل درآمدهای حاصل از تغییر نرخ کالاهایی که با ارز ترجیحی تامین می شود تا مبلغ دویست و هفتاد هزار میلیارد (270 هزار میلیارد ریال) به حساب خاص سازمان هدفمندسازی یارانه ها نزد خزانه داری کل کشور واریز نماید. این مبلغ تا پایان سال صرف پرداخت یارانه به افراد مشمول قانون الزام دولت به پرداخت یارانه کالاهای اساسی – مصوب 1399 – خواهد شد.

این لایحه که برای تغییر در نحوه بازتوزیع یارانه دلار 4200 تومانی نهاده های دامی است، در صورت تصویب نهایی در مجلس مقدمات کار را برای بازتوزیع یارانه جدید از آذرماه فراهم می کند.

بر اساس میزان رقم 27 هزار میلیارد تومانی که دولت برای 4 ماه آخر سال در این لایحه درخواست مجوز کرده است، حدود 60 میلیون نفر طی چهارماه آخر سال ماهانه 110 هزار تومان یارانه جدید دریافت خواهند کرد.

دلار 4200 تومانی از سال 97 به واردات برخی کالاهای اساسی داده شد. دولت تصمیم گرفته است به جای تخصیص این ارز به واردکنندگان، یارانه ریالی آن را به مردم اختصاص دهد.

نام:
ایمیل:
* نظر: