به روز شده در: ۲۶ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۵
کد خبر: ۵۱۷۷۵
|
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۱

خبردنا/ بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائيل طی دیدارهایش در آمریکا گفته است به نیروهای دفاعی اسرائيل دستور داده که برای گزینه حمله احتمالی نظامی به ایران آماده باشد.

"تایمز آو اسرائيل" از قول یک مقام ارشد دفاعی اسرائيل نوشته است، بنی گانتس، وزیر دفاع این کشور طی دیدارهایش با مقام‌های آمریکایی در چند روز گذشته یک جدول زمانی برای حمله احتمالی به ایران ارائه داده است.

به گزارش خبردنا؛ این روزنامه از قول این مقام که نخواست نامش فاش شود می‌نویسد، گانتس این جدول زمانی را طی ملاقات‌هایش با لوید آستین، وزیر دفاع و آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا ارائه کرده است.

رسانه‌های اسرائيلی همچنین نوشته‌اند، گانتس روز جمعه ۱۰ دسامبر (۱۹ آذر) در حاشیه نشست سران شورای اسرائيلی ـ آمریکایی در فلوریدا در نشستی با خبرنگاران اعلام کرد که به ارتش اسرائيل دستور آمادگی برای گزینه حمله نظامی به ایران را داده است. او افزود که واشنگتن را از این گام مطلع ساخته است.

گانتس که در حال حاضر در آمریکاست تا مقام‌های این کشور را به فشار بیش‌تر به ایران ترغیب کند با اشاره به ناکام ماندن مذاکرات جاری احیای توافق اتمی با ایران گفت، این مذاکرات "هیچ پیشرفتی" نداشته است.

گانتس افزود، قدرت‌های جهانی فهمیده‌اند که "ایرانی‌ها در حال بازی" در وین هستند.

او تصریح کرد، به ارتش اسرائيل دستور داده که برای "چالش ایران در سطح عملیاتی آماده" شود.

گانتس با تأکید بر ناخشنودی آمریکا از مذاکرات اتمی وین گفت، هیچ پیشرفتی در مذاکرات حاصل نشده و ایالات متحده و کشورهای اروپایی دارند "صبر خود را از دست می‌دهند."

وزیر دفاع اسرائيل همچنین مدعی شده است که ایران "قبل از این که مشکل اسرائيل باشد یک مشکل جهانی است."

مذاکرات احیای برجام از پنج‌شنبه ۹ دسامبر در وین پی گرفته شد. این مذاکرات که تا کنون به نتیجه مشخصی نرسیده، انتقاد قدرت‌های بزرگ را در پی داشته است.

آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان با اشاره به پیشنهادهای ارائه‌شده توسط ایران از رویکرد این تهران به شدت انتقاد کرده و گفته است، فرصت‌‌ها دارند از دست می‌روند.

بربوک می‌گوید: «با توجه به رفتار حکومت تهران به مرحله شش ماه پیش پرتاب شده‌ایم و این امر وضعیت را بسیار بسیار دشوار می‌سازد.»

نام:
ایمیل:
* نظر: